Rekordowy zysk Grupy Azoty ZAK w 2021 roku. Spółka ma świetne wyniki i dużo inwestuje

18

Grupa Azoty ZAK S.A. zakończyła rok 2021 rekordowym zyskiem netto wynoszącym 273 mln zł, co oznacza wzrost o 133% w stosunku do 2020 r. Przychody Grupy Kapitałowej ukształtowały się na poziomie 2,96 mld zł (wzrost o 70%), a wynik EBITDA wyniósł 459 mln zł (wzrost o 75%). Nieznacznie w stosunku do 2020 r. wzrosła marża EBITDA (z 15,0% na 15,5%).

Wypracowany wynik EBITDA w 47% dotyczy Segmentu Oxoplast, a w 37% Segmentu Nawozy.

– Kluczowy dla oceny wyników za 2021 r. jest fakt, że przychody ze sprzedaży wzrosły dla wszystkich grup produktowych – zarówno w obszarze nawozów, jak i biznesu Oxoplast. Spółka poradziła sobie z niezwykle trudną sytuacją w obszarze surowcowym oraz wykorzystała wszelkie sprzyjające uwarunkowania i przewagi rynkowe. Główną rolę w wypracowanym wyniku odegrał Segment Oxoplast, odnotowano niemalże sześciokrotny wzrost EBITDA w stosunku do roku ubiegłego i ponad trzykrotnie wyższą marżę. W Segmencie Nawozy ubiegłoroczny wynik EBITDA jest nieco niższy niż w 2020 roku, natomiast wypracowanej marży towarzyszy znaczne obniżenie, tj. o blisko 9 punktów procentowych – tłumaczy Paweł Stańczyk, prezes zarządu Grupy Azoty ZAK S.A.

Oxoplast
Efektywna polityka biznesowa w Segmencie Oxoplast przełożyła się na utrzymanie korzystnej relacji oferowanej ceny sprzedaży do kosztów produkcji – miniony rok w obszarze surowcowym to rekordowe ceny propylenu, efekt ten potęgowały również ceny gazu. Rosnące ceny produktów łańcucha wartości, bardzo korzystana sytuacja na rynkach spot i walutowym to dodatkowe czynniki, które zadecydowały o rekordowym pod względem wyników i marży 2021 r.

Nawozy
Sytuację na rynku nawozowym determinowały rekordowe ceny gazu ziemnego, które przekładały się na historycznie wysokie koszty produkcji (w 2021 r. koszt zakupu gazu stanowił ponad 90% wszystkich wykorzystywanych do produkcji mediów i surowców). Osiągnięte przez Grupę Azoty ZAK S.A. stabilne wyniki finansowe to wypadkowa rynkowego wzrostu cen nawozów, na skutek nienotowanych dotąd poziomów cenowych surowca i aktywnej polityki ich zabezpieczania.

Inwestycje
W 2021 r. w kędzierzyńskiej spółce zakończono realizację projektu pn. „Weryfikacja w toku eksperymentalnych prac rozwojowych na instalacji pilotażowej nowych rozwiązań technologicznych i procesowych szerokiej gamy innowacyjnych poliestrowych plastyfikatorów nieftalanowych, w tym z zastosowaniem bioodnawialnego kwasu bursztynowego”. Efektem było powstanie instalacji pilotażowej do prowadzenia procesów technologicznych otrzymywania estrów i poliestrów nieftalanowych.

Sfinalizowano również dwa zadania inwestycyjne w ramach Nowej Koncepcji Energetycznej – „Modernizacja węzła skraplania amoniaku” i „Wymiana kompresorów amoniaku gazowego K-2 i K-3 na elektryczne” – o łącznej wartości 36,1 mln zł.

W pierwszym kwartale 2021 r. rozpoczęto fazę testowania Bramy Głównej po zakończeniu modernizacji wag samochodowych.

W drugim półroczu podjęto się realizacji istotnych dla obszaru produkcji zadań inwestycyjnych – „Modernizacja węzła sprężania gazu syntezowego dla potrzeb Wydziału Amoniaku” oraz „Modernizacja ciągu produkcyjnego mocznika”.

Nakłady inwestycyjne Spółki poniesione w 2021 r. to 151 mln zł.

Ważne wydarzenia
W związku z pandemią koronawirusa Grupa Azoty ZAK S.A. w dalszym ciągu wspierała działalność placówek medycznych. Jej zaangażowanie finansowe na Opolszczyźnie w tym zakresie sięgnęło blisko 1 mln zł.

W ofercie Spółki znalazły się nowe produkty – nawóz płynny RSM®S 28-5 oraz dwa plastyfikatory specjalistyczne.

Działania na rzecz pracowników zostały docenione prestiżowymi nagrodami. Grupa Azoty ZAK S.A. otrzymała dziewiątą już Złotą Kartę Lidera Bezpiecznej Pracy oraz dwie statuetki LODOŁAMACZ w kategorii „Zdrowa Firma (na poziomie regionalnym i ogólnopolskim).
Spółce przyznano certyfikat potwierdzający zgodność Systemu Zarządzania Energią z normą ISO 50001:2018, a także przedłużono Certyfikat Ramowego Systemu Zarządzania Responsible Care do 2025 r.

18 KOMENTARZE

 1. Pracownicy ZAK S.A nie dowierzają,że przy rekordowym zysku 273 miliony nie otrzymali w 2021r. nawet złotóweczki podwyżki.
  A kosztowałoby to zakład około 10 milionów złotych za cały rok przy docenieniu załogi kwotą 200-300 złotych więcej miesięcznie.
  Przykro nam tym bardziej że w ubiegłym roku firmy nie oszczędzały na wynagrodzeniach,wzrosły w Polsce o 10% i więcej.

 2. No i co malkontenci, ciągle kontestujący skład, kompetencje i wykształcenie członków zarządu i rady nadzorczej.
  Brawo PIS (***** ***).
  ;)

  • Podnieś ceny o 300% i zanotuj o 100% większe zyski ale nie pytaj kto ukradł resztę.
   Oto właśnie system fejkowej partyi, a ciemny lud kupuje…

 3. Jak każda szanująca się firma cywilizowanego zachodu Azoty podzielą się wspaniałymi wynikami z twórcami tego sukcesu !
  Nie, nie wy szarzy pracownicy, rączki do kieszonek, jak mówił premier: „macie robić za miskę ryżu”, dodam od siebie tak jak to mieliście za ryżego….

  • Po pierwsze panie wszystko wiedzący nagroda z zysku jest już na kontach pracowników a po drugie o misce ryżu Morawiecki gadał w kontekście Niemcow po wojnie i nie mówił, że „macie robić” ale, że robili, choć innego słowa użył..
   Czasami dobrze jest zastanowić się co się wypisuje a nie ośmieszać się niewiedzą głoszoną z niby belferskiego piedestału.

 4. Alina bredzi jak zwykle. Od czasu jak PiS przejął azoty akcje na giełdzie nie potrafią przebić 40zl. Pod koniec rządów PO kosztowały 110zl

 5. Rekordowy za rządów PiSu. W 2013 i 2015 mieli wyższy. Alina już podekscytowana, bije brawo PiSowi, a tu rozczarowanie. Zysk netto osiągany w czasach PO jest nieosiągalny dla PiSu.

 6. Propaganda ! Wszystkie te informacje są pożywką dla akcjonariuszy spółki . Podwyżki dla pracowników w okresie ostatnich dwóch lat wyniosły 300 złotych brutto . Po prostu żenada , mit ZAK minął w naszym mieście ale do tego nikt się nie chce przyznać . Związki zawodowe wywalczyły sobie dla przewodniczących podwyżki , czyli przekupne interesy po linii politycznej zostały osiągnięte , a dla załogi nic , chyba zapomnieli kto na nich zapierdziela , żenada …

  • To prawda że związki zawodowe w ZAK zawsze były bezradne,nieskuteczne i spolegliwe.
   Kolejni prezesi traktują je z przymrużeniem oka bo wiedzą że organizacje związkowe w naszym zakładzie są waleczne jak szczeniaczek po urodzeniu.
   Dziwię się ogromnie że pracownicy nie wypisują się z nich masowo,składki nie są takie małe,szkoda nawet grosika.

 7. Czegoś tu nie rozumiem? Cena gazu wzrosła o 100 % a nawozów o 600%,czym oni się chwalą skoro wiadomo że rolnicy a przede wszystkim pośrednicy wykorzystają taki informacje do ciągłego windowania cen żywności. Obecna sytuacja w Polsce nie ma nic wspólnego z wojną na Ukrainie a tylko sianie paniki w wiadomościach powoduje niekończące się podwyżki. Ponoć jesteśmy samowystarczalni jeśli chodzi o żywność i węgiel, stąd nie rozumiem tych galopujących cen.

 8. W mieście możliwości lepiej już nie będzie,ludzie pracujący we wszystkich zakładach czy sklepach traktowani są dużo gorzej niż np.na Śląsku.Zobaczcie sobie ile np.w takich Azotach ludzie zarabiają bez zmianowego oraz stażowego.Wyjdzie Wam obraz czemu nie chce im się pracować i wolą przesypiać w spokoju nocki.

 9. W Kędzierzynie Koźlu zawsze ceny towarów i usług były i są najwyższe a płace najniższe.
  Wiedzie o co chodzi,dlaczego??

  • Raczej najwyższe są w Warszawie, z tym, że to relatywnie tanie miasto w porównaniu do Brukseli, która biednie wypada w zestawieniu z Zurychem…

Skomentuj