Rodziny z regionu wydały już ponad 22 mln zł z bonu turystycznego. To ostatnie takie wakacje

10

Rodziny ruszyły na wakacje i korzystają z polskiego bonu turystycznego. Na Opolszczyźnie liczba bonów całkowicie wykorzystanych przekroczyła właśnie 20 tysięcy, a w całej Polsce ponad 922 tysiące.

Ostatnie wakacje z bonem

Rodzicom i opiekunom w województwie opolskim przysługuje około 94 tys. bonów turystycznych. W całym kraju liczba wygenerowanych bonów przekracza 4 mln 226 tys., a z programu będzie mogło skorzystać ponad 7 mln dzieci. Po ten sposób rozliczania za pobyt w hotelu, za wycieczki, imprezy turystyczne i sportowe oraz inne formy rodzinnego relaksu można sięgać do końca marca 2022 r. Prawo do rozliczenia bonem wakacyjnych atrakcji mają rodzice, którym przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy Rodzina 500+.

Wartość bonu na jedno dziecko to 500 zł, zaś w przypadku dziecka z orzeczeniem o niepełnosprawności przysługuje dodatkowy bon w wysokości 500 zł.

– Rodzice z województwa opolskiego aktywowali dotąd 53,5 tysiąca bonów czyli 57 procent ogółu przysługujących. Tych nieaktywowanych pozostało jeszcze prawie 40,5 tysiąca. Na razie kwota zrealizowanych płatności bonem przez rodziny z regionu przekroczyła 22 miliony złotych, a w całym kraju miliard 344 miliony złotych – Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Dane ZUS pokazują, że w lipcu o wiele częściej niż wcześniej rodzice rozliczają letni wypoczynek bonem turystycznym. Jeszcze w połowie czerwca na Opolszczyźnie bonów aktywowanych przez rodziców było niespełna 39 tys. Pod koniec lipca to już niemal 54 tys. Jednak ciągle znacząca część osób uprawnionych nie uruchomiło procedury aktywowania bonu, a mija połowa tegorocznych wakacji.

Opolskie w średniej krajowej

Od startu programu Polski Bon Turystyczny, rodzice i opiekunowie w Polsce całkowicie wykorzystali 21,8 proc. ogółu przysługujących im bonów. W średnią krajową wpisują się beneficjenci bonu z Opolszczyzny. W regionie odsetek bonów, którymi rodzice zapłacili „co do grosza” to obecnie 21,4 proc. To dwukrotny wzrost z porównaniu do czerwca. Wówczas, uprawnieni rodzice i opiekunowie z województwa opolskiego wyczerpali limit płatności w przypadku 9,6 tys. bonów Dotychczas najwyższym odsetkiem w pełni wykorzystanych bonów mogą pochwalić się mieszkańcy województwa śląskiego – 27,3 proc., dolnośląskiego – 26,1 proc. i mazowieckiego – 24,6 proc.

Z każdym tygodniem rośnie też liczba zarejestrowanych podmiotów turystycznych. Pod koniec czerwca z narzędzia jakim jest bon turystyczny można było korzystać w 25,2 tys. obiektach w całym kraju. Obecnie już 27,5 tys. podmiotów deklaruje możliwość rozliczania świadczonych usług za pomocą bonu.

PUE ZUS – tu znajdziesz bon

Korzystanie z bonu jest proste, a mogą go aktywować rodzice dzieci do 18. roku życia. Bon otrzymasz po zarejestrowaniu się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Po zalogowaniu na PUE ZUS wybierz zakładkę – Ogólny, a następnie – Polski Bon Turystyczny. Żeby płacić bonem, trzeba go aktywować. Po aktywowaniu bonu dostaniesz kod. Podaj go w recepcji, by autoryzować prawo do bonu. Każda płatność będzie potwierdzona jednorazowym kodem autoryzacyjnym wysłanym SMS-em. Bon można aktywować w dowolnej chwili. Na przykład bezpośrednio przed wyjazdem. Bonu nie można wymienić na gotówkę. Nie ma jednak potrzeby wydawać go od razu, bo płatność można dzielić.

10 KOMENTARZE

  1. A kiedy dostaną osoby samotne i mało zarabiające ?
    500plus, 300plus, emerytura po 4 urodzonych i inne powodują że mamuśki przestają pracować bo po co skoro państwo czyli my rękoma PISu rozdaje. Tylko że Polska już jest bankrutem !
    P.S.
    A ile dzieci się urodziło ? Ile z nich zostanie tu pracować ?

  2. Ha, ha a to nie wszystko, te nie pracujące kobiety wiedzą jeszcze jak wyciągnąć pieniądze z mopsu i miasta, co powoduje brak jakich kolwiek chęci powrotu do pracy czy choćby jej szukania. Nawet dopłaty do żłobka czy przedszkola nie stanowią zachenty do powrotu na rynek pracy.

Skomentuj