Remont wojewódzkiej 408 wkracza w decydującą fazę. Od jutra całkowite zamknięcie ważnego odcinka

0

Ważna zmiana dla kierowców jeżdżących drogą wojewódzką nr 408. Już jutro firma realizująca przebudowę fragmentu trasy łączącej Kędzierzyn-Koźle z województwem śląskim całkowicie wyłączy z ruchu odcinek między skrzyżowaniem z drogą wojewódzką nr 425 (ulica Dworcowa w Bierawie) a przejazdem kolejowym w okolicy ulicy Mostowej (niedaleko bramy OXO).

Przebudowa kolejnego fragmentu wojewódzkiej 408 ruszyła pod koniec czerwca. Drogowcy remontują odcinek o długości niespełna 3 kilometrów między Bierawą a Korzonkiem. Dziś zarządca drogi wraz z głównym wykonawcą zorganizował na placu budowy spotkanie, w którym poinformował o stanie zaawansowania prac oraz zmianach w organizacji ruchu, które już jutro wejdą w życie.

– Na dzień dzisiejszy na budowie pracuje 6 koparek i 12 wywrotek. Aktualnie wykonujemy roboty związane z budową zatok autobusowych, rowów odwadniających i kanalizacji deszczowej, wymieniamy też konstrukcję jezdni. Od wtorku przechodzimy do kolejnego etapu – całkowicie zamkniemy ruch na odcinku od skrzyżowania z ulicą Mostową (zjazd w okolicy bramy OXO – red.) do zjazdu w kierunku Bierawy. Jesteśmy w stałym kontakcie z okolicznymi zakładami. Aby nie komplikować im działalności, otwieramy odcinek od zjazdu w Mostową w kierunku Gliwic – mówi Henryk Mrozek z firmy Remost, która realizuje inwestycję.

Wykonawca szacuje, że stan zaawansowania inwestycji wynosi około 60 procent. Planowo przebudowa ma zakończyć się pod koniec listopada. Podczas dzisiejszego spotkania z dziennikarzami dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich Bartłomiej Horaczuk oraz Szymon Ogłazą z zarządu województwa opolskiego wskazywali, że inwestycja jest trudnym zadaniem. Pełna kolein i ubytków jezdnia została zerwana wraz z podbudową i wykonawca praktycznie budował drogę od zera.

Trasa z Bierawy do Korzonka jest drugim fragmentem drogi, który doczekał się remontu. Jesienią 2017 roku zarządca oddał do użytku odcinek z Brzeziec do Starego Koźla. Na horyzoncie czekają kolejne. Po zakończeniu trwających prac drogowcy mają wziąć na celownik fragment drogi od Kędzierzyna-Koźla do Brzeziec. Władze regionu mają nadzieję, że kontynuacja prac będzie prowadzona z wykorzystaniem środków europejskich.

– Pieniądze na kontynuację inwestycji trzeba będzie pozyskać z przyszłej perspektywy unijnej. Konkurencja jest naprawdę duża, więc będziemy musieli rozpychać się łokciami, aby sięgnąć po środki na dalsze prace. A są one absolutnie niezbędne, bo droga nie tylko łączy Kędzierzyn-Koźle z województwem śląskim, ale jest też alternatywną trasą sudecką, z której korzystają przewoźnicy jeżdżący do Nysy czy Kłodzka – przekonywał radny sejmiku wojewódzkiego Robert Węgrzyn.

Koszt aktualnie prowadzonych robót wynosi niespełna 14 milionów złotych. W ramach inwestycji przebudowane zostaną dwa przepusty i pięć skrzyżowań, powstanie też ciąg pieszo-rowerowy o długości około dwóch kilometrów i cztery przejścia dla pieszych.

Skomentuj