„Roma” na ekranie Dyskusyjnego Klubu Filmowego w kinie Twierdza

0

Kino Twierdza zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu Dyskusyjny Klub Filmowy Poleca. W czwartek o godzinie 19 na dużym ekranie będzie można zobaczyć film „Roma”.

Dyskusyjny Klub Filmowy to cykliczna propozycja Miejskiego Ośrodka Kultury w Kędzierzynie-Koźlu. Seanse odbywają się w każdy poniedziałek w kinie Chemik oraz w ostatni czwartek każdego miesiąca w kozielskim kinie Twierdza. DKF to starannie wyselekcjonowane filmy, którym towarzyszy niecodzienna atmosfera.

Opis filmu:

Roma to barwny portret konfliktów rodzinnych i społecznej hierarchii pośród politycznego chaosu, opowiadający historię młodych służących pochodzących z indiańskiego ludu Misteków. Cleo (Yalitza Aparicio) i Adela (Nancy García García) pracują dla niedużej rodziny w zamieszkiwanej przez klasę średnią dzielnicy Meksyku Romie. Pani domu, matka czwórki dzieci Sofia (Marina de Tavira) usiłuje uporać się z przedłużającą się nieobecnością męża, natomiast Cleo musi stawić czoło druzgocącej prawdzie. Czy zacznie przez to zaniedbywać dzieci Sofii, które kocha jak własne? Starając się nadać nowy sens miłości i poczuciu solidarności w kontekście hierarchii społecznej, gdzie klasa i rasa są ze sobą pokrętnie splecione, Cleo i Sofia po cichu zmagają się ze zmianami przenikającymi ich rodzinny dom w kraju, w którym dochodzi do starć między wspieraną przez rząd milicją a demonstrującymi studentami.

Reżyser filmów „Grawitacji”, „Ludzkich dzieci” oraz „I twoją matkę też” Alfonso Cuarona stworzył dzieło swojego życia, a jednocześnie najbardziej osobisty film w swojej karierze. Na festiwalu w Wenecji, gdzie film miał swoją światową premierę, jury pod przewodnictwem Guillermo del Toro, z Małgorzatą Szumowską w składzie, nagrodziło Romę główną nagrodą – Złotym Lwem dla Najlepszego Filmu. Niezwykłe, wizjonerskie dzieło od tamtego czasu pojawia się w czołówce oscarowych przewidywań, nie tylko w kategorii Najlepszego Filmu Zagranicznego, ale również w kategoriach głównych: Najlepszy Film i Najlepszy Reżyser. Doskonałe zdjęcia zapewniły Romie miejsce w Konkursie Głównym festiwalu Camerimage, który lada dzień się rozpocznie Bydgoszczy. Roma będzie wydarzeniem filmowego sezonu, na który czekają kinomani na całym świecie.

Skomentuj