Rejestr pedofilów dostępny w internecie. Trzy nazwiska z Kędzierzyna-Koźla

3

Ministerstwo Sprawiedliwości kierowane przez Zbigniewa Ziobrę 1 stycznia udostępniło Rejestr Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym. To kilkaset profili polskich pedofilów. Wśród nich znalazły się trzy nazwiska z Kędzierzyna-Koźla.

Kliknij, aby przejść do rejestru

W publicznej części rejestru dostępna jest rozbudowana wyszukiwarka. Osoby można wyszukać również po miejscu urodzenia. Wpisując Kędzierzyn-Koźle pojawiają się trzy nazwiska.

To 37-letni Wiesław skazany 2009 roku za gwałt i zabójstwo 15-letniej dziewczyny popełnione we Wrocławiu. Odsiaduje karę dożywotniego pozbawienia wolności. Jest też 45-letni Krzysztof skazany w 2017 roku za doprowadzenie małoletniej osoby do innej czynności seksualnej oraz 54-letni Waldemar, którego skazano w 1991 roku.

Wprowadzenie rejestru to efekt przygotowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości i uchwalonej 13 maja 2016 roku ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym. Weszła ona w życie 1 października 2017 r.

– Prawo do ochrony naszych dzieci stawiamy ponad anonimowość przestępców – podkreśla Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro. – Państwo ma obowiązek chronić dziecko a nie pedofila. Przestępca, który krzywdzi dzieci, musi się liczyć z bardzo surowymi konsekwencjami. Nie tylko z wieloletnim wyrokiem, lecz także z utratą anonimowości. Dlatego zaostrzamy Kodeks karny w tym zakresie i planujemy kolejne zmiany w przepisach. Po wyjściu z więzienia taki przestępca ma być pod stałą kontrolą, aby wszyscy wiedzieli, że jest ich sąsiadem – tłumaczy Minister Sprawiedliwości.

W części ogólnodostępnej znalazły się imiona i nazwiska oraz fotografie 768 osób. To głównie pedofile, którzy dopuścili się gwałtów na dzieciach poniżej 15. roku życia i sprawcy gwałtów popełnionych ze szczególnym okrucieństwem.

3 KOMENTARZE

Skomentuj