Ruszyły roboty w porcie. Pierwszy terminal ma być gotowy z końcem przyszłego roku

1

Od dwóch tygodni trwają prace budowlane w kozielskim porcie. Nowy właściciel terenu realizuje pierwszy z trzech etapów projektu, który ma przywrócić port na mapę gospodarczą kraju i regionu. To budowa terminala płynnych produktów masowych.

Przed laty kozielski port był jednym z najważniejszych tego typu obiektów na mapie kraju i Europy, a także gospodarczym sercem miasta. Lata zaniedbań i odwrót od transportu śródlądowego na rzecz transportu kolejowego i kołowego spowodowały, że obiekt popadał w coraz większą ruinę.

Pod koniec 2014 roku rada miasta poprzedniej kadencji zadecydowała o przekazaniu terenu portu do Kędzierzyńsko-Kozielskiego Parku Przemysłowego. Rok później teren ten został wydzierżawiony spółce Kędzierzyn-Koźle Terminale, która ostatecznie zakupiła go, o czym urząd i inwestor poinformowali w czerwcu bieżącego roku. Równolegle KKT od dłuższego czasu prowadził prace przygotowawcze zmierzające do budowy na terenie portu dużej bazy logistycznej. Dwa tygodnie temu roboty w porcie ruszyły

– Jesteśmy na etapie budowy pierwszego terminala – płynnych produktów masowych. Uzyskanie wszystkich niezbędnych pozwoleń na jego budowę zajęło nam dwa lata. Prace ruszyły 15 listopada, mam nadzieję, że do końca 2018 roku terminal będzie gotowy – mówi Zbigniew Żuk z firmy Kędzierzyn-Koźle Terminale.

Budowa terminali płynnych produktów masowych to pierwszy z trzech zaplanowanych etapów inwestycji, której wartość szacowana jest na 360 milionów.

– Prowadzimy mocno zaawansowane działania związane z odbudową połączenia kolejowego. Uzgodniliśmy wewnętrznie plan zagospodarowania terenu dla terminala kontenerowego (drugi etap inwestycji – red.) i przystępujemy do procedur administracyjnych. Mam nadzieję, że przed końcem roku złożymy pierwsze wnioski do urzędów. W połowie przyszłego roku będziemy z kolei wiedzieli, jak docelowo będzie wyglądał trzeci z terminali – sypkich produktów masowych i drobnicy – relacjonuje Zbigniew Żuk.

Równolegle niedawno ruszyła budowa nowej drogi, która będzie prowadzić do kozielskiego portu. Tę inwestycję realizuje gmina Kędzierzyn-Koźle. Więcej:

Nowa droga do portu nabiera już kształtów. Tędy będą dojeżdżać ciężarówki

1 KOMENTARZ

Skomentuj