Rodzic pyta o bezpieczeństwo urządzeń na placach zabaw. Stan huśtawki daje do myślenia

7

Jednego z rodziców bardzo zaniepokoił stan huśtawki znajdującej się na placu zabaw w parku Orderu Uśmiechu. Koszyczek, w którym umieszcza się dziecko, rozłamał się na dwie części.

– To przecież huśtawka dla najmłodszych dzieci. Koszyczek ma je zabezpieczać przed wypadnięciem. Według mnie metal, z którego jest zrobiony, pod warstwą gumy po prostu przerdzewiał. To daje do myślenia, w jakim stanie są urządzenia na placach zabaw i czy ktoś sprawdza ich stan techniczny. Moim zdaniem huśtawka powinna zostać wyłączona z użytkowania, zanim doszło do uszkodzenia. Ktoś powinien to wyłapać  – mówi mężczyzna, który skontaktował się z naszą redakcją.

Plac zabaw w parku Orderu Uśmiechu, podobnie jak większość pozostałych w Kędzierzynie-Koźlu, jest pod administracją urzędu miasta. Tam też zwróciliśmy się po interwencji czytelnika. Koszyczek został już wymieniony na nowy. Według urzędników jednak poprzedni nie rozpadł się podczas normalnego użytkowania, a na skutek wandalizmu. Jak zapewnia Piotr Pękala z magistratu, wszystkie place zabaw należące do gminy są regularnie kontrolowane.

– Gmina ma umowę z firmą, która odpowiada za przegląd i konserwację urządzeń na placach zabaw. Oprócz tego odbywają się przeglądy techniczne roczne oraz pięcioletnie – wyjaśnia Piotr Pękala.

Plac zabaw w parku Orderu Uśmiechu został oddany do użytku w 2014 roku. Wkrótce upłynie termin gwarancji udzielonej przez wykonawcę.

W najbliższym czasie na miejskich placach zabaw pojawią się informacje z numerem telefonu, pod który będzie można zgłaszać wszelkie usterki i niedogodności. W sytuacjach wpływających na bezpieczeństwo można kontaktować się również ze strażą miejską – tel. 986.

7 KOMENTARZE

 1. 5 lat tyle istnieje nowy plac zabaw to tak myślę że przydało by się wymienić piasek albo chociaż dosypać świeżego bo jak rodzice zauważyli to betonowe obrzeża i podmurówki kostki itp.wystaja i stwarzają zagrożenie dla dzieciaków.

 2. Czyli wychodzi na to, że rodzic który zgłosił problem jest zwykłym wandalem. Rdza widoczna na zdjęciu nie miała tu żadnego znaczenia w zdarzeniu. Sprzęt jest ok.
  Brawo Urzędnicy!

  • zakładając, że umiesz czytać ze zrozumieniem, wydobyłeś z siebie sporą ilość złośliwości wobec urzędników. Albo nie zrozumiałeś tekstu i stąd te brednie. Jedno i drugie źle świadczy o tobie.

 3. Widać że ktoś pomógł zniszczyć tę huśtawkę nie są to słabe konstrukcje, i na pewno nie zrobiło to dziecko. Co do rdzy, to przecież po tym pęknięciu plastiku i dostaniu się wody to jest normalna rzecz, i rzeczą zastanawiającą jest że nagle to się zrobiło jednocześnie w trzech miejscach.

  • Bardzo często rodzic sadza dziecko na drugiej huśtawce a sam się huśta na huśtawce która jest dla niemowlaków. Sam często zwracam im uwagę. Z tego co widziałem huśtawka została wymieniona na nowa. Dodatkowo jak można ocenić stan gumowatej konstrukcji?

 4. Dopłacić i zrobić z alu albo innej niwrdzewki i po kłopocie. Trochę kasy więcej i przeglądy będą pozytywne i dzieciaki bezpieczne.

 5. Jeszcze żeby ktoś wyciągał konsekwencje wobec tych co żrą słonecznik na placu zabaw przy Domu Dziennego Pobytu na Pogorzelcu. Obok na siłowni podobny syf i butelki z piwa i puszki. Tam są kamery przecież.

Skomentuj