„Robimy wszystko, aby ponownie uruchomić neurologię”. Jarosław Kończyło gościem Studia KK24.pl

5

Z Jarosławem Kończyło, dyrektorem Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej, rozmawiamy o skomplikowanej sytuacji związanej z zawieszeniem oddziału neurologii, trudnych poszukiwaniach nowych lekarzy i perspektywach wyjścia z impasu. Wideo:

5 KOMENTARZE

  1. Wywiad nie napawa optymizmem. Rozwiązania braków lekarzy powinny być systemowe tzn w ramach całego kraju zdefiniowany model nauczania i ścieżki kariery. Całe społeczeństwo funduje bezpłatne studia, a potem lekarz jest zostawiony samemu sobie. Natomiast powinna być zaplanowana cała ścieżka kariery aż do emerytury. Na początku kontrakty na pracę np 10 letnią w ochronie zdrowia za godziwe pieniądze z rozwijaniem umiejętności (specjalizacje). Potem rób karierę jaką chcesz lekarzu, ale kawałek pracy masz oddać państwowej ochronie zdrowia. Niestety politycy nie chcą o tym mówić (nie wychylamy się), a zwykli ludzie nie muszą się na tym znać. Samym lekarzom też nie zależy, bo im jest za dobrze. Lata zaborów + komuna pozbawiły naród umiejętności silnej solidarności społecznej, jaką ma np. Korea Płd.

    • całe społeczeństwo funduje wszystkim bezpłatną edukację a więc to nie jest bezpłatne. tak samo bezpłatną edukację zafundowano tym co praują w niemczech czy holandii bo tam zarabiają więcej niż tutaj. tylko nie na każdego jest zapotrzebowanie za granicą. jeśli facet pracuje w bmw bo dostanie 3 razy tyle co w Polsce to dlaczego lekarz nie może zarabiać kilka razy więcej.

Skomentuj