Rodziny zastępcze na wagę złota. Spotkali się, aby dyskutować o przyszłości dzieci

1
Mała Wiktoria, o której w ostatnim czasie usłyszała całą Polska, wychowuje się w rodzinie zastępczej Wilczków.

Stowarzyszenie Rodzin Zastępczych „Dobra Rodzina” zorganizowało w starostwie powiatowym w Kędzierzynie-Koźlu spotkanie z wieloma specjalistami, aby dyskutować o pieczy zastępczej. Mimo że w naszym powiecie sytuacja jest najlepsza w całym kraju, to jednak zapotrzebowanie na rodziny zastępcze wciąż rośnie.

Stowarzyszenie Rodzin Zastępczych „Dobra Rodzina” realizuje w naszym mieście projekt „Partnerstwo na Rzecz Rodzicielstwa Zastępczego”. W ramach projektu spotkała się dziś grupa robocza, której zadaniem jest wypracowanie modelu planu pozyskiwania rodzin zastępczych. Niestety, to wciąż ogólnopolski problem, jest wiele dzieci, które powinny wychowywać się w środowisku jak najbardziej przypominającym rodzinny dom.

– Powiat kędzierzyńsko-kozielski jest wzorem dla innych samorządów w kraju, jak pozyskiwać rodziny zastępcze. Od kilku tygodni w starostwie powiatowym spotyka się grupa robocza złożona ze specjalistów, którzy wypracowują jak najlepsze rozwiązania, które potem wdrażane będą w Polsce. Po wszystkim wydamy raport końcowy, który zostanie ogłoszony na ogólnopolskim forum, posłuży innym jako przykład tego, jak w skuteczny sposób pozyskiwać rodziny zastępcze, a warto podkreślić, że jest to problem całej Polski – mówi Gerard Wilczek ze Stowarzyszenia Rodzin Zastępczych „Dobra Rodzina”.

Kędzierzyn-Koźle od lat idzie we właściwym kierunku, dlatego to właśnie tu realizowany jest projekt na Rzecz Rodzicielstwa Zastępczego. W grupie pracują eksperci Uniwersytetu Opolskiego, Uniwersytetu Pedagogicznego z Krakowa, organizacji pozarządowych, warto wspomnieć chociażby fundację „Przystanek Rodzina” z Wrocławia. Są też psycholodzy i przedstawiciele Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Zadbaliśmy o to, by w grupie były czynne rodziny, jestem przekonany, że to właśnie ich trzeba zapytać, czego im potrzeba. Chcemy zebrać te głosy i przekonać się, co mają do powiedzenia. Wspólnie przyjęte rozwiązania zawarte będą w raporcie – dodaje Gerard Wilczek.

Projektowi „Partnerstwo na Rzecz Rodzicielstwa Zastępczego” patronuje Starostwo Powiatowe w Kędzierzynie-Koźlu.

1 KOMENTARZ

  1. Pomijając inne powody przemawiające za opieką w rodzinach zastępczych, to koszt wspomagania dziecka w rodzinie zastępczej wynosi ok 1000 zł miesięcznie a koszt utrzymania dziecka w domu dziecka to 3500 do 5000 zł.

Skomentuj