Są chętni do zastąpienia Arrivy. Powiat i gminy na nowo planują transport autobusowy

4

W kędzierzyńskim starostwie odbyło się spotkanie z wójtami poszczególnych gmin w sprawie organizacji transportu publicznego w powiecie.

Przypomnijmy, że wycofała się z niego firma Arriva. Ustawa o transporcie zbiorowym mówi, że jego organizatorem są gminy oraz powiat. Wiele podmiotów jest zainteresowanych prowadzeniem działalności na terenie naszego powiatu, ale ostateczna decyzja zapadnie po konsultacjach i wynikach analiz.

Przedyskutowano możliwe formy podjęcia wspólnego zorganizowania i finansowania w zakresie publicznego transportu zbiorowego, np.  poprzez zawarcie porozumienia. Ustalono, że wójtowie gmin zapoznają się z liniami komunikacyjnymi, które były zawarte w planie transportowym. Wójtowie przedstawią ewentualne uwagi na kolejnym spotkaniu, które odbędzie się w połowie lutego. Wówczas będą podejmowane rozmowy, co do następnych działań. Ponadto podane zostały informacje dotyczące rocznego przebiegu w związku z dowozem dzieci do szkół przez poszczególne gminy:

Gmina Pawłowiczki    – około 100 000 km,

Gmina Reńska Wieś  – około 100 000 km,

Gmina Bierawa          – około 80 000 km,

Gmina Cisek             – około 50 000 km.

Firma Arriva będzie transportowała pasażerów do końca czerwca.

Źródło: starostwo powiatowe

4 KOMENTARZE

  1. W innych województwach z powodzeniem busy kursują przez miasta i wioski. Przejażdżki kosztują dużo mniej niż u nas. Młodzi w weekendy na studia dojeżdżają. I opłaca się.

Skomentuj