Ruszył spis powszechny, do naszych drzwi może zapukać rachmistrz. Trzeba uważać na oszustów

17

Od 1 kwietnia ruszył powszechny spis ludności i mieszkań. W tym czasie, rachmistrzowie w ramach zleconych im obowiązków będą pukać do naszych drzwi. Aby mieć pewność, że odwiedza nas funkcjonariusz publiczny, musimy wiedzieć, jak zweryfikować jego tożsamość. Pamiętaj, w żadnym wypadku nie podawaj informacji dotyczących dochodów, stanu konta czy nazwy banku. Rachmistrz nie będzie też pytał o numer dowodu osobistego.

1 kwietnia w Polsce rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Jego podstawową formą będzie samospis internetowy, przeprowadzony za pośrednictwem aplikacji dostępnej na stronie internetowej GUS. Metodą uzupełniającą będzie wywiad telefoniczny, przeprowadzony przez rachmistrza telefonicznego. Dopiero w ostateczności do naszych drzwi zapuka rachmistrz terenowy.

Taki spis w miejscu zamieszkania odbywać się będzie wyłącznie za obopólną zgodą mieszkańca i rachmistrza. Podyktowane jest to potrzebą minimalizacji ryzyka związanego z rozprzestrzenianiem się COVID-19. Spis metodą bezpośrednią skierowany będzie głównie do osób starszych, które na co dzień nie korzystają z internetu.

To z kolei może spowodować pojawienie się osób, które podszywając się pod rachmistrza, będą chciały okraść seniorów z oszczędności ich życia. W spisie nie ma pytań dotyczących zarobków, dochodów, zgromadzonych oszczędności, nazwy banku w którym przechowujemy pieniądze. Rachmistrz nie żąda dowodu osobistego i nie pyta o jego numer. Jeśli takie pytania padną, możemy mieć pewność, że mamy do czynienia z oszustem.

Rachmistrz terenowy wyposażony będzie w identyfikator i urządzenie mobilne. W razie wątpliwości, jego tożsamość będzie można potwierdzić na infolinii spisowej pod numerem 22 27 999 99. Jeśli mamy jakiekolwiek obawy, rozmowę z rachmistrzem możemy przeprowadzić nie wpuszczając go do mieszkania. W razie podejrzeń, co do osoby rachmistrza powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z oficerem dyżurnym policji dzwoniąc na alarmowy numer 112.

Wzór legitymacji rachmistrza:

17 KOMENTARZE

 1. Jestem młody, na stadion nie moge pojsc, na basen nie moge pojsc, na siłownię nie moge pójść, do fryzjera nie moge pojsc, na pizze nie moge pójść bo to wszystko niebezpieczne, covid, no ale bezpośredni kontakt z rachmistrzem ktory chodzi od domu do domu jest skierowany dla osób starszych które nie korzystają z internetu. Gdzie tu k… jest logika?

 2. Ankieter chodzi jak kostucha, tym co się do tej pory udało uciec covidovi, dostarcza do domu, no przecież przed wyborami już nie było zarazy.

 3. Władza polskojezyczna chcę się dowiedzieć co może nam jeszcze zabrać albo opodatkować, wszystkie dane i tak o nas mają więc tylko po to chcą Ci włazić do domu, a niby wielka PLANdemia hahahahahahaha

 4. Typowe podejście rządu pisuarowego. Ludzie niech siedzą cicho w domu, pozamykamy ich interesy przy tym nie dając w zamian żadnej sensownej pomocy. Natomiast interes pisiorków jest na pierwszym miejscu. Wybory? Wirus jest w odwrocie! Spis ludności? Oj tam, przecież nic się nie stanie! Kłamcy i zdradzieckie mordy. Jak ktoś ma rodziców lub dziadków którzy dalej są za PIS to proszę ich uświadamiać! W ostateczności na następne wybory zabrać im dowód osobisty, a na stałe odłączyć internet. Bo potem wchodzi taki sznycel czy inny maślak i pisze dyrdymały.

  • Przestań już zionąć jadem platfusie. Tobie to powinni zabrać resztki tego dziadostwo co masz w miejscu na mózg i wszczepić tam jakieś szare komórki.

   • Haha, toś mnie rozśmieszył. Skąd takie wnioski? Jakbyś dokładnie śledził moje komentarze, to dostrzegłbyś że jestem przeciwko rozdawnictwu pieniędzy. Tak więc z pomocy rządu w żadnym wypadku nie korzystam. To raczej pisiorki upodobały sobie skomlenie o każdy grosz, zresztą w głównej mierze dlatego głosowali na pisuar.

 5. Wiedza nie boli, wystarczy sięgnąć do odpowiedniego źródła i nie wypisywać bredni.

  Spisy realizowane są zgodnie z zaleceniami i standardami organizacji międzynarodowych, jak UE i ONZ, co umożliwia dokonywanie porównań międzynarodowych. Zgodnie z Art. 4 Rozporządzenia (WE) Nr 763/2008 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 9.07.2008 r. w sprawie spisów powszechnych ludności i mieszkań, państwa członkowskie UE zobligowane są do zbierania danych statystycznych. Warto zaznaczyć, że dotacje unijne oraz liczba miejsc w Parlamencie Europejskim przyznawane są m.in. w zależności od liczby mieszkańców danego kraju, opracowanej na podstawie spisów ludności.

  Powszechny spis ludności powinien spełniać trzy warunki: powszechności (obejmować całą ludność), jednoczesności (musi być przeprowadzony w określonym czasie), imienności (każda osoba ma zostać spisana z imienia i nazwiska). Dodatkowo w Polsce stosuje się zasady periodyczności (spisy odbywają się wg zaleceń ONZ co 10 lat) oraz bezpośredniości (odpowiedzi na pytania spisowe udziela bezpośrednio osoba spisywana, w wyjątkowych sytuacjach jej najbliżsi domownicy).

  • bezpośredniość spisu? nie przeszkadzało im że w wyborach prezydenckich może za mnie zagłosować sąsiad a teraz spis muszę zrobić osobiście i bezpośrednio? koperta do skrzynki, zechcę to odeślę. Wypad

  • Możesz podać wszystkie dane przez internet, więc się nie nadymaj. Tak pięknie masz obtrzaskane wpisy na forum, więc i ze spisem dasz sobie radę.

 6. . Należy dla tych dziadków zorganizować punkt gdzie mogą się spisać !! Tak jak jest ze szczepionkami np w szkołach ! Po co narażać ich zaś na utratę pieniędzy . Młodzi ludzie spisują się przez internet przecież.

 7. W XXI wieku gdzie jesteśmy bezustannie inwiligowani „nasza”władza wie wszystko o nas ,gdzie pracujemy,ile mamy dzieci,gdzie mieszkamy,ile zarabiamy,co kupujemy i gdzie kupujemy,gdzie spędzamy urlopy itd,itp…więc pytam dlaczego mam wpuszczać do swojego domu obcego człowieka,w czasach gdzie handluje się PESEL-em ! Dodam że wszystkie nasze dane są dostępne np.w ZUS-ie,PZU w UM itd.

Skomentuj