Ruszyły wypłaty trzynastych emerytur. Informacja opolskiego ZUS

5

Do około 245 tys. opolskich emerytów i rencistów trafi w maju trzynasta emerytura. Opolski ZUS ruszył z przelewami i przekazami pocztowymi. Najszybciej, bo jeszcze przed „majówką” pieniądze może otrzymać ponad 50 tys. seniorów, którym gotówkę zwykle przynosi listonosz.

Żeby dostać ekstra pieniądze z ZUS-u nie musisz składać wniosku. Kwotę 888 zł dostaniesz z urzędu przelewem na konto albo od operatora pocztowego. Prawo do Emerytury Plus mają te osoby, które na 30 kwietnia mają ustalone prawo emerytury, renty czy zasiłków przedemerytalnych – pod warunkiem, że wcześniej pobierały te świadczenia.

Tak zwaną 13. emeryturę, opolski ZUS wypłaci z góry, w ustalonych terminach płatności czyli 1, 6, 10, 15, 20 i 25 maja.

– Dla sporej części seniorów terminem wypłaty jest pierwszy dzień miesiąca, który w maju przypada na dzień wolny od pracy. Dlatego tej grupie odbiorców przelewy zrealizujemy wcześniej, bo nawet 29 lub 30 kwietnia. Pozostali świadczeniobiorcy otrzymają „trzynastkę” w terminach, w których zwykle otrzymują emerytury bądź renty – Mariola Chmielewska, zastępca dyrektora oddziału ZUS w Opolu ds. świadczeń.

W województwie opolskim na „trzynastkę” mogą liczyć nie tylko emeryci i renciści. Majowego bonusu może się spodziewać ponad 3,2 tys. osób, które pobierają świadczenia i zasiłki przedemerytalne. Inny będzie jednak termin wypłaty, bo akurat te świadczenia są wypłacane z dołu. Zatem dla nich, wypłata dodatkowej emerytury jest przewidziana na początku czerwca, a nie
w maju.

– W naszym regionie jednorazowe świadczenie pieniężne wypłacimy przeszło 193 tys. odbiorców, ale dodatkowe pieniądze dostanie też ponad 52 tys. osób, którzy mają tak zwane świadczenia łączone. To ci emeryci i renciści, którzy pracowali kiedyś w Polsce i za granicą – Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

O pieniądze z majowego dodatku nie muszą się martwić emeryci i renciści z długami. Środki z „trzynastki” będą oznaczone specjalnym identyfikatorem, co ma zapobiec zajęciom komorniczym z kont bankowych. To rezultat rozmów kierownictwa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z Krajową Izbą Komorniczą.

Kwota „trzynastej emerytury” to 1100 zł brutto, z której w większości przypadków będzie potrącona zaliczka na podatek dochodowy i składkę zdrowotną na Narodowy Fundusz Zdrowia. Wnikliwym, może rzucić się w oczy, że przy klasycznej emeryturze z ZUS-u z 1100 zł brutto zostaje na rękę około 934 zł. Skąd więc kwota 888 zł do wypłaty w przypadku „trzynastki” dla emerytów. Znaczenie ma tutaj podatek dochodowy, a właściwie kwota zmniejszająca ten podatek. Przy majowym dodatku – wypłacanym jednorazowo – ZUS nie może rozłożyć go na 12 miesięcy, więc zmniejszenia podatku w tym przypadku nie będzie. Stąd różnica 46,33 zł różnicy w przelewie.

Źródło: ZUS

5 KOMENTARZE

  1. Polska myśląca! Żeby komuś dać, trzeba 2x więcej zabrać! I kto za to zapłaci? My ludzie pracujący, podniosą opodatkowanie pracy, jedzenie w górę, woda, paliwo i już mamy na jakieś śmieszne 13, które są śmieszne, te drobne to na parę dni, 3 albo 4 porządne zakupy w biedrze i nie ma tych ich śmiesznych 13… paranoja!

    • Sam najpierw naucz się myśleć, potem komentuj. Już zabrali – nieuczciwym przedsiębiorcom uszczelniając Vat. My ludzie pracujący tego nie odczujemy. Podniesienie opodatkowania pracy? Skąd takie informacje? Jedzenie, paliwo, itd. tutaj ceny się wahają cały czas, ale średnio są identyczne jak kilka lat temu (nie pamięta się już jak paliwo kosztowało ponad 6zł za litr?). Dla Ciebie to śmieszne 13ki, ale nie każdy emeryt dostaje po kilka tysięcy emerytury. Są tacy co nie dostają nawet tysiąca i dla tych osób ta ‚śmieszna’ 13ka jest na wagę złota. Chcemy tak bardzo do europy, to niech nasi emeryci żyją jak na zachodzie. Niech ich stać na podróże, niech nie muszą rezygnować z wykupywania recepty, bo ich nie stać… Ogarnij się, bo kiedyś sam zostaniesz emerytem i będziesz gryzł trawę, bo państwo nic Ci nie da.

    • Do ~Mieszkaniecodkdok ~, a co emeryci i renciści nie nie płacą podatków?, można powiedzieć że dwa razy, bo raz im zabierano jak pracowali, a teraz im się zabiera jak są na emeryturach na które odprowadzali składki, pomyśl trochę. Z co niektórymi „polaczkami” tak jest, jak nic nie dają do mo*dy drą, rozumiem że jeszcze do emerytury masz jeszcze ho ho, bo jakbyś na niej był to byś nie był tak zawistnym, tylko byś przytulił tę trzynastkę, bez względu na to czy w wyborach głosowałbyś na PiS czy inną partię polityczną. A to na co emeryci spożytkują te pieniądze i jak, nie powinno cię w ogóle interesować, patrz w swoją kieszeń.

  2. Przepraszam bardzo, panów/panie znawczynie. Emeryci, rencisci, powinni miec odlozone swoje pieniadze z calego zycia i miec wyplacane w całości lub co miesiac, a jak umra, niestety to rodzina powinna cos dostać. Rzad nie posiada swoich pieniędzy, pracuje tak samo, w miare młody jestem, ale patrzac na to rozdawnictwo rządu, nawet sie nie ludze na emeryturę, ba sadze nawet ze bedziemy kiedys robic az padniemy a przed brama nas wrzuca do dołu i nastepnego wezma. I spoko moze im to pomoze, w jednym miesiacu ale co dalej? Dlaczego za te 13 nie dac im darmowej opieki? Darmowych leków, albo jakiejś obnizki dla nich, tak 70% plus prawdziwe wynagrodzenie za lata ich ciezkiej pracy. Rząd rzuca wam ochlap a wy sie cieszycie, na prawde jesteście tak malo warci? 500 i 800 i jest ok? Jak to wszystko jebnie to sie obudzicie…

Skomentuj