Ruszyły spotkania z mieszkańcami osiedli. Władze miasta na Pogorzelcu

1

Spotkaniem z mieszkańcami Pogorzelca prezydent Sabina Nowosielska rozpoczęła coroczny cykl wizyt na wszystkich miejskich osiedlach.

W spotkaniu uczestniczyli również zastępca prezydenta ds. gospodarki przestrzennej i inwestycyjno-remontowej Artur Maruszczak, komendant straży miejskiej Aleksy Ptaszyński oraz przedstawiciele policji.

Spotkania prezydent miasta z mieszkańcami osiedli to bardzo dobra okazja, aby poznać potrzeby społeczności Kędzierzyna-Koźla. Doskonale wiedzą o tym również mieszkańcy osiedla Pogorzelec, którzy przyszli na wczorajsze rozmowy.

Najczęściej poruszanym tematem były osiedlowe drogi. Problemem, z którym borykają się mieszkańcy, jest parkowanie samochodów na ulicy Jana Sobieskiego. Wyminięcie się dwóch pojazdów staje się niemożliwe. Problemem na ulicy ma być również brak pasów dla pieszych. Mieszkańcy boją się o własne bezpieczeństwo, szczególnie w niedzielę i święta, gdy kończą się msze w pobliskim kościele i jest wzmożony ruch. Zaproponowano montaż luster, które mają poprawić widoczność kierujących.

Z uwagi na ostatnie akty wandalizmu, prezydent miasta Sabina Nowosielska wyszła z inicjatywą rozbudowy miejskiego monitoringu. W najbliższym czasie planowane jest umieszczenie trzech kamer w newralgicznych miejscach osiedla – na skrzyżowaniu ulicy Kozielskiej z drogą dojazdową do obwodnicy, rondzie Rotmistrza Witolda Pileckiego oraz skrzyżowaniu ulicy Kozielskiej z ulicą Koszykową.

W ubiegłych tygodniach doszło do zniszczenia 21 przystanków autobusowych oraz licznych podpaleń wiat śmietnikowych. Jak zaznaczają funkcjonariusze policji – dzięki rozbudowie miejskiego monitoringu policja sprawniej będzie mogła ująć przestępców, a mieszkańcy mogli czuć się bezpieczniej.

Podczas spotkania zgłaszano uwagi również dotyczące renowacji oświetlenia ulic i osiedli –  głównie ulicy Starej i ulicy Przechodniej.

Problemem osiedla od wielu lat jest zły stan powietrza. Przyczyną ma być pozbywanie się śmieci poprzez spalanie ich w domowych piecach. Jak opowiada prezydent miasta Sabina Nowosielska – statystyki Czystego Regionu pokazują, że w samym Kędzierzynie-Koźlu jest blisko 10 ton „żółtych” śmieci mniej względem zeszłego roku. Władze miasta przypominają że można ubiegać się o dotację do 5 tysięcy złotych na zakup nowoczesnych pieców, które mają zmniejszyć emitowanie szkodliwych pyłów.

Władze miasta informują również mieszkańców o projekcie budżetu obywatelskiego. Prezydent Sabina Nowosielska zaprasza mieszkańców do zgłaszania, jak i oceniania wybranych projektów.

1 KOMENTARZ

  1. „W ubiegłych tygodniach doszło do zniszczenia 21 przystanków autobusowych oraz licznych podpaleń wiat śmietnikowych. Jak zaznaczają funkcjonariusze policji – dzięki rozbudowie miejskiego monitoringu policja sprawniej będzie mogła ująć przestępców, a mieszkańcy mogli czuć się bezpieczniej.” Czyżby funkcjonariusze policji już zapomnieli o pieszych patrolach i innych metodach pracy ? Można to odczytać jako brak profesjonalizmu.

Skomentuj