Rekordowe inwestycje w szpitalu w 2020 roku. Powiatowe drogi, szkoły i rekreacja – tu też dużo się działo

1

To był trudny, ale równocześnie udany rok w inwestycjach dla powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego. Zresztą, nie tylko w nich, w każdej dziedzinie, jaką zajmował się samorząd powiatowy sytuacja zmieniała się bardzo dynamicznie, niektóre inwestycje przez pandemię znaczącą przyspieszyły, tak było w kozielskim szpitalu, gdzie przed czasem oddano do użytku jeden z najnowocześniejszych na Opolszczyźnie Oddziałów Intensywnej Opieki Medycznej, a na ukończeniu jest budowa równie nowoczesnego bloku operacyjnego.

Szpital

Do szpitala trafiło bardzo dużo wysokospecjalistycznego sprzętu, który będzie służył jeszcze długo po trwającej epidemii. Wiele urządzeń posłuży do operacji onkologicznych. Baza lecznicy wzbogaciła się o dwie nowoczesne karetki pogotowia. Jedną z nich w sporej części ufundowała znana sportowa para – Anna i Robert Lewandowscy, którzy przekazali pieniądze na konto szpitala w walce z COVID-19. Z pieniędzy powiatu powstanie projekt nadbudowy SP ZOZ w Koźlu o dwa kolejne piętra. Na wszystkie te działania, ale i wiele innych związanych z przebudową lecznicy w związku z epidemią, szpital wydał z pieniędzy unijnych prawie 17 mln zł. Do tego należy doliczyć niemal 4 mln zł z różnych dotacji ministerialnych, co stawia lecznicę w gronie najlepiej doinwestowanych szpitali. Inną sprawą jest problem z brakiem kadry medycznej, ale z tym boryka się cała służba zdrowia w Polsce, a teraz również wiele krajów europejskich. W marcu decyzją wojewody opolskiego szpital został w całości przekształcony w placówkę dla osób zakażonych koronawirusem.

Szkoły 

Ten rok odbywał się w zdecydowanej większości dla uczniów i nauczycieli w trybie zdalnym, ale mimo to, placówki przeszły inwestycyjne zmiany. Tak było na przykład w Zespole Szkół Żeglugi Śródlądowej w Koźlu, gdzie z projektu, na który starostwo zdobyło potężne dofinansowanie, powstał nowoczesny internat dla uczniów (zdjęcia poniżej). Mimo trudnej sytuacji związanej z pandemią w szkołach prowadzonych przez powiat kształci się 60 uczniów więcej niż pokazywały wskaźniki demograficzne. To niezły wynik, biorąc pod uwagę fakt, że nabór, a przy tym promocja placówek odbywała się wyłącznie w internecie. Nasze licea i technika ponownie znalazły się wysoko w rankingach ogólnokrajowych. W Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących uruchomiono nowy kierunek – technik transportu kolejowego, co było odpowiedzią władz powiatu wprost na zapotrzebowanie rynku pracy. Wszyscy nauczyciele otrzymali laptopy do pracy zdalnej, a szkoły sprzęt, który przyda się uczniom, kiedy wrócą w mury placówek. Tak było m.in. w przypadku Zespołu Szkół Specjalnych w Kłodnicy, który z projektu unijnego dostał urządzenia do nauki dla uczniów niepełnosprawnych.

Rekreacja

W Kędzierzynie-Koźlu powstało nowe miejsce do rekreacji. Pandemia pokrzyżowała plany związane z jego otwarciem, ale inwestycje zakończono. Metamorfozę przeszła bowiem kozielska przystań „Szkwał”, która będzie prawdziwym miejscem do wodnej rekreacji nad Odrą. Piaszczysta plaża, zaplecze sportowe i gastronomiczne, scena do organizacji wydarzeń kulturalnych. Z tego wszystkiego będziemy mogli w pełni korzystać już latem, jeśli oczywiście sytuacja związana z pandemią ulegnie poprawie.

Drogi

W 2020 roku powiat – poza mniejszymi remontami – przeprowadził dwie kluczowe inwestycje na drogach. Mowa o oddanej właśnie do użytku ulicy Królowej Jadwigi na os. Piastów, która zakończyła właściwie najważniejsze remonty na tym osiedlu. Powstało tam niemal 80 nowych miejsc parkingowych, najwięcej w mieście. Drugą inwestycją jest przebudowa drogi z Większyc do Radziejowa w gminie Reńska Wieś, która w 2021 roku doczeka się swojego dalszego ciągu do samego Pociękarbia. Na oba remonty starostwo zdobyło dofinasowanie zewnętrzne. W nowym roku kierowców zadowoli m.in. remont ul. Mostowej w Azotach w stronę czterech wiaduktów kolejowych.

Ocena zewnętrzna

W 2020 roku powiat odebrał kilka znaczących wyróżnień. Eksperci Związku Powiatów Polskich przyznali samorządowi drugie miejsce w kraju i pierwsze w województwie opolskim, w rankingu najbardziej rozwojowych powiatów. Działania samorządu zauważyła też Polska Agencja Prasowa przyznając wyróżnienie za innowacyjne projekty realizowane w szkołach. Po raz pierwszy starostwo powiatowe zdobyło Perłę Samorządu 2020 za działania informacyjne w mediach społecznościowych, nagrodę na dużym kongresie w Gdyni za pierwsze miejsce w kraju wręczyli eksperci i dziennikarze największej gazety prawno-gospodarczej w kraju – Dziennika Gazety Prawnej.

AL

Źródło: starostwo powiatowe 

1 KOMENTARZ

  1. Ponowne przechwałki Władz Powiatu. Na pewno jest się czym chwalić : inwestycje w szpital który jest tylko dla chorych na SarsCov2. Przez to mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla i powiatu nie mają zabezpieczenia medycznego w razie zawału serca, udaru mózgu czy innych chorób, schorzeń itd. I nie wiadomo kiedy wreszcie będą leczeni w nim ludzie nie będący zakażeni koronawirusem. Winę za ten stan rzeczy ponoszą Wojewoda i Starostwo które nic w tej kwestii nie zrobiło by szpital ponownie przyjmował pacjentów z innymi chorobami niż Covid-19. Do tego często brak karetki których jest nadal za mało choć kupili nową i to nie jest zasługa Starostwa. Szkolnictwo czy rekreację pominę bo tu szkoda komentować – a zwłaszcza w pandemii.
    Drogi no cóż parędziesiąt metrów zrobili i to dzięki dofinansowaniu reszta to porażka. Brakuje ludzi którzy jednak dbali o drogi powiatowe chodzi mi o drogowców których Starostwo się w perfidny sposób pozbyło.
    Teraz jest tego efekt: brud, dziury, zniszczone oznakowania, zachwaszczone pobocza i tak można wymieniać.
    To jest pokłosie „mądrych” decyzji Starostów i Rady….. Już nie ma co wspominać o rozkradzionym majątku po byłej P.Z.D. ….. Tu też trzeba przypomnieć działalność Powiatowego Zespołu d/s Orzekania Osób Niepełnosprawnych. Jak ostatnio czytałem wpisy pod artykułami KK24 oraz oglądałem media mogę jasno wywnioskować że jest to już problem na skalę krajową. A chodzi o sposób orzekania czy ktoś jest osobą niepełnosprawną czy zdrowym człowiekiem. Ale także o jaki stopień niepełnosprawności dany pacjent otrzyma. Cały system orzecznictwa jest chory i niezrozumiały a do tego krzywdzący ludzi. I to pod patronatem Starostwa. I tu skwituję że Starostwo to dziadostwo i należy je czym prędzej zlikwidować.
    Jest anty społeczne i za drogie.

Skomentuj