Ruszyła przebudowa drogi do Azotów. Remont ucieszy kierowców i rowerzystów

6

Kilka dni temu rozpoczęły się prace nad remontem niespełna półkilometrowego fragmentu ulicy Mostowej łączącego osiedle Azoty z drogą wojewódzką nr 408.

Prace realizuje firma Technical Solutions z Kędzierzyna-Koźla. W ramach inwestycji wymieniona zostanie nawierzchnia drogi, dobrą wiadomością jest budowa ścieżki rowerowej, która będzie oddzielona od jezdni pasem zieleni.

– Jesteśmy po rozmowie z wykonawcą, który zadeklarował, że nie będzie konieczności zamykania drogi dla ruchu pojazdów. Czasowo mogą występować utrudnienia w postaci ruchu wahadłowego – informuje Arkadiusz Kryś, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Kędzierzynie-Koźlu.

Planowo wykonawca ma 30 dni na realizację robót – remont powinien zakończyć się jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia. Wartość inwestycji współfinansowanej przez Grupę Azoty ZAK wynosi nieco ponad 230 tysięcy złotych.

6 KOMENTARZE

 1. Jeśli uznamy nazwę Azoty, jako nazwę dzielnicy KK, to powinno się mówić raczej – jechać na Azoty, mieszkam na Azotach.

 2. autobus jedzie do Azot a nie na Azoty. Nie mieszajcie ortografii do nazewnictwa. „Na” dotyczy miasta. Idę na miasto, zjem na mieście i mieszkam w Azotach. Ortografia już przyznaje poprawność „na mieście” i z bólem musi uznać Azoty(jeden azot, dwa azoty lub pięć azotów). Ortografia się dostosuje bo nie może narzucić jarzma na społeczność lokalną. Ministra od Szkolnictwa może urzędować na Warszawie (poprawne dwieście lat temu) a ja mieszkam w Azotach, proszę panią.

   • Cieszę się, że „poloniście” Pyjo3 wytknąłeś niepoprawność językową. Można by się przyczepić do całego jego wywodu, ale zwrócę uwagę tylko na jeden kwiatek”. Otóż
    ortografia to jest dział języka zajmujący się w nim zapisem słów. Chyba się mu pomyliło to z deklinacją.
    I tutaj przejdę do sporu językowego w naszych komentarzach dotyczącego nazwy własnej >Azoty< w D.
    Kiedyś /chyba lata osiemdziesiąte – dziewięćdziesiąte/ głośno było o odmianie w dopełniaczu nazwy miasta Tychy. W urzędowym wykazie nazw miejscowości była użyta forma D. Tych. Później słowniki zaczęły stosować /po dyskusjach wśród polonistów/ także równoległą formę odmiany regionalnej /a więc uzus wziął górę!/ Tychów.
    Azoty, Tychy – Azot, Tych, Azotów, Tychów.

Skomentuj