Ruszyła coroczna kwalifikacja wojskowa. Wezwane zostało około 450 osób z całego powiatu

1

Ruszyła coroczna kwalifikacja wojskowa. To dobra okazja dla tych, którzy chcą związać swoją przyszłość z mundurem. Dziś odbyła się konferencja prasowa, podczas której przedstawiono warunki kwalifikacji oraz możliwości służby w wojsku.

Kwalifikacja wojskowa obejmie mężczyzn w wieku 19 lat oraz od 20 do 24 lat lat bez orzeczonej kategorii, a także kobiety, które mają kompetencje przydatne w wojsku. W tym roku do kwalifikacji zostało wezwane około 450 osób z całego powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego, w tym kobiety.

– Od dzisiaj, do piątego lipca w poszczególnych powiatach odbywa się kwalifikacja wojskowa. Startujemy w pięciu powiatach, w tym w Kędzierzynie-Koźlu. W tym roku rekrutacja przebiega w nowej formule, w skład komisji wchodzi psycholog. Dzisiaj wykonane badania psychologiczne, ważne są przez trzy lata – mówi Tomasz Witkowski, wicewojewoda opolski.

– Co roku wraz z Wojskowym Centrum Rekrutacji organizujemy kwalifikację wojskową dla młodych ludzi z powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego. Poza kwalifikacją, młodzież może otrzymać wskazówki i odpowiedzi na pytania, dotyczące służby wojskowej. Warto zwrócić uwagę, że na terenie powiatu funkcjonują klasy mundurowe, które cieszą się bardzo dużą popularnością. Jest to przedsmak służby w mundurze – powiedział Paweł Masełko, starosta powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego.

– Kwalifikacja wojskowa to nie mobilizacja. Osoby wzywane, przychodząc tutaj nie otrzymują dokumentów powołania. Sama kwalifikacja to przede wszystkim założenie ewidencji wojskowej oraz orzeczenie o zdolności do służby wojskowej. Warto zaznaczyć, że od tego roku, każda osoba przechodząca kwalifikację nie musi zabierać ze sobą zdjęcia. Książeczka wojskowa nie jest wydawana podczas kwalifikacji wojskowej, otrzymywane jest zaświadczenie orzeczonej kategorii zdrowia. Książeczka jest wydawana w ramach powołania do wojska – mówi podpułkownik Robert Król z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Kędzierzynie-Koźlu.

1 KOMENTARZ

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj