Ronda nie będzie. Za to mogą być kary za remont Grunwaldzkiej. Firma dostała ostateczny termin

16

Firma, która realizuje przeciągającą się przebudowę drogi pomiędzy Kuźniczką a Cisową, dostała ostateczny termin na zakończenie prac. Później mogą zostać nałożone na nią kary.

Droga łącząca oba osiedla jest zamknięta już od września. Początkowo inwestor, czyli Powiatowy Zarząd Dróg, optymistycznie zakładał, że prace uda się doprowadzić do etapu umożliwiającego dopuszczenie ruchu już pod koniec roku. Stało się inaczej. Nie udało się utrzymać terminu z umowy, który upłynął wraz  z końcem lutego. Inwestycja nadal nie została zakończona, choć prace są już w finalnym stadium.

Daliśmy wykonawcy ostateczny termin na zakończenie prac, który upływa wraz z końcem maja. Jeśli nie zostanie on dotrzymany, w grę wchodzą kary – przekazał Arkadiusz Kryś, dyrektor PZD.

Podzielona na dwa etapy inwestycja obejmuje odcinek aż do Zalesia Śląskiego. Przebudowa pochłonie 12 mln zł.

Jednocześnie zrezygnowano z planów budowy ronda na skrzyżowaniu ulic Grunwaldzkiej i alei Spokojnej. Tę inwestycję miała realizować gmina Kędzierzyn-Koźle razem z przebudową alei.

– Ponieważ wraz z remontem drogi powiatowej w obrębie tego skrzyżowania wykonane zostały już pewne prace, nie będziemy w nie ingerować i pozostaniemy przy dotychczasowej formie organizacji ruchu – tłumaczy wiceprezydent Artur Maruszczak.

Rozpoczęcie inwestycji na alei Spokojnej (droga prowadząca na cmentarz) planowane jest w najbliższych miesiącach. Roboty poza przebudową samej jezdni obejmą też modernizację sieci przesyłowych oraz budowę ścieżki rowerowej.

16 KOMENTARZE

 1. Co to znaczy „wykonane zostały już pewne prace, nie będziemy w nie ingerować i pozostaniemy przy dotychczasowej formie organizacji ruchu”? Czy to znaczy że nikt nie zorientował się, że budowa nowego ronda będzie skutkowała rozwałką dopiero oddanego skrzyżowania? A może wykonawca miał zrobić rondo, ale je olał? Czy ja żyję w kraju w którym jednym z kryteriów aby zostać osobą decyzyjną w strukturach administracji państwowej jest bycie kretynem? Doprawdy, to już przekracza ludzkie pojęcie…

 2. Jak się to czyta to mowę odejmuje! Pan Kryś / PAN DYREKTOR CO NAJWAZNIESZE, udziela informacji „…upływa ostateczny termin… i w grę wchodzą kary.” A ile razy publicznie była mowa o ostatecznych terminach i wkraczaniu w finalne fazy? A co mówi umowa o terminie realizacji inwestycji ? gdzie harmonogram prac? Gdzie wyznaczone osoby ze strony inwestora/ Starostwa do nadzorowania przebiegu realizacji prac zgodnie z zapisami umowy? Super specjalista przygotowywał umowę z wykonawcą. Jako codzienny użytkownik trasy Cisowa-Kędzierzyn i widząc ilość pracy do wykonania mam jedną propozycję – panie Kryś niech się pan nie wypowiada. Nie chcemy czytać pana wypowiedzi. Jest pan słaby. Miejmy nadzieję, że pana przełożony zechce pana zweryfikować i weźmie pod uwagę pana „inwestycyjny sukces”. Nikt nie zwróci nam mieszkańcom Cisowej kosztów związanych z naprawą samochodów, trudnościami z komunikacją miejską i większymi wydatkami na bilety, większymi kosztami z tytułu zużycia paliwa, bo trzeba jeździć objazdem przez Sławiecice i jeszcze po drodze dodatkowym objazdem przez Blachownię. Życzę pracownikom starostwa podobnych „pozytywnych doznań”. Już niedługo kolejna inwestycja – w samym centrum naszego miasta.

 3. Codziennie widzę jak ta firma pracuje. Nie ma się w sumie czego czepić, bo pracownicy jak już są to pracują, a sprzęt jest. Poszczególne etapy nie były wykonywane dziadowsko.

  Bywały jednak okresy, że przez 2 tygodnie nic się nie działo. To mnie zastanawia. Wg mnie to zlecenie troszkę firmę przerosło organizacyjnie i pod względem możliwości ludzkich. Ostatni odcinek muszą robić pod ruchem więc jest to jakieś tam usprawiedliwienie. Mimo wszystko trwa to za długo….

 4. Polskie normy!! Przetarg i byle jak najtaniej! A potem jest jak jest czyli kaszana! Np kawałek drogi z Kożla do obwodnicy w stronę Dębowej! Nawet nie wiem jak to opisać! Porażka to jest komplement!!

 5. A te wcześniejsze terminy otwarcia to były tylko pobożne życzenia? Na jakiej podstawie p. Kryś je podawał? Były jakieś umowy a w nich terminy a jeśli były to dlaczego wcześniej nie naliczano kar?

 6. Banda urzędników – nieudaczników!!!! Brawo! Trzeba im przyznać nagrody równe rzędowi nagród poselskich!!!!! Przecież w tym dziwnym kraju pełnym codziennych absurdów należy im się za zwykłe podejmowanie decyzji… ale czy właściwych i trafnych, to już nie ważne, bo i tak pieniądze za to zapłaci zwykły suweren!!! A gdzie w tym kraju zapowiadana prze rządzącą władzę odpowiedzialność, za złe niewłaściwe i błędne wydane decyzje urzędników? A może dlatego że nikomu to na rękę??? Swoje i tak dostaną przecież…

 7. Cotu komentować za straty jakie ponieśli mieszkańcy Cisowej i pobliskich miejscowości winni pokryć urzędnicy dopuszczający do wykonania takiej inwestycji Firmie -partaczy, oszustów i złodziei

 8. W ostatnim czasie w Kędzierzynie-Koźlu żadna, ale to żadna inwestycja lub remont nie został ukończony w planowanym wcześniej terminie, tz. w takim jaki był wstępnie zakładany przy ogłaszaniu przetargu i podpisywaniu umowy. Dziadostwo w tych sprawach występuje zarówno w działaniach starostwa jak i magistratu. A wybrańcy ludu, za wyjątkiem radnego Masalskiego nie mają odwagi, żeby to dziadostwo piętnować. Dziwne, że za tymi niesolidnymi, dziadowskimi wykonawcami stoi zwykle wiceprezydent Maruszczak.
  Ponadto co znaczy określenie,, Jeśli nie zostanie dotrzymany termin w grę wchodzą kary,, JEST TO OCZYWISTA OCZYWISTOŚĆ ,, a nie jakiś tryb warunkowy. W innych miejscowościach jakoś w tym problemem już sobie poradzono tylko u nas toleruje się dziadostwo.

 9. Już niebawem (?) i oczywiście ze sporym poślizgiem przyjedzie na swój piękny kawał betonu zardzewiała lokomotywa – pomnik miasta możliwości. Być może zostanie przyniesiona po kawałku w reklamówkach, bo trudno wyobrazić sobie transport takiej masy żelastwa ulicami i mostami naszego piękniejącego miasta.

 10. Jednak nie wszystko robi się z opóźnieniami, szybko i skutecznie dokonuje się rzezi drzew i krzewów. Robi się to sprawnie i bezproblemowo z potrzebą a najczęściej bez potrzeby i do tej roboty nigdy speców nie brakuje.

 11. I obyśmy się rano nie obudzili jak z jakiegoś letargu czy koszmaru jak zobaczymy to cudo…Tłumaczenia urzędasów w tej i innych istotnych kwestiach na poziomie przedszkola, zauważając bym dodała! Żenujące, że za publiczne pieniądze wmawia nam się niekompetencja decydentów.W konsekwencji mamy to co mamy, i widzimy wszem obecne dziadostwo wykonawcze. Przykre, ale w tym Mieście Możliwości -ale głównie partactwa zaznaczam, nie dziwmy się, że nikt z młodych nie zamierza planować i budować swojej przyszłości w tym mieście , a już raczej nam bliżej prowincji temu. Szkoda, że żadna władza nie znajduje pomysłu, który doczekał by się sukcesu , żeby wiele w tym temacie zmienić dla dobra tego miasta i wszystkich jego mieszkańców.Naprawę żal…

 12. W Cisowej ścieżka rowerowa i chodnik po drugiej stronie są w sumie tej samej szerokości co jezdnia :) To chyba najszersza ścieżka w naszym kraju! Mostek na kanale robi wrażenie :)

Skomentuj