Reńska Wieś: Upamiętnią 70. rocznicę Tragedii Górnośląskiej

2

DFK Reńska Wieś organizuje w sobotę uroczystości upamiętniające Tragedię Górnośląską. Oprócz mszy świętej i złożenia kwiatów na cmentarzu, w planie znajduje się również pokaz filmu „Nieopowiedziany 45”.

Mianem Tragedii Górnośląskiej określa się wydarzenia z okresu lutego i marca 1945 roku. Wtedy to na terenie Śląska miały miejsce masowe deportacje rdzennej ludności w głąb Związku Radzieckiego. Działania Armii Czerwonej na terenie Śląska miejscami miały zbrodniczy charakter, towarzyszyły im gwałty, masowe mordy oraz grabież mienia należącego do miejscowych.

Przez długie lata po zakończeniu II wojny światowej prawda o tych wydarzeniach była zatajana. Dopiero zmiany ustrojowe dały zielone światło do przypominania tragicznych wydarzeń, których świadkami byli mieszkańcy Śląska 70 lat temu.

Pamięć ofiar Tragedii Górnośląskiej uczczą mieszkańcy Reńskiej Wsi. W najbliższą sobotę, o godzinie 8 w miejscowym kościele zostanie odprawiona uroczysta msza święta w języku niemieckim, w intencji ofiar Tragedii Górnośląskiej oraz II wojny światowej. Po nabożeństwie zaplanowano przemarsz na cmentarz i złożenie wiązanki kwiatów pod pomnikiem ofiar I i II wojny światowej.

Zwieńczeniem uroczystości będzie projekcja filmu Marcina Tumulki „Nieopowiedziany 45”, która odbędzie się o godzinie 16 w siedzibie Gminnego Ośrodka Kultury w Reńskiej Wsi. Po filmie przewidziana jest dyskusja oraz poczęstunek. Wstęp wolny.

2 KOMENTARZE

  1. Czy po tylu latach trzeba przypominać? Myślę, że co najwyżej można przypominać. Tylko po co? Przybędzie nam co od tego? Już trochę wstyd tak przez kilkadziesiąt lat bez przerwy skomleć, że Niemcy na nas napadli, że Rosjanie nam wbili nóż w plecy, że Francuzi nas zdradzili, że Ukraińcy nas mordowali, że Żydzi nas wsadzali do więzienia….. No dajcie spokój… co to za dziadowski naród ci Polacy, że nikt ich nie lubi.

Skomentuj