Rondo Chmielewskiego na cenzurowanym IPN i wojewody. Nazwę trzeba będzie zmienić?

19
Uroczyste nadanie nazwy nowemu rondu.

Mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla powoli przyzwyczajają się do nazwy nowego ronda na skrzyżowaniu alei Jana Pawła II z ulicami 1 Maja i Miłą. Tymczasem możliwe, że zostanie ona zmieniona. Według Instytutu Pamięci Narodowej i Wojewody Opolskiego patron symbolizuje komunizm.

O nadanie rondu imienia Konstantego Chmielewskiego wnioskowało zarówno Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego, jak i Obywatelska Grupa Inicjatywna Bogusława Rogowskiego. Były wieloletni dyrektor kędzierzyńskich Azotów w powszechnej świadomości mieszkańców miasta jest postacią niezwykle zasłużoną nie tylko dla zakładów, które za jego rządów znacząco się rozwinęły, ale również dla samego miasta. Fabryka sfinansowała budowę wielu obiektów użyteczności publicznej, które służą mieszkańcom po dziś dzień. To wszystko jednak miało miejsce przed rokiem 1989, a według IPN Chmielewski był uosobieniem reżimu komunistycznego.

Rada miasta przyjęła uchwałę nadającą nazwę rondu w ostatni dzień stycznia. 6 kwietnia w obecności rodziny i współpracowników Konstantego Chmielewskiego, a także przedstawicieli władz samorządowych na rondzie uroczyście odsłonięto tablicę. Miesiąc później prezydent miasta i przewodniczący rady miasta otrzymali pismo z Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego informujące, że jeśli sami nie zmienią nazwy, zostanie to uczynione odgórnie.

Wojewoda Opolski Adrian Czubak powołuje się na opinię, którą uzyskał w Instytucie Pamięci Narodowej. Życiorys Chmielewskiego wzięto tam pod lupę. W efekcie stwierdzono, że nazwa ronda narusza ustawę o o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki. Historycy przeprowadzili kwerendę archiwalną, ustalając, że Chmielewski należał do PZPR, pełniąc w partii stanowiska kierownicze, oraz do ORMO.

„W świetle przytoczonych faktów historycznych nie ulega kwestii, iż osoba Konstantego Chmielewskiego stanowi symbol komunizmu (…) Powyższe znajduje dodatkowe odzwierciedlenie w nazwie ronda, które ma upamiętniać postać. Co za tym idzie, sama nazwa propaguje komunizm, a więc jest niezgodna z art 1. ust 1 ustawy” – czytamy w uzasadnieniu decyzji.

Adam Siwek, dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa zaznacza zarazem, że w żaden sposób nie odnosi się do zasług Konstantego Chmielewskiego na polu zawodowym i społecznym, a jedynie do zgodności z zapisami ustawy.

Wojewoda Opolskie Adrian Czubak zapowiedział, że jeśli władze miasta same nie rozpoczną procedury uchwałodawczej w sprawie zmiany nazwy, wyręczy je w tym w ramach procedury nadzorczej. Jak zapowiedział już Andrzej Kopeć, przewodniczący rady miasta, „jasne jest, że ani rada miasta ani prezydent nie podejmą inicjatywy uchwałodawczej zmieniającej nadaną niedawno nazwę, w związku z czym najprawdopodobniej zrobi to wojewoda”. To oznacza, że sprawa może mieć swój finał w sądzie administracyjnym.

19 KOMENTARZE

 1. Na pewno pisiory przebierały nóżkami jak nadawano imię rondu.
  Nie mógł któryś wytrzymać i poleciał z ciepłym gów..em. Najpierw niech pisy swoich PZPR-owców rozliczą, powyrzucają i zdegradują. W swoim mieszkaniu niech sobie meblują jak chcą, a od ronda niech się odpier…

  • dałbym like’a gdyby była taka możliwość.

   hipokryci! W swoich szeregach mają czołowych działaczy PZPR, ale obecnie są posłuszni prezesowi… ich jakoś nie obejmuje degradacja, dekomunizacja i odbieranie emerytur.

 2. Ooo.A za cóż to nasz Kostek podpadł niektórym, że nie będę wymieniał.Może za imię, że też niby Konstanty.I źle się kojarzy?

 3. Lepiej zmienić wojewodę – i może należałoby to zrobić? Podobno zdanie suwerena się liczy więc jak przed urzędem wojewódzkim zbierze się w dużej liczbie suweren z taczką przed Urzędem Wojewódzkim to może ten Pan sam zrezygnuje jako symbol komunizmu i hipokryzji pisiorowskiej.

  • Wojewoda jest przedstawicielem rządu, a zatem dopóki rządzi PiS to wojewody wymienić się nie da… ale żadna władza nie trwa wiecznie, a zatem i „Napoleon z Żoliborza” kiedyś się skończy.

 4. No chyba im Bozia rozum całkowicie odebrała. Po prostu brak słów. A gdzie Ci kretyni żyli przed 1989? Czy oddali dyplomy ukończenia studiów i świadectwa szkolne? Debilizm do entej.

  • A Oni mają w ogóle rozum bo mi się wydaje w kolejce za kasą stali nie za rozumem. Jeszcze się okaże że wszyscy przed 1989 rokiem co skończyli podstawówki to nie będzie się liczyło.

 5. Ludzie trzymajcie mnie!!!!!. No to może nazwijmy to rondo imieniem jednego z tych oszołomów co nie tak dawno w Kożlu przed szpitalem ”różaniec odmawiali”

 6. no tak trzeba zrobić miejsce dla „najlepszego prezydenta RP” – wstyd, po prostu wstyd – ten Człowiek zrobił więcej dobrego dla naszego miasta niż cała ferajna zgromadzona pod szyldem PiS …

 7. Wstyd mi za wojewodę i IPN, wierzyć się nie chce, że ludzie na takich stanowiskach podejmują decyzje bezmyślne i idiotyczne.

 8. W zupełności popieram moich przedmówców!!! Ludzie, i to się odbywa w biały dzień w dodatku i w białych rękawiczkach za pieniądze suwerena przecież….. Skrajna paczka żeby nie nazwać tego inaczej po imieniu, popleczników obecnej partii władzy!!! A może tak My wszyscy którzy jesteśmy jednogłośni, tak samo zagłosujemy przy najbliższych wyborach samorządowych… już niebawem na jesieni. Zwalczmy ten obecny stan, tak jak nam zwalczają możliwość suwerennego decydowania o słusznym. Znów jawi się HIPOKRYZJA , gdzie nie spojrzeć , kolejno ogarnia i zawłaszcza każdą dziedzinę naszego życia. W wydaniu PiS dużymi krokami szczyt sięga zenitu. Ja mam dość, a Wy…?

 9. nie jestem zwolennikiem pisu ale zgadzam się z decyzją .KK miastem czerwonych pająków . Większość ulic mostów nazywanych jest od nazwisk dawnych aparatczyków którzy przyjechali tu w walizce. Można się też przyjrzeć nazwie mostu w Koźlu – to też był komuch

 10. Tą decyzją wojewoda opolski, ipn oraz pis-iory już strzelili sobie w kolano. Suweren, a wśród nich bardzo liczne grono były pracowników kędzierzyńskich Azotów, oraz członków ich rodzin nie zapomną im tego w czasie najbliższych i kolejnych wyborów. Bo jak widać ta nasza obecna władzunia ma dokładnie popie….ne w głowach.

 11. Wojewoda nie jest wojewodą tylko wrogiem ludności. Wojewoda jest wrogiem Kędzierzyna-Koźla a więc niech się zajmuje innymi rzeczami. Czynności wojewody są nadużyciem oraz zwykłą złośliwością. Weź Ty wielki wojewodo nazwij sobie to rondo jak chcesz! Ten wojewoda to człowiek bez twarzy, człowiek bez rąk.

Skomentuj