Remont mostu w Blachowni odsuwa się w czasie. Koszt inwestycji znacząco przekracza zakładany budżet

14

Serial z remontem wysłużonej przeprawy trwa od kilku lat i gdy wydawało się, że wreszcie znajduje się na ostatniej prostej, pojawiły się problemy natury finansowej. Gmina, która wobec braku podmiotu odpowiedzialnego za most, postanowiła wziąć na swoje barki jego remont, ma problem z wyborem firmy mogącej zrealizować inwestycję.

O kłopotach z mostem, którym codziennie do pracy na terenie zakładów w Blachowni przejeżdżały setki ludzi, informowaliśmy już kilka lat temu. Głównym problemem stojącym na przeszkodzie w wyremontowaniu przeprawy okazał się niejasny stan prawny obiektu. W 2020 roku gmina Kędzierzyn-Koźle zdecydowała się na przejęcie mostu. To udało się zrobić na początku bieżącego roku, gdy miasto podpisało umowę z firmami prowadzącymi działalność na terenie zakładów. Spółki zadeklarowały też, że wezmą na siebie część kosztów, dokładając się do inwestycji.

W połowie roku gmina rozpisała przetarg na zadanie, ale szybko okazało się, że inwestycja znów ma pod górkę. Tym razem przeszkodą w rozpoczęciu prac okazały się wysokie ceny zaoferowane przez firmy startujące w przetargu. W budżecie miasta na ten cel zarezerwowano kwotę miliona złotych, podczas gdy złożone w dwóch dotychczasowych przetargach oferty opiewały na kwoty ponad dwukrotnie wyższe. W tej sytuacji zadecydowano o unieważnieniu postępowań.

Kilka dni temu miasto ogłosiło trzeci przetarg, jego rozstrzygnięcie poznamy za dwa tygodnie.

14 KOMENTARZE

 1. Nie wiem kto i na jakiej podstawie wyliczył że 90 letni most da się wyremontować za 1/2mln?wystarczy poczytać prasę krajową aby wiedzieć że jest to nierealne, już zapomnieli ile kosztował remont mostu na piastach czy na Kłodnicy że byli takimi optymistami. No chyba że to nie miał być remont tylko kolejna prowizorka na 10 lat a później od nowa.

 2. Ja bym nie remontował, lepiej przerobić ten wiadukt na drogę pieszo rowerową, niech samochody wjeżdżają przez ul. Energetyków, tam jest główna brama. Dzieci będą bezpieczniejsze na Szkolnej i trochę ruch spadnie na osiedlu. Jak wybudują obwodnicę i łącznik to z Piastów do Energetyków będzie szybki dojazd, może dłuższy, ale nie znaczy że na paliwie droższy.

   • Jak dotychczas obwodnica północna wciąż jeszcze nie otwarta. Łącznik na Energetyków? Znajduje się, jak dotychczas w strefie obiecanek-cacanek. Dopóki nie zrobi się czegoś porządnie, to jakieś dziwne firemki będą miały co tu dłubać! Wydaje się, że o to tu właśnie w tym chodzi!

 3. Zgadzam się, aby ten most przerobić na drogę pieszo-rowerową. Nie ma sensu na siłe kierować tutaj ruch samochodowy. Bramę przy ul. Energetyków można rozbudować i problem z głowy. To kontrukcja z żelaza, wystraczy pomalować i będzie służyć długie lata. Nawierzchnie można zerwać. Po co Miasto robi przetargi?, zatrudnić więżniów.

 4. Niech Nowosielska z radnymi sami zapłacą za remont mostu do prywatnej firmy. Ile dostali za przeforsowanie 1 miliona z naszych podatków, tam są firmy które nas trują benzenem i na pewno nieźle na tym zarabiają.

  • Szanowny Kotleciku!
   Znasz dzisiaj w Polsce inne państwowe firmy przemysłowe, poza paliwowymi, energetycznymi, wydobyciem miedzi i produkcją nawozów?! Bo ja nie. W PPB ma siedzibę ponad 40 firm, większość lokalnych. Niektóre z zagranicznym kapitałem, głównie niemieckim. Ale wszystkie zatrudniają, w większości, okolicznych mieszkańców…
   No i możesz sobie na własne żądnie zrobić badanie krwi i moczu na obecność w niej aromatycznych węglowodorów pierścieniowych. Będziesz miał jasność czy masz podstawę do gadania o truciu benzenem…

 5. Rzadko się zdarzają takie zgodne, mądre i wyważone komentarze. Aby tylko nasza kochana władzuchna to przeczytała i zrobiła.
  A wykonać taki remont mogą również podopieczni MOPS-u czy Urzędu Pracy w ramach prac publicznych.

  • Jeszcze przypomnę wszystkim, że most jest jednojezdniowy i w godzinach zakończenia pracy był zablokowany przez autka które chciały wjechać i te które właśnie wyjeżdżały. Nie warto wydawać dwóch mln zł na powtórkę z rozrywki.

 6. Pomysł bardzo dobry, pracowałem na zakładach przy szkolnej parę lat i pamiętam bardzo dobrze że codziennie wjeżdżały tam TIRY bo prowadziła ich nawigacja a GDDIKA problemu nie widziała. Miasto powinno dać medal osobie, która dała tą propozycje.

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj