Rusza budowa ronda na ostrym zakręcie obwodnicy. Od poniedziałku utrudnienia i zmiany w ruchu

11

Budowa obwodnicy północnej wchodzi w kolejną fazę. W poniedziałek, 8 marca rozpoczną się prace nad nowym rondem, które powstanie w miejscu ostrego zakrętu między osiedlem Piastów a rondem Grunwaldzkim. W kolejnych miesiącach na tym odcinku występować będą utrudnienia dla kierowców.

Prace przy budowie obwodnicy Kędzierzyna-Koźla w ciągu DK40 prowadzone są zgodnie z harmonogramem i aktualne ich zaawansowanie jest na poziomie około 33%. W trakcie trwającej przerwy zimowej wykonawca realizuje zakres robót, na które pozwalają reżimy technologiczne. Prowadzone są prace przy 16 obiektach mostowych oraz przebudowie sieci wysokiego napięcia.

W najbliższym czasie Wykonawca przystąpi do prac przy budowie ronda turbinowego na włączeniu obwodnicy do istniejącej drogi krajowej nr 40 w rejonie Alei Armii Krajowej. Prace realizowane na tym odcinku rozpoczną się w poniedziałek 8 marca br., a zakończą się w grudniu br. Docelowo wykonane zostanie w tym miejscu skrzyżowanie w postaci trójwlotowego ronda turbinowego.

Wprowadzona w przyszłym tygodniu tymczasowa organizacja ruchu potrwa do dwóch tygodni. Wykonawca zaplanował w tym czasie prace związane z poszerzeniem skarpy i pobocza na DK40. Kolejny etap prac zakłada wyłączenie pasów wewnętrznych na dwóch jezdniach. Utrudnienia rozpoczną się w połowie marca br. i potrwają około 3 tygodni. Natomiast w połowie kwietnia br. nastąpi przełożenie ruchu na jezdnię prawą, co potrwa około 4 miesięcy.

Budowany odcinek będzie przedłużeniem istniejącej dwujezdniowej obwodnicy Kędzierzyna-Koźla w kierunku autostrady A4 o długości około 14,3 km. Od ronda jakie powstanie w ciągu DK40 trasa pobiegnie nowym śladem omijając Sławięcice i Ujazd i włączając się z powrotem do DK40 tuż za granicą województw opolskiego i śląskiego, na terenie gminy Rudziniec.

Do skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 426 będzie to jednojezdniowa droga z dodatkowym naprzemiennym pasem do wyprzedzania (2+1), a od tego skrzyżowania – czyli niemal połowy długości obwodnicy – o przekroju tradycyjnym w układzie z dwoma pasami ruchu w przeciwnych kierunkach.

W ramach inwestycji powstanie 18 obiektów inżynierskich (wiadukty, mosty, duże i małe przejścia dla zwierząt) oraz cztery ronda. Projektowana inwestycja zlokalizowana jest na terenie województwa opolskiego i śląskiego, na terenie gmin: Kędzierzyn-Koźle, Ujazd i Rudziniec.

11 KOMENTARZE

 1. Istniejąca już część obwodnicy powinna spełniać swoje zadanie jednocześnie powinien zmniejszyć się ruch ciężkich pojazdów przez ulice Koźla dzielnicy Stare Miasto. Niestety tak nie jest. Nadal większość ciężkiego tranzytu przejeżdżą m.in. ul Racławicka ,24 kwietnia oraz Głubczycką. W niektórych budynkach zwłaszcza obok wymienionej arterii w momencie przejazdu ciężarówki wszystko się trzęsie.
  Wywrotki jadą z dosyć sporą prędkością i nadmiernie hałasują i to już przed godziną 5 rano. Pomimo zgłoszenia do Pani Prezydent, nic magistrat nie zrobił w tej sprawie. Mało tego w odpowiedzi piszą ,że miasto postara się by zwiększyć bezpieczeństwo oraz stwierdzili iż muszą tędy jeździć owe pojazdy ze względu na istniejące zakłady….
  Nie wiem jakie zakłady miała Pani Prezydent na myśli ? Bo w okolicy wymienionych powyżej ulic nic nie ma.
  Najwidoczniej Włodarze nawet nie wiedzą co się znajduje i gdzie na terenie miasta. Po prostu ręce opadają tym bardziej że nic nie zrobiono pomimo potrącenia pieszych jakiś czas temu. Czy musi dojść do tragedii ? Pani Prezydent czemu w takim bądź razie w Kędzierzynie w Śródmieściu mogliście zabronić przejazdu ciężkiemu tranzytowi, a w Koźlu nie ? Już nie wspomnę o innych uszczerbkach o których była mowa w piśmie
  czyli brak patroli policji od godziny 22 do godziny 6. Czy za mała ilość ławek w tym uszkodzone na terenie kozielskiego parku. W Azotach potrafiliście zrobić jak się należy chociaż mało kto z tego będzie korzystał. Więc ja jako mieszkaniec jak to nazywacie „Miasta możliwości” mogę stwierdzić z pewnością że możliwe jest zrealizowanie tych postulatów lecz hamulcem jesteście wy Władza. Nie słuchacie społeczeństwa lokalnego….

 2. Fajne miasto mieszkałem tam 2lata i szczerze fajnie mi się mieszkało pozdro dla kk dla tych normalnych ludzi oczywiście

 3. Znajdzie się ktoś co mu nic nie będzie przeszkadzało? Kędzierzyn -Śródmieście to Centrum, Koźle to zapyziala dziura hahahaha

 4. Mogą wybudować i 30km obwodnicy a i tak będziecie stali pół godziny do ronda pod krzyżem czekając na możliwość przejazdu.

Skomentuj