RSM „Chemik” podwyższył opłatę na działalność kulturalną. Mieszkańcy się buntują

43

Robotnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa „Chemik” podniosła swoim mieszkańcom opłaty za działalność społeczną, oświatową i kulturalną. Wywołało to prawdziwą burzę wśród mieszkańców, którzy założyli grupę na portalu społecznościowym i sprzeciwiają się takiej decyzji zarządu. 

Do mieszkańców podlegających pod RSM „Chemik” trafiło pismo z informacją o podwyżce opłat za działalność społeczną, oświatową i kulturalną. Jest ona różna w zależności od osiedla i waha się od 1,20 zł, 1,50 zł, do nawet około 3 złotych na mieszkanie.

Mieszkańcy niezadowoleni z tego faktu, zrzeszyli się na grupie na Facebooku i wspólnie dzielą się spostrzeżeniami. Nie zgadzają się z taką decyzją zarządu RSM „Chemik”.

Jeszcze do niedawna płaciłem 5 zł teraz dostaje pismo, że muszę za kulturę płacić 8,90 zł. Bezzasadnym jest podwyższanie opłaty w dobie pandemii, gdy mamy lockdown. Opłata sama w sobie jest kuriozalna, gdyż i tak za wszystkie „atrakcje”, które oferuje RSM swoim mieszkańcom trzeba dodatkowo płacić. Na co więc idzie ta opłata? Będziemy jako mieszkańcy wymagać od spółdzielni, aby nam przedstawili przychód i rozchód tych środków za rok 2020 oraz plany na 2021 – mówi Adam Jankowski, administrator facebookowej grupy.

Jak się okazało mieszkańcy osiedli są ogólnie niezadowoleni z ciągle rosnących opłat, jednak ostatnia podwyżka zdecydowanie przelała czarę goryczy.

Opłaty są coraz częściej podnoszone, nie wiem, na co idą, bo bloki na osiedlu Piastów są wszystkie ocieplone, co trzy lata odmalowywane natomiast na osiedlu Wschód płacimy coraz wyższe opłaty remontowe i do dzisiaj nie możemy się doczekać ocieplenia budynków, tak samo podwyżki na oświatę i kulturę, proszę opłatę przemnożyć razy ilość bloków oraz mieszkań, np. blok 45 mieszkań razy 12,99 daje 584,55 zł razy 12 miesięcy to się równa 7014 zł, razy ilość bloków to są ogromne pieniądze. Można je dużo lepiej spożytkować. Myślę, że my mieszkańcy powinniśmy coś z tym w końcu zrobić, wiele bloków zakłada wspólnoty, płacą znacznie mniejsze opłaty, a do tego bloki są ocieplone, pomalowane, mają monitoring, czy zamykane wiaty na śmieci. Dlaczego spółdzielnia mieszkaniowa, która de facto istnieje dzięki nam, nie może tak zarządzać i funkcjonować ? – pyta na forum Agnieszka Jeczmienny.
Robotnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa „Chemik” wyjaśnia podwyżki na kulturę trudną sytuacją związaną z pandemią. Zawieszone koła, sekcje zainteresowania nie przynoszą dochodów, aby działalność utrzymać niezbędne były podwyżki.
Co roku ustalamy kwotę składki na działalność społeczno-wychowawczą na podstawie naszych kalkulacji. Ze względu na pandemię nie mamy dodatkowego dochodu z funkcjonowania kół i sekcji zainteresowań. Grupy nie mają skąd pozyskać finansów na utrzymanie, wtedy koszty ponoszą spółdzielcy. To jest wyjątkowa sytuacja, my liczymy, że pandemia się skończy i wrócimy do normalnego funkcjonowania, kluby zaczną pracować i zarabiać, będą dodatkowe przychody. Ja nie mogę dopuścić do takiej sytuacji, że na koniec roku nie będę miała środków, aby pokryć saldo minusowe – wyjaśnia Anna Peljan, członek zarządu RSM „Chemik”.
Jak informuje RSM „Chemik”, podwyżki były już planowane w zeszłym roku, lecz ze względu na początki pandemii i ogólnospołeczny strach, nie wprowadzono ich ze względu na konieczność roznoszenia powiadomień.
Nie chcieliśmy chodzić po klatkach. Jednak życie toczy się dalej, musimy pracować i prowadzić działalność. Pieniądze zostaną spożytkowane na pokrycie kosztów utrzymania kultury, związanych z zatrudnieniem, utrzymaniem lokali. Nie mamy żadnych dotacji, nie jesteśmy jednostką budżetową, wszystko finansujemy we własnym zakresie. Działalność kulturalną prowadzimy w bardzo szerokim zakresie. Mamy zajęcia skierowane do najmłodszych dzieci, jak i seniorów. Mamy bardzo dużo prężnie działających sekcji, ta sytuacja spowodowała, że musieliśmy wszystko wstrzymać. Reasumując, nie możemy świadczyć usług tak, jak robiliśmy to do tej pory. Jednak wszystko musimy utrzymać. Jakie mamy wyjście, mamy zwolnić pracowników? Teraz są zagospodarowani do pomocy w administracjach osiedli, do różnych prac na tyle, na ile ich kwalifikacje na to pozwalają. Nie chcemy ich zwolnić i zlikwidować działalności, a tego od nas niektóre osoby oczekują. Mamy nadzieję, że wszystko wróci do normy i dalej będziemy świadczyć usługi kulturalne, bo to bardzo ważna działalność statutowa. Wciąż działamy bardziej online, ale robimy co tylko możemy, by kultura żyła – wyjaśnia Anna Peljan, członek zarządu RSM „Chemik”.

43 KOMENTARZE

 1. „Działalność kulturalną prowadzimy w bardzo szerokim zakresie.” , jesteście od zarządzania budynkami a nie od kultury. W RSMie jest i tak przerost zatrudnienia. Do wyborów jeszcze daleko, ale dobrze, że grupa powstała i na następne mam nadzieję pójdzie odpowiednia liczba (obudzą się ) by obecny Zarząd przegonić ( a nie wybierać ciągle tych samych przez tych samych) i zatrudnić odpowiednich ludzi. Może i uda się odwołać jeszcze wcześniej bo statut na to zezwala.

 2. Opłata kulturalna hahaha. Kulturę to będziecie mieć jak was ludzie wywiozą na taczkach z tej chorej komunistycznej instytucji jaka jest spółdzielnia.Ludzie wszyscy powinni solidarnie nie płacić za mieszkanie i ciekawe co wtedy byście zrobili mądre głowy.

 3. Ciekawe, czy jak epidemia się skończy, to administracja obniży składki. Przecież sami mówią,że podnoszą przez epidemię.

 4. Pan SS wraz z rodzina musi z czegos zyc. Poza tym Folklor Zywiecki jest naszym mieszkancom bardzo bliski, nie wiem skad to oburzenie.

 5. A nie kuriozalne jest ,że mieszkajac na parterze musze placic za winę z ktorej nie korzystam , i tez oplata idzie do góry

  • Czytam ten komentarz to przypomina mi się scena z „Nic śmiesznego”. Bohater grany przez C. Pazurę jedzie windę. Nagle staje, otwierają się drzwi, wchodzi drugi pasażer i pyta: .. ta winda do góry”…. ? Po czym Pazura odpowiada : …” a co ma jechać w bok…” ! I tu chyba jest podobnie. RSM pobiera opłatę za windę bo spodziewają się że ci z parteru zjeżdżają nią do piwnicy….. Taki sam absurd jak z opłatą za kulturę.

 6. Banda darmozjadów przyklejonych do stołków, mentalny beton, komuna i brak jakiegokolwiek świeżego spojrzenia. Banda jełopów podcinająca gałąź, na której siedzi.

 7. Opłata kulturalna znaczy utrzymywanie pseudosiłowni(z domowym sprzętem co grozi kryminałem)ich niby pracowników,pracownice prowadzące niby zajęcia dla dzieci?Wszystko to pozamykane jest od początku pandemii chociaż inne siłownie w mieście działaja???Pozamykać to,i zrezygnowac z tych ludzi więc na stałe skoro macie wyrąbane na to czy to jest otwarte(albo ludzi przenieść do innej pracy).Przecież to fikcja i robienie sobie kosztów żeby z mieszkańców RSM owskich bloków ściągać coraz wyższe opłaty.Nie wiecie jak to działa.Jeden prezes kończy kariere,drugi musi powkładać swoich ludzi teraz do odpowiednich firm ktore mają stałe zlecenia u nich w blokowiskach żeby swoją część tortu zabrać tym firmom.Czemu tylko 2 firmy obsługują na stałe spółdzielnię RSM?nikt się nad tym nie zastanawiał nigdy.???To się w końcu zastanówcie że bez kopert itp itd w spółdzielniach nikt nie dostanie zlecenia.Tam komuna i układy będą jeszcze długo

 8. Wspólnoty maja na wszystko pieniadze Blachowianski blok w tej chwili remontuje budynek sa osadzane nowe balustrady na balkonach ale jakie prosze zobaczyc a my co mamy łatane od lat rdzewiejace blachy i co drugi budynek z wykwitem wstyd.Domofony tez stare jak swiat na ulice i parkingi pod spoldzielnia i niektorymi blokami jest kostka a niektorzy gorszego sortu maja wylany tani asfalt . Moze mlodzi wkocu wezma sprawy w swoje rece albo rbmy wspolnoty .Dosyc trzymania takiej ilosci pracowikow .

 9. chyba lepiej jak kase biorą nie wiadomo na co, niż jakby mieli kazać lokatorom robić próby huru czy teatru w pralni na dole.

 10. A jakie sekcje i koła działały tuż przed pandemią? Każdy do nich dokładał co miesiąc i one jeszcze przynosiły dochody? Były płatne. Ile kosztuje utrzymanie poszczególnych kół i sekcji? Ile osób jest do tego zatrudnionych i co realizowali?

 11. G***e mają tupet. Człowiek z tego dziadostwa nie korzysta i może będzie im składki jeszcze opłacał. Zawód niech zmienią albo zlikwidują ten cyrk. Łatwy zarobek sobie znaleźli. Do niszczenia i kastrowania osiedli z zieleni to są pierwsi i mają gdzieś, że ludziom się to nie podoba. A teraz jeszcze łapska po forsę wyciągają od ludzi. Praktycznie co miesiąc papier w skrzynce z podwyżką. Niech sami sobie finansują te zabawy. Wstydziliby się. Za dobrze chyba tam mają i szukają jeleni. Rozgonić to towarzystwo, bo już szlak człowieka trafia od tych ich zachcianek.

 12. Tak się składa,że znam ten ból,bo ta sutuacja w RSM Chemik trwa od wielu ,wielu lat i ma tzw.wąsy i brodę.Tak się składa,że doskonale orentuję się jak na corocznych zebraniach członków tej Spółdzielni /reliktu PRL-u /przychodzą osoby,które głosują na tzw.swoich i że od dawien,dawna głosowanie odbywa się na prawie samym końcu ,kiedy zostawała tylko grupa zainteresowanych i wtajemniczonych,kiedy większośc ludzi idzie do domu,ze względu na póżną godzinę.Pytam się,dlaczego płacimy zaliczkę na C.O. w czerwcu ,lipcu o sierpniu ,skoro w tym okresie czasu nie trwa już ogrzewanie mieszkań przez ZEC? Płacimy też iesiac w miesiac za domofony ,które psują się sporadycznie a opłata jest co miesiąc w czynszu co daje dużą kwotę pieniędzy.Co oznacza opłata za użytkowanie mieszkania ?Mieszkanie to nie samochód.A ten fundusz kulturalny to ta Pani urzędniczka wygadana kobitka i umie dobrze ,, mydlić” oczy.

 13. Dziwne że na Osiedlu Powstańców Śl. opłata ta wzrośnie najbardziej bo o 3,45zł od mieszkania. Od jakiegoś czasu administracja osiedla została połączona i biura znajdują się w Komesie. W pozostałych pomieszczeniach przy ul.Korfantego mieści się siedziba Enzbudu, Sigmy a także klub Kajtek. Skoro z powodu pandemii nie działają sekcje dla mieszkańców to również opłaty za energię, wodę, sprzątanie są dużo niższe. One jak i podatek od nieruchomości są w sumie dużo niższe niż w okresie normalnego funkcjonowania. Pozostają jeszcze wynagrodzenia osób zatrudnionych w „kulturze”. Skoro obecnie kultura śpi a osoby te są przeniesione do innych obszarów działalności Spółdzielni to dlaczego mają otrzymywać wynagrodzenie z puli na działalność społ.-kulturalną? A tak na marginesie ile osób pracuje w kulturze, w Kajtku? Proszę o wyjaśnienie jakie rodzaje kosztów wpłynęły na podniesienie w/w stawki? „Wszystko musimy utrzymać”, „pieniądze zostaną spożytkowane na pokrycie kosztów utrzymania kultury, związanych z zatrudnieniem, utrzymaniem lokali „ – mówi pracownik Spółdzielni. Droga Pani, co musicie utrzymać? To jest jakieś odwracanie kota ogonem. Obiekt nie pracuje, ludzie nie pracują a koszty są wyższe. To co, jak sytuacja wróci do normy to obniżycie nam opłatę na działalność społ.-kulturalną??? Nie sądzę. Jakie koszty zatrudnienia skoro nikt nie pracuje? Jakie utrzymanie lokali? Są wynajmowane w dużej części i pewnie firmy płacą za wynajem?
  Jak każdy wie istnieje coś takiego jak kreatywna księgowość i jak trzeba to zawsze znajdzie się wytłumaczenie takich czy innych podwyżek. Każdy z mieszkańców zna zwrot, który powtarza się przy okazji każdej podwyżki na zawiadomieniu ze Spółdzielni co najmniej 2 razy do roku a brzmi on: „na podstawie analizy kosztów i przychodów….” bla, bla, bla

 14. A ten przerost zatrudnionych w biurach przy ul.9 Maja.Na miejsce odchodzącej na emeryturę mamusi już na stołek przyjmuje sie córeczkę do pracy .A córka pani B.chodzi po korytarzu i myje szklanki po kawie a te wędrówki w godzinach pracy z pokoju do pokoju na plotki.A wychodzenie na zakupy,niby,ze cos załatwić do innego budynku.

 15. Takim gadaniem nic nie zrobicie! Jeśli uważacie że to wszystko to wałek to jedyne rozwiązanie to zgłosić sprawę do prokuratury o możliwość popełnienia przestępstwa i niech oni sprawdzą działalność tej PRL-owskiej SPÓŁDZIELNI

 16. Na 11 Listopada parking niech powiększą, bo auta nie ma gdzie zaparkować, trochę terenu na parę miejsc parkingowych jest.

   • Ty realista to że jesteś nieudacznikiem życiowym i nie jesteś w stanie zarobić na autko to wiadomo i że innym zazdrościsz że ich stać też wiadomo i że jesteś odbyt to tym bardziej wiadomo

    • Na 11 Listopada jest parking na ok. 100 samochodów i tam stawiaj swojego grata. Niszczenie trawników i wycinanie drzew tylko po to, żeby zrobić miejsce dla twojego auta już się skończyło.

  • Teraz się zajmują wydrapywaniem na czworakach resztek trawy spod żywopłotów, bo każde źdźbło im przeszkadza. To częsty widok na osiedlu. Przynajmniej psy będą miały gdzie robić, bo potem tylko miny leżą nie sprzątnięte. Część drzew niecały miesiąc temu powyżynali z zaskoczenia koło bloków a teraz dalej tylko drapią przy tych żywopłotach. Takie zasmrodzone miasto a wszystko im przeszkadza co rośnie. Tak było kiedyś zielono na osiedlu a niedługo będzie polana. A do sadzenia to się nie kwapią. Brakuje słów już na to szaleństwo.

 17. A wystarczyłoby wykupić mieszkania i założyć wspólnoty.
  W sytuacji gdy jesteśmy członkami spółdzielni podlegamy jej zasadom działania. Trzeba chodzić na zebrania i uchwalać statut taki jak chcemy. Np zlikwidować działalność kulturalną.

   • Ale dzięki temu to ja będę pierdzieć w ten stołek czy tam stolec. A właściwie – będziemy, bo uwielbiam gadać i pisać w liczbie mnogiej, tak mi pozostało z czasów, kiedy to wiernie służyłam partii. No i niech ten stolec będzie porządny, bo jak na nim siądę obydwoma pośladami, to może nie wytrzymać. Zwłaszcza jak pierdnę, co robię często, pozostawiając po sobie gęsty, gryzący smród.

 18. Fakt że spółdzielnia coraz gorzej zarządzana,podwyżki opłat coraz częstsze.Być może na podcinanie gałęzi i żywopłotów,trawy dwadzieścia razy w sezonie i poza też,grabienie każdego listka jaki opadnie.
  Zostawcie już tą zieleń,cały rok hałas kosiarek,dmuchaw,nożyc spalinowych.
  Poza tym samochody czyszczące drogi osiedlowe co chwilę,które niczego nie czyszczą bo auta mieszkancow przeszkadzają i maszyna jedzie środkiem drogi żeby je ominąć.
  Dajcie odpocząć od hałasu.

 19. Anton mam pytanie jakie trawy kosza??? hahaha przeciez trawa byla siana raz 30 lat temu teraz tylko chwasty rosna jak z kosiarkami ida kamienie niejednokrotnie uszkadzaja szyby w samochodach.Gdyby mieszkancy nie robili pod oknami ogrodkow kwiatowych i sadzili bylin piach by am sypal w oczy przy kazdym wiaterku.Jedna piaskowica z brudnym piaskiem na pol osiedla i stoliki z gwozdziami to ma byc plac zabaw. Zaczeli zamykac altany smietnikowe i zamkneli tylko czesc reszta otwarta.Na Wschodzie jedne altany sie likwiduje na to miejsce stawia sie nastepne po co ??

 20. W odpowiedzi na petycję mieszkańców os.Piastów RSM”CHEMIK”odpowiada;iż wyjaśnienie dot.działalności kulral ej zostało opisane na stronie internetowej rsmchemik.pl Tam poza podstawowymi wiadomościami jak adres telefon i lokalizacja wiadomość:chcesz więcej wiedzieć kupraport z większą ilością danych o tej firmie.Skandal

 21. Pani Aliono całkowicie się z Panią zgadzam.Sama krytyka nic nie daje.Pani Główna księgowa stwierdza,że nie może na koniec roku mieć saldo debetowe więc to cyt.mieszkańcy spółdzielni ponoszą koszty z t związane.Dość samowolki za 10.5 tys wypłaty miesięcznie.Mudimy chodzić na zebrania a na wyborach zmienić „kastę”.A najlepiej założyć Wspólnotę.Mieszkańcy do dzieła !!!

Skomentuj