Rząd otwiera zakłady fryzjerskie i restauracje! Będzie też luzowanie innych restrykcji

1

Podczas dzisiejszej konferencji z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego i ministra edukacji Dariusza Piontkowskiego ogłoszono trzeci etap odmrażania gospodarki. Z ograniczeniami otwarte zostaną zakłady fryzjerskie i kosmetyczne oraz lokale gastronomiczne.

Obostrzenia gospodarcze związane z epidemią koronawirusa weszły w życie w pierwszej połowie marca. Całkowicie zamknięte zostały salony fryzjerskie i kosmetyczne oraz stacjonarna gastronomia. Ograniczono też funkcjonowanie galerii handlowych i sklepów. W środę rząd zapowiedział kolejne luzowanie ograniczeń. Na początku maja ponownie ruszyły galerie handlowe. Teraz czas na zakłady fryzjerskie i kosmetyczne oraz gastronomię.

– To ważne, aby móc w kolejnych etapach uwalniać gospodarkę. Pandemia zostawiła trwały ślad w naszych głowach i sercach. Nic nie będzie już takie jak wcześniej. Wiele zależy od tego, jak będziemy przestrzegać rygorów. Kolejne tygodnie mają umożliwić nam powrót do życia gospodarczego. Wirus jest jednak nieprzewidywalny. Widzimy, co się dzieje na Śląsku, jednocześnie liczba zakażeń w pozostałych regionach spada – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Jak zapowiedział premier Mateusz Morawiecki, już od 18 maja będzie można skorzystać z usługi fryzjerskiej czy kosmetycznej, ale w ograniczonej formule. Na wizytę nie będzie można „wejść z ulicy”. Konieczne jest umówienie się na konkretny dzień i godzinę. Po wykonaniu usługi należy niezwłocznie opuścić salon. Klientów obowiązuje rygor sanitarny: zasłanianie twarzy (jeśli to możliwe) i dezynfekcja. Wytyczne:

  • obowiązek noszenia przez klientów i obsługę maseczek, gogli lub przyłbic (u fryzjera, a w salonie kosmetycznym – jeśli zabieg na to pozwala);
  • używanie ręczników jednorazowych, gdy jest to możliwe;
  • przyjmowanie klientów po wcześniejszym umówieniu się na wizytę telefonicznie lub online. Uwaga! Klient nie może oczekiwać na usługę w poczekalni.

Dopuszczone zostało także częściowe funkcjonowanie stacjonarnej gastronomii. Wytyczne:

  • limit osób w lokalu (na 1 osobę musi przypadać co najmniej 4 m2);
  • dezynfekcja stolika po każdym kliencie;
  • zachowanie 2 m odległości między stolikami. Ważne! Blaty mogą być odsunięte od siebie o 1 m pod warunkiem, że stoliki oddzieli się dodatkowo przegrodami o wysokości minimum 1 m ponad blat stolika;
  • zachowanie dystansu 1,5 m od gości siedzących przy osobnych stolikach;
  • noszenie maseczek oraz rękawiczek przez kucharzy oraz obsługę lokalu gastronomicznego. Ważne! Goście restauracji mogą zdjąć maseczki, jeśli siedzą już przy stolikach.

Obluzowane zostają również ograniczenia dotyczące komunikacji publicznej – pojazdami będzie mogła podróżować większa liczba pasażerów. Dopuszczone zostaje korzystanie z części zadaszonych obiektów sportowych.

Od 25 maja uruchomiona zostaje opieka dla dzieci z klas 1-3 w szkołach. Będą możliwe konsultacje maturzystów z nauczycielami, tydzień później korzystać z nich będą mogli już wszyscy uczniowie. Dopuszczone zostają zajęcia praktyczne w szkołach.

– Wygrywamy na froncie walki z koronawirusem, opanowaliśmy go, dlatego możemy luzować obostrzenia, jednak ta walka nadal trwa – stwierdził Mateusz Morawiecki.

Rząd opublikował już szczegóły nowych rozwiązań. Kliknij, aby przejść.

1 KOMENTARZ

  1. Można w końcu ćwiczyć na otwartym terenie w strefach sportowych na przyrządach do ćwiczeń, bo znów nic nie wiadomo w tej kwestii?

Skomentuj