Remont torów do Raciborza na półmetku. W kolejce prace na stacji w Dziergowicach

0

Trwają intensywne prace remontowe na linii kolejowej nr 151 łączącej Kędzierzyn-Koźle z Chałupkami. W ramach inwestycji realizowanej przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. poprawi się stan torów oraz infrastruktury na odcinku od Bierawy do Nędzy i od Raciborza do Krzyżanowic.

Remont rozpoczął się w czerwcu, a pierwsze jego efekty można dostrzec na części linii przebiegającej przez województwo śląskie.

– PLK odnawiają 8 peronów z wiatami i nowym oświetleniem, systemem oznakowania oraz nagłośnieniem. Zakończone zostały już prace związane z remontem peronu nr 1 na stacji Kuźnia Raciborska i peronu nr 2 na stacji Nędza. Perony zostały podwyższone, co znacznie ułatwi wsiadanie i wysiadanie z  pociągów. Dbamy również, aby nowa infrastruktura była w pełni dostosowana do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się – opowiada Jacek Karniewski z zespołu prasowego PKP PLK S.A.

Obecnie prowadzone są intensywne prace na szlaku między stacjami Kuźnia Raciborska – Nędza oraz na stacjach Kuźnia Raciborska i Nędza. Wykonawca zabudował już 14 km torów. Zakończono regulację sieci trakcyjnej w torze nr 1. Remontowanych jest także 28 obiektów inżynieryjnych – wzmacniane są podpory.

W efekcie prowadzonych prac pasażerowie pojadą zdecydowanie szybciej. Wzrośnie prędkość pociągów pasażerskich z 50 km/h do 110 km/h. Dzięki temu po odnowionych trasach sprawniej pojedzie większa liczba pociągów, co wpłynie pozytywnie na konkurencyjność transportu kolejowego. Z kolei wyższy poziom bezpieczeństwa w regionie zapewni montaż nowych urządzeń sterowania ruchem kolejowym na szlaku oraz na stacjach i przystanku osobowym. Poprawi się także bezpieczeństwo na przejazdach kolejowo-drogowych, gdyż remont obejmuje 15 skrzyżowań toru z drogą.

Projekt o wartości ponad 70 mln zł realizuje Skanska S.A. Prace zakończą się w 2018 r. Środki pochodzą ze środków budżetowych. Inwestycja jest realizowana w ramach projektu pn.:„Prace na linii kolejowej E-59 na odcinku Kędzierzyn Koźle – Chałupki (granica Państwa)”.

 

Skomentuj