Remont ulicy Wojska Polskiego: powiat chce wybudować kładkę dla rowerzystów nad torami

21

Jednym z najważniejszych zadań inwestycyjnych powiatu w 2019 roku będzie kontynuacja remontu ulicy Wojska Polskiego. W pierwszej kolejności ogłoszony zostanie przetarg na przebudowę drogi od skrzyżowania przy komendzie policji do wiaduktu kolejowego. Jeśli uda się pozyskać finansowanie zewnętrzne, wyremontowany ma zostać sam wiadukt obok którego powstałaby kładka dla rowerzystów na wzór tej w ciągu drogi do Cisowej.

W uchwalonym wczoraj budżecie powiatu na trzeci etap przebudowy ulicy Wojska Polskiego zarezerwowano kwotę dwóch milionów złotych z czego połowę stanowi dofinansowanie z budżetu państwa. Zadanie obejmuje remont odcinka jezdni o długości niespełna kilometra od skrzyżowania z aleją Lisa do okolic wiaduktu kolejowego. Plany powiatu zakładają, że przebudowie zostanie poddany też sam wiadukt, ale realizacja zadania jest uzależniona od uzyskania dotacji z urzędu wojewódzkiego.

– Chcemy wybudować odrębną kładkę przez tory o szerokości 2,5 metra. W tej chwili trwają uzgodnienia z PKP, dwie odpowiedzi już otrzymaliśmy, czekamy na kolejne dwie – mówi starosta powiatu Małgorzata Tudaj.

Samorządowcy liczą, że mogą pozyskać nawet 80 proc. środków na realizację inwestycji, co zakłada przyjęty przez rząd projekt ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych. Stosowny wniosek do wojewody ma zostać złożony do końca marca.

Niezależnie od rozwoju sytuacji, Powiatowy Zarząd Dróg zamierza jak najprędzej rozpisać przetarg na trzeci etap prac. Odcinek od skrzyżowania przy komendzie do wiaduktu jest newralgicznym punktem na drogowej mapie powiatu. Każdego dnia tysiące mieszkańców dojeżdża tamtędy do pracy i szkół. Zarządca drogi chce, by na czas remontu droga była przejezdna, tak jak miało to miejsce w pierwszym etapie prac, który obejmował odcinek od wjazdu na osiedla Azoty do wiaduktu.

– Nie chcemy zamykać całości drogi. Remont można przeprowadzić w trybie wahadłowym, wprowadzając czasowo sygnalizację świetlną. Ewentualnie przejazd może zostać zamknięty na czas kładzenia warstwy ścieralnej, ale na tym odcinku powinno zająć to nie więcej niż jeden dzień – tłumaczy Krzysztof Siemaszko, zastępca dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg w Kędzierzynie-Koźlu.

Pierwszy etap przebudowy ulicy Wojska Polskiego został zrealizowany w 2017 roku i pochłonął nieco ponad milion złotych. W ubiegłym roku remontowany był odcinek w Śródmieściu, a prace kosztowały 3,2 miliona złotych.

21 KOMENTARZE

 1. Czy takie rozwiązania (ruch wahadłowy) nie można było wprowadzić na remontowanej drodze do Blachowni? Czy azoty mają lepsze układy, niż Blachownia?

 2. Drogą do Azot jeździ Pani Prezydent, nie można jej utrudniać życia. Lepszy sort.
  Czy zaplanowana jest naprawa drogi Cisowa- Sławięcice? Jest w opłakanym stanie, a jeszcze czeka ją przeprawa zdwojonej ilości samochodów przez pół roku.

  • Odrobina jadu za dużo ci wytrysło.Niepocieszona.
   Wszystkiego na raz nie da się zrobić.I nie wszystko da się zrobić w pierwszej kolejności.

   • Słuszna uwaga, nie tylko jadem pluje, ale i rozwidlonym ozorem macha jak prawdziwa żmija! Takim niczym nie dogodzisz zawsze będą na nie!

    • Niepocieszona upomina się w słusznej sprawie i ma zupełną rację. Nie dopatrzyłem się ani jadu ani żmijowatości. Czy któryś z was klakierzy ma odrobinę przyzwoitości i przeprosi za swoje grubiaństwo, czy podkulicie ogony?

     • Och.Jakiś tyś subtelnyś,papo.Zaraz grubiaństwo i przeprosiny Tobie na myśli.
      Ja myślę że to był wytrysk jadu i nie zmienię swej poprzedniej wypowiedzi.
      A widzę że i na kolegę Kosa Twoje nadzieja na to, nie wpynęła zgodnie z Twoimi oczekiwaniami.
      Klakierstwo, to Wasze wypowiedzi wszystko krytykujące, w myśl zasady,ktoś skrytykował, to pewnie się na tym zna, więc ja też skrytykuję bo pewnie tak trzeba.

 3. A co z obiecanymi tunelami lub tunelem dla rowerzystów pod wiaduktem PKP?My rowerzyści mamy rozumieć,że NIE planowanie w wydatkach na rok 2019 tej inwestycji jest zgodnie z TAKTYKĄ PRZED WYBORCZĄ p.S.Nowosielskiej!!!Szkoda że daliśmy się nabrać na te OBIECANKI p.Prezydent!!!

  1

 4. Taka kładka ,aż się prosi na Nowej Wsi….. Czy jest szansa w ciągu 5 lat ,by My mieszkańcy osiedla Blachownia,bezpiecznie z dziećmi ..przedostali się na rowerach do Kędzierzyna?????

 5. kolego maj – nie rozśmieszaj mnie??? nie od razu ??? Ta droga nigdy – powtarzam NIGDY!! nie była robiona w całości tylko lepione dziury. ( Żyję już trochę na tym świecie i nie pamiętam, a pamięć mam dobrą)

 6. … i przy moście między ulicą Przyjaźni i Strzelecką… Zawsze jak tamtędy jadę i trafię na rowerzystę, zwłaszcza przy sznurze samochodów „na” i „z” ul. Energetyków (dwie, duże bramy wjazdowo-wyjazdowe: do elektrowni i teren Parku Przemysłowego Blachownia), mam wrażenie, że on zaraz wyląduje pod samochodami!

Skomentuj