Rzecznik Praw Obywatelskich i dyrektor Amnesty International na Festiwalu Praw Człowieka w Kędzierzynie-Koźlu

1

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar oraz Draginja Nadaždin​, dyrektor Amnesty International Polska gośćmi specjalnymi II Festiwalu Praw Człowieka w Kędzierzynie-Koźlu.

II edycja tego popularnego już wydarzenia ściągnęła szkoły niemal z całego powiatu. Festiwal zorganizowany przez II Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika jest właściwie zwieńczeniem szeregu działań edukacyjnych, podjętych przez placówki. Szkoły tworzyły filmy, prezentacje, spoty, piosenki, przedstawienia teatralne, a nawet organizowały profesjonalne debaty oksfordzkie, które w tym roku były nowością. Poziom festiwalu zachwalał sam Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.

– Słyszałem z mediów o pierwszej edycji festiwalu, i kiedy zobaczyłem, co robicie w Kędzierzynie-Koźlu, uznałem, że koniecznie muszę wybrać się na kolejną edycję. Sporo jeżdżę po kraju, ale z taką inicjatywą spotykam się po raz pierwszy, gdzie łączycie pokolenia, od dzieci z przedszkoli po młodzież szkolną, i dodajecie różnego rodzaju formy ekspresji. Samo przedstawienie, które zobaczyliśmy zaprezentowało o jaką dyskusję tu chodzi. Musimy trafiać do wyobraźni, do emocji, i wy to dziś pokazujecie, gratuluję organizatorom – mówił Adam Bodnar.

Tuż po wystąpieniu dyrektor II liceum Katarzyny Arciszewskiej-Stępień, festiwal oficjalnie otworzył wicestarosta powiatu Józef Gisman. Kędzierzyńskie starostwo również w tym roku było współorganizatorem wydarzenia, a starosta Małgorzata Tudaj objęła go swoim patronatem.

– Jestem przekonany, że wasi wychowawcy pokazują wam właściwą drogę. Duże znaczenie ma również wasza rodzina, rodzice. Kierunek w naszym powiecie jest właściwy, potwierdzają to znamienici goście, którzy przyjechali do nas. Oni na co dzień spotykają się z różnymi sytuacjami, widzą wiele niesprawiedliwości. Ale dziś jestem przekonany, że wy jako młode pokolenie będzie tych praw pilnować – powiedział Józef Gisman.

– Chciałabym podziękować uczniom, bo oni są najważniejsi, jak i dyrektorom oraz nauczycielom, ponieważ bez ich mobilizacji  tego festiwalu by nie było. Dziękuję też wszystkim naszym patronom, którzy wsparli nas nie tylko poprzez ufundowanie upominków, ale również merytorycznie, zasiadali w komisjach oceniających prace, to było dla nas wielkie doświadczenie – zaznaczyła Marzanna Gądek-Radwanowska, pomysłodawczyni festiwalu oraz nauczycielka II LO, która razem z wicedyrektor Koryną Warzechą, jest koordynatorom przedsięwzięcia.

W festiwalu wzięli udział m.in.: Danuta Wróbel, przewodnicząca Rady Powiatu, wiceprezydent Kędzierzyna-Koźla Wojciech Jagiełło, Bożena Jankowska, przewodnicząca komisji edukacji powiatu, Aurelia Stępień, kierownik wydziału oświaty starostwa, a także prawnicy reprezentujący izby adwokackie.

Źródło: starostwo powiatowe

1 KOMENTARZ

  1. A mógłby też wziąć udział pan A. Sadłowski i zrobić prelekcję na temat uchodźców jak również słynny R. Masalski z tematem obcy-zły.

Skomentuj