Rozbudowa ronda Milenijnego. Robert Węgrzyn wnioskuje o pieniądze na wstępną dokumentację

15

Rondo Milenijne to wąskie gardło komunikacyjne w Kędzierzynie-Koźlu. To tu w godzinach szczytu tworzą się największe korki. Już przed laty pojawił się pomysł, aby stworzyć w tym miejscu estakadę, która przejęłaby ruch z obwodnicy, jednak ze względu na koszty dużo realniejsza jest rozbudowa skrzyżowania. Robert Węgrzyn, radny wojewódzki, złożył w tej sprawie wniosek do budżetu województwa na rok 2022. Chce, aby powstała wstępna dokumentacja.

„Rondo Milenijne w Kędzierzynie-Koźlu to skrzyżowanie drogi wojewódzkiej nr 423 oraz drogi krajowej nr 40. Systematyczne zwiększające się natężenie ruchu na tym skrzyżowaniu spowodowane jest przecinaniem się trzech szlaków komunikacyjnych (trasy sudeckiej, tranzytu drogi krajowej nr 40 oraz ruchu miejskiego łącznie z komunikacją miejską). Nałożenie się na siebie tych trzech komunikacyjnych szlaków doprowadziło do bardzo poważnego ograniczania przemieszczania się, szczególnie w godzinach wczesno porannych jak i popołudniowych” – argumentuje w swoim wniosku Robert Węgrzyn, zwracając uwagę, że ruch tranzytowy na obwodnicy może znacznie zwiększyć się po oddaniu do użytku północnego odcinka drogi.

Kwota wniosku to 250 tys. zł. Koncepcja miałaby zawierać propozycje rozwiązań komunikacyjnych, łącznie ze skrzyżowaniem dwupoziomowym.

„Temat tego zakorkowanego ronda jest chyba najpilniejszym problemem w Kędzierzynie-Koźlu, więc liczę na przychylność Sejmiku w kwestii wniosku autorstwa Roberta Węgrzyna Radnego Województwa Opolskiego, a jeśli o mnie chodzi, to rekomenduję bez wahania” – skomentował Szymon Ogłaza, członek zarządu województwa opolskiego.

15 KOMENTARZE

 1. Tak to bywa jak za politykę bierze się lekarz – zwężone główne arterie też są jego „dorobkiem”… Męczarnia mieszkańców na długie lata !

  • Macieju, lekarze nie są raczej predestynowani do logicznego myślenia, po 6 latach wkuwania na pamięć nie ma się co spodziewać głębszych przemyśleń…

 2. Zasada je prosta „najpierw się myśli potem robi, a nie na odwrót ” planując np. modernizację czy rozbudowę infrastruktury drogowej potrzebny do tego mózg który ma o tym pojęcie niestety w tym mieście jest to raczej nie możliwe ponieważ jest tu problemem z samą naprawa nawierzchni drogi co tu mówiąc o rozbudowie czy przebudowie drogi , kpina wracając do remontu „mostku” inne gminy czy powiat potrafią sobie poradzić z alternatywnym np.przejazdem ale nie w ty miasteczku !!!

  • Proste, w Polsce nie chodzi o to by stworzyć coś co podziała przez 20 – 30 lat, to ma działać max rok, by po roku wyszły całe mankamenty pomysłu i można by go rozwijać.

   To nie tak jak kiedyś, że autostradę obecną A18 ( AH ) projektowano w 30’tych i budowano tak, że Polacy do dziś po niej się poruszają. Teraz tego typu myślenie nie ma racji bytu, no przecież my PiS nie mielibyśmy co z rodzinami zrobić, my wszyscy chcemy dobrej zapłaty bez pracy. Nie możemy robić czegoś na lata, to chyba zrozumiałe !!

   Za naszych czasów korki w KK nie ustaną, chyba, że Peczkis na golasa przebiegnie obwodnicą.

 3. Prawda. Samochodów coraz więcej a u nas co? Z dwóch pasów robią jeden ! Gdzie tu logika ?
  A na rondzie wystarczy jak zrobią dodatkowy pas w prawo i już będzie o wiele łatwiej.
  Dwu poziomowe ?

 4. Trzeba tak zrobić żeby robić cały czas i w tedy zawsze coś kapnie.
  Taki wielki podpis świadczy o manii wielkości lub wadzie wzroku.

 5. Brał ktoś pod uwagę przebudowę na rondo turbinowe? Wg mnie znacznie poprawiłby się przejazd
  A koszt chyba zdecydowanie mniejszy
  Kolo Galerii sprawdza się bardzo dobrze

 6. W Pszczynie wiadukt nad czynną linią kolejową za komuny wojsko postawiło w tydzień i przetrwał 25lat zanim w tym samym miejscu zrobili tunel. Była to konstrukcja stalową na podnośnikach hydraulicznych która świetnie się sprawdzała przez ćwierć wieku, dało się?

 7. Jedynym sensownym rozwiązaniem byłaby estakada nad rondem, a obwodnica Koźla i tą budowana teraz powinna mieć po 2 pasy ruchu w obu kierunkach (tak jak pierwotny odcinek z osiedla Piastów na Pogorzelec) ponieważ ruch się nie zmniejszy a będzie się tylko nasilał.

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj