Radość w obozie rządzącym, oburzenie u opozycji. Komentarze po wczorajszej sesji rady powiatu

62

Podczas wczorajszej sesji rady powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego poznaliśmy nowy zarząd i podział funkcji w radzie. Przypieczętowanie wyboru władz kończy etap spekulacji i otwiera przed nowym zarządem drogę do pracy. Nie wszyscy radni podzielają jednak optymizm rządzącej koalicji. Rozdział stanowisk w radzie krytykują radni opozycyjnego klubu Prawa i Sprawiedliwości.

Wczorajsze głosowania przebiegły po myśli koalicji komitetu Sabiny Nowosielskiej-Koalicja Obywatelska i Mniejszości Niemieckiej. Nowo wybrany zarząd może rozpocząć prace.

– Przede wszystkim chcemy poprawić dostępność klientów, petentów, uczniów do jednostek funkcjonujących w powiecie. Koalicja została zawiązana z rozsądku. Mamy roszady w zarządzie. Jego dotychczasowi członkowie przeszli do prezydium rady. Stanisław Węgrzyn jest fachowcem do spraw inwestycji i remontów, Paweł Masełko – młody człowiek, który już drugą kadencję uczy się samorządu. Siłą doświadczenia jest Marian Wojciechowski, takiej osoby nam potrzeba. Naszymi priorytetami będą służba zdrowia, infrastruktura drogowa, oświata i pomoc społeczna, czyli rodzicielstwo zastępcze i dom dziecka – komentowała na gorąco starosta Małgorzata Tudaj.

W podobnym tonie wypowiadał się wicestarosta Józef Gisman: – Przygotowujemy się do następnej, nieco dłuższej, bo pięcioletniej kadencji. Mamy kilka planów oraz już rozpoczęte działania, myślę, że mieszkańcy będą zadowoleni z naszej pracy. Tworzymy koalicję, która sprawdziła się w poprzedniej kadencji (…) Podczas pierwszych sesji zarysowuje się podział – musi powstać układ koalicyjny, który przeforsowuje pewne osoby. Jestem jednak przekonany, że docelowo będziemy współpracować z wszystkimi radnymi.

Koalicja działa w oparciu o dwa pisemne dokumenty.- Pierwszy podpisaliśmy z panią Sabiną Nowosielską – określa on ramy programowe i kształt zarządu oraz wskazuje przewodniczącego rady. Drugi podpisaliśmy z wszystkimi radnymi wchodzącymi w skład koalicji, ustaliliśmy pewne funkcje i priorytety – tłumaczy wicestarosta Gisman.

W poprzedniej kadencji samorządu udawało się uniknąć sporów, radni harmonijnie współpracowali, a opozycja rzadko dawała o sobie znać. W nowej kadencji sytuacja może ulec zmianie. Pierwszym tego symptomem był wczorajszy sprzeciw radnych Prawa i Sprawiedliwości odnośnie wyboru nowych władz rady. W imieniu klubu oświadczenie złożył radny Andrzej Lachowicz. Kością niezgody był wybór wiceprzewodniczących rady oraz szefa komisji rewizyjnej. Wszystkie te funkcje przypadły w udziale radnym rządzącej koalicji, co wywołało oburzenie opozycji. Poniżej treść jej oświadczenia:

Oświadczenie radnych Prawa i Sprawiedliwości Rady Powiatu Kędzierzyńsko-Kozielskiego

W dniu dzisiejszym w Kędzierzynie-Koźlu zdeptane zostały przyjęte od dziesięcioleci tradycje demokratycznej reprezentacji społecznej w sprawowaniu władzy. Wybrani w wolnych, uczciwych i powszechnych wyborach radni z Prawa i Sprawiedliwości pozbawieni zostali przyjętego w chlubnej tradycji Polskiej udziału w prowadzeniu Komisji Rewizyjnej, jak również nie przyznano im symbolicznego v-ce przewodniczącego Rady Powiatu.

Zwyczaj ten pielęgnowany od wielu lat nie jest zapisany w ustawach, jest natomiast honorowany nawet w niejednolitym politycznie obecnym Polskim Sejmie i Senacie. Członkowie Partii opozycyjnych są tam v-ce marszałkami. Przedstawiciel z nadania największej opozycyjnej Partii jest Prezesem Komisji Rewizyjnej Sejmu – Najwyższej Izby Kontroli. Jest tak wszędzie tam, gdzie Demokracja jako ustrój Państwa jest rozumiany i szanowany, gdzie szanuje się wybór społeczny.

Nie jest tak w Kędzierzynie-Koźlu, gdzie dla prywatnych ambicji pełnienia funkcji, kilkuset złotowego dodatku, a przede wszystkim znanego z totalitarnych systemów siłowego sprawowania władzy postanowiono wykluczyć z udziału we władzach Prawy Powiatu Kędzierzyńsko-Kozielskiego Radnych Prawa i Sprawiedliwości. Uniemożliwienia prawa do kontroli poczynań nowo wybranej władzy powiatowej w konsekwencji związane będzie ze wzmożoną działalnością kontrolną organizacji zewnętrznych.

W dawnych czasach mówiono, że pycha kroczy przed upadkiem. Dzisiaj jesteśmy świadkami takiego właśnie spektaklu bałwochwalczego, egocentrycznego uwielbienia dla samych siebie przez nowo wybraną większość. To brak szacunku nie do politycznych adwersarzy, oni są tylko przedstawicielami z wyboru. To pogarda dla bardzo konkretnych kilku tysięcy obywateli naszego miasta i powiatu, którzy chcą mieć w Radnych Prawa i Sprawiedliwości swoją reprezentację przekonań, wartości i celów.

Radni Komitetu Wyborczego Wyborców Sabiny Obywatelskiej – Koalicja Obywatelska do spółki z Radnymi Mniejszości Niemieckiej – nie wolno drwić z ludzi!

Przyjmując z zażenowaniem ten bezduszny, mało wyrafinowany, prymitywny pokaz siły nowej większości reprezentowanej w Powiecie Kędzierzyńsko-Kozielskim zobowiązani do reprezentowania mieszkańców, którzy nas wybrali apelujemy o szanowanie elementarnych zasad Demokracji.

Podpisali:

Andrzej Krebs
Andrzej Lachowicz
Jerzy Pałys
Sebastian Szklarczyk

62 KOMENTARZE

 1. A jakie poszanowanie mieliście dotychczas do sędziów, niepełnosprawnych, obywateli z odmiennym zdaniem, do Konstytucji? Kto mieczem wojuje, ten od miecza ginie.

 2. A ja się cieszę. Przynajmniej PIS nie będzie blokować do drugiej inwestycji. Mam tylko nadzieję że wybrany zarząd spłaci kredyt zaufania jakie im podarowali mieszkańcy.

 3. Jaca ,Koźlak te funkcje ktore nie dostali sa przyznawane opozycyjnym politykom ze wzgledow grzecznosciowych,tak robi sie od lat wszedzie.Starszej osobie w autobusie ustepuje sie miejsca choc nigdzie nie jest napisane ze musisz,szanujmy sie nawzajem.

  • Od lat także w Sejmie przyznawano fotel vice-Marszałka dla każdego z klubów opozycyjnych. W 2015 po raz pierwszy po ’89 PiS nie przyznało tego stanowiska klubowi PSL. Co Ty na to?
   Mordy zdradzieckie, kanalie, gorszy sort, element animalny, sodomici, ubeckie wdowy, zaprzańcy, lewackie bydło, komuniści i złodzieje – to jest słownik, którym posługuje się wierchuszka PiSu, w większości użyta choćby przez Prezesa… To jest to co nazywasz szanowaniem się nawzajem i poszanowaniem obyczajów?

   • jaca: nie rób sobie jajc. kto powiedział, że trzeba dorżnąć tę watahę? kto powiedział, że sezon polowań na kaczki już się zaczął? kto proponował żeby wypatroszyć kaczkę? a na dodatek poszukaj sobie na jutubie wyskoków Niesiołowskiego czy Palikota. a na zdrowy rozsądek to wicemarszałek powinien być jeden, a nie tylu ile jest partii w sejmie. a na koniec: przyznam ci rację, że takich określeń jak podałeś nie powinno być i nie znajduję usprawiedliwienia dla takiego chamstwa (trzeba z nim walczyć „siłom i godnościom osobistom”!)

    • Palikota na szczęście nie ma już w polityce. Niesiołowski, jego akurat darzę szacunkiem, wykształcony erudyta. Kontra z mojej strony? Pawłowicz i Tarczyński. Poniżej dna.
     Przyznaję rację, uprawianie polityki nie polega na chamskim i obelżywym odnoszeniu się do przeciwników.
     Kwestia vicemarszałków – to był kontrargument na oburzenie Piotra. Myślę, że bardzo celny.

 4. Obłuda i tyle. Zobaczcie kto na te stołki się wepchał. Emeryci pracujący, dorabiający w spółkach, radach nadzorczych. Mamy też dyrektorów szkół, MZBK i lekarzy którzy powinni ludzi leczyć, a nie zajmować się polityką. Chyba, że chodzi im o kasę o dużą kasę. Mało im to pewnie może chodzi o kasiurkę. Cały czas tylko deklaracje i bałamucenie ludzi. Wstyd i tyle, jak pomyślę jak to pan Masełko ganiał jak kot z pęcherzem po uliczkach z kartkami i jeździł składakiem ciągnąc za sobą banerek z swoim obliczkiem i wciskał jakieś kartki przechodniom to mi wstyd, ze mamy takiego dyrektora szkoły i radnego członka jakiegoś zarządu pod przewodnictwem pani emerytki na etacie co chce jeszcze coś zrobić. Co zrobi to zobaczymy, a pan Masełko i inni pomogą, to mówią, a jak będzie to zobaczymy. Mówią, że pani prezydent dopilnuje, aby w powiecie było jak trzeba, by była dyscyplina i porządek. Ma tam po to swoich ludzi.

  • Nie mogę tego czytać, trzeba było startować w wyborach,(tylko trzeba mieć pojęcie w jakieś dziedzinie) tylko krytykować potraficie.Co do kasy to za ten czas spedzony na sesjach rady miasta, lekarz w gabinecie prywatnym zarobiłyby dużo więcejl. Więc człowieku zastanów się nad tym co piszesz.

  • Wepchał to ci ktoś watę do ucha i przebiło ci powłoki gdzie normalni mają mózg. Czekam kiedy brak wyboru Sławomira na funkcję wiceprzewodniczącego Rady Miasta również będzie okraszony oświadczeniem z podobnymi dyrdymałami.

 5. Pan Lachowicz powinien najpierw nauczyć się pisać po polsku. Od kiedy przymiotniki piszemy wielką literą? Swoją drogą PiS lamentujący z powodu naruszania zasad demokracji to niezłe jaja. Tam gdzie mają samodzielną większość, nie dali żadnego stołka nikomu z PO, PSL czy SLD (na przykład w Radomiu).

  • Błędów ortograficznych jest dużo więcej:
   1. „Polskiej”, 2. „Partii”, 3. „Demokracja jako ustrój Państwa”, 4. „kilkuset złotowego”, 5. „Prawy Powiatu”.
   Rozumiem podenerwowanie przedstawicieli PiSu, ale winni są sami sobie: jak się ograniczyli do zamkniętego kręgu znajomków, to trudno żeby inni zapraszali ich do swojego towarzystwa. Zastanowiam się i trudno mi wygrzebać w pamięci czym to dotychczas zasłużyli się kędzierzyńsko-kozielscy „aktywiści” PiSu. Oczywiście oprócz wieloletniego zasiadania w radzie i konsumowania za to wyższego niż „kilkuset złotowe” uposażenie. Mają teraz okazję konstruktywnie pracować „społecznie”.

   • Ziemia dla ziemniaków….Tylko tu nie Polska a Śląsk…Od zawsze kulturowy i narpdowy tygiel. Bogaty różnorodnością, ale też wzajemnym szacunkiem. Tu nikogo nie masz prawa wyganiać. Tu jest Górny Śląsk, tu Ślązak, Czech, Niemiec, Holender, Szkot, Żyd i Polak winni w zgodzie żyć i pracować jak bywało przez stulecia…Dokąd to szanowano ta ziemia kwitła…

    • Tylko tu jest POLSKA!
     A Śląsk jest częścią Polski. I nikt nikogo nie wygania. Hasła typu „Niemcy raus”, „Chadziaje za Bug” powinny być usuwane przez administratora strony. To, że jest wolność wypowiedzi, wcale nie pozwala na wypisywanie chamskich haseł. Za zawartość strony jest odpowiedzialny jej właściciel.

 6. Popieram w całości oświadczenie radnych PiS-u,bo starzy wyjadacze będą sobie dalej wyjadać przez następne 5 lat bez żadnej kontroli tak jak dotychczas a nieprawidłowości jest sporo.Nieuzasadnionych wydatków pieniędzy podatników też.

  • a w pisie to nie ma wyjadaczy? dla naprzykładu taki Krebs obywatel! i był (chyba) wicestarostą, potem miał urlop „dla poratowania zdrowia” (co to było za pyskowanie, że już mu nie przysługuje) i wrócił do szkolnictwa na fikcyjny stołek (jak naonczas pisano). więc krzywda mu się nie stała, co najwyżej oceniono go właściwie do kompetencji. Pałys to chyba w PiSie winien najpierw robić za kandydata do partii. tak to wygląda.

  • Z centrum Kedzierzyna zrobiono jedno g…..Nie wiadomo gdzie jest jaki sklep.na którym zadup…
   dla pieszego wszedzie daleko.kompleks OBCYCH sklepów na”Pogorzelcu”

 7. Radni PiS-u są oburzeni i mają rację. Bardzo dobrze i zgodnie z prawdą napisali oświadczenie. Widziałam ten żałosny, oburzający spektakl w internecie . To była wielka hucpa i żałosna szopka jaka się odbyła we wtorek w starostwie. Wygląda na to, że wybrani przez wyborców PiS-u radni opozycji są tam niepotrzebni. Dla PO i Komitetu Obywatelskiego wystarczy 15-tka Komitetu pani Nowosielskiej i PO, który jest w większości. Reszta się już nie liczy. Za to niektórzy ludzie którzy tam w tej większości funkcjonują są od od niej zależni. (zatrudnienie, spółki miejskie, rady nadzorcze itd.) Można sprawdzić w oświadczeniach majątkowych. Ciekawe jak to będzie w przyszłości funkcjonować?
  Przegłosują sobie wszystko co będą chcieli. Widziałam w monitorze, że była na tej żałosnej powiatowej sesji pani Nowosielska. Zastanawiam się w jakim charakterze, może nadzorowała i pilnowała by poszło zgodnie z jej planem. No i poszło tak jak pewnie chciała. Ta 15 głosowała karnie bez szemrania w wszystkich głosowaniach solidarnie obsadzając wszystkie stołki w radzie powiatu.
  Takiej arogancji, bezczelności i rechotu z wyborców PiS to chyba nigdzie nie było jak w Kędzierzynie-Koźlu.
  Pani Tudaj niech nie ściemnia, nie leje wody i nie wygłasza wyświechtanych sloganów. Tej koalicji chodziło o usadowienie się na stołkach i niech nie opowiada o demokracji i pracy dla mieszkańców powiatu. Po tym zebraniu rady powiatu wyszła na jaw hipokryzja i kpina z mieszkańców.

  • Na sesje ćwoku może przyjść każdy, tak jak każdy może sobie ją obejrzeć. A to że nikt z pisu nie jest w zarządzie ani w prezydium, to rzeczywiście hańba i wstyd. Przecież PiS wygrał wybory i ma większość…
   nie wygrał? A to w takim razie z tą hańbą i wstydem to przesadziłem.

  • Przecież zostali wybrani po to żeby zająć odpowiednie stołki. To, kto miał być w jakiej radzie ustalono przed wyborami – potem trzeba było tylko ułożyć listy odpowiednio do rozplanowanych ludzi na stołkach i wio: ciemna masa niech „wybiera”! Po kilku wyborach z rzędu fachowcy od tych spraw potrafią w miarę dokładnie przewidzieć jaki jest rozkład poparcia w poszczególnych rejonach. Swego czasu „towarzyszka fama” niosła kto rozdaje karty w Kędzierzynie-K.

 8. Slusznie ale w takiej malej spolecznosci gdzie ludzie znaja sie do takich rzeczy dochodzic nie powinno.Bez wzgledu na partie i poglady powinnismy razem cos tworzyc a nie niszczyc i dzielic,niech gora bierze przyklad z dolu.

 9. Pani Tudaj w tym portalu napisano taki tekst cytowany niżej i czy żenująco niskie płace pani pracowników w porównaniu do pani wynagrodzenia nie są hańbą?

  cyt „Mimo, że dziś (21 listopada) przypada ich święto, oni nie mają powodów do radości. W Dzień Pracownika Socjalnego osoby zatrudnione w DPS w Sławięcicach, MOPS i PCPR w Kędzierzynie-Koźlu postawiły dołączyć się do ogólnopolskiego protestu pracowników socjalnych. Do pracy przyszli w czarnych ubraniach i z protestacyjną przypinką na piersi.”

  Pytam więc co ulubieni powiatowi wybrańcy wybrańców większości sprawującej władzę w powiecie i mieście
  czyli Pani Tudaj starosta, pan Gisman wicestarosta, pan Masełko (świeży dyrektor miejskiej szkoły)członek zarządu , pan Nowak (dyrektor miejskiego MZBK) członek zarządu i pan Wojciechowski(były wójt Reńskiej Wsi) z zarządu powiatu z koalicji rządzącej powiatem Komitetu Obywatelskiego PO i pani Nowosielskiej + Mniejszości Niemieckiej zrobią w tej sprawie?
  Czekamy na konkretne działania zgodnie z złożonymi deklaracjami po wyborach na powiatowe stołki z dietą zdaje się wyższą od pensji protestujących pracowników i domagających się podwyżki płac.
  Czekamy na decyzje, a nie okrągłe puste słówka o demokracji i dobru ludu. Panie Masełko działaj pan w tej sprawie teraz tak jak w kampanii wyborczej. Może zrezygnujcie z wypłacanych diet na rzecz dych ludzi, a pani prezydent miasta coś wymyśli i doradzi w tej sprawie. Czekamy na konkrety.

 10. PZPR wraca do gry. PO zmieciona prze Komitet. Wykorzystali i wypluli. Jaki honor i ambicję mają prawdziwi członkowie PO z jej przewodniczącym Nowakiem na czele? Zostali zmarginalizowani. Nawet nazwę towarzysze im zabrali. Teraz sami sobie będą stawiać zadania, sami je realizować i sami się kontrolować i rozliczać. KPINA!!! Ci z 64 zdjęcia wyglądają, jak oficerowie prowadzący.

 11. Do „jaca”, co ty bredzisz? Po co przywołujesz Warszawkę? My tu mamy swoje lokalne sprawy do załatwienia. Dotychczas zgodna współpraca radnych owocowała sukcesami i wyróżnieniami na arenie państwowej. Komu to przeszkadzało? Pojawiła się Nowosielska ze swoim Komitetem i, może z zazdrości wszystko rozwala? Dziwi mnie fakt, źe prawdziwa PO i MN na to pozwalają. Czyżby miała na nich haki?

 12. Śledziłam poczynania Rady Powiatu w minionej kadencji i mogę powiedzieć, że wszyscy radni, niezależnie od przekonań politycznych byli partnerami w rozwiązywaniu problemów powiatu i jego mieszkańców. Teraz PiS nie ma „przeciwnika”, za jakiego niektórzy uważają PO, bo PO w naszym powiecie nie istnieje. Nigdzie, pod swoim szyldem nie funkcjonuje. Przy biernej postawie swoich działaczy i władz została wchłonięta przez Komitet zwany Koalicją Obywatelską, a komitety Polakom bardzo źle się kojarzą. Co na to wyborcy i sympatycy PO? W minionej kadencji nasz powiat, kierowany przez M. Tudaj z PO odnosił sukcesy na arenie krajowej (8 m.), czego o gminie zarządzanej przez S. Nowosielską z Komitetu nie można było powiedzieć. Komu to przeszkadzało? Czyżby więc zazdrość spowodowała wasze wchłonięcie, a w istocie unicestwienie?Mam nadzieję, że prawdziwi ideowcy PO przejrzą na oczy, bo zgoda buduje. Macie duże poparcie, macie więc i siłę, aby odrzucić narzucony dyktat niechęci do opozycji, z którą, jak sami mówicie zgodnie i skutecznie współpracowaliście. Odzyskajcie swoją tożsamość i godność. Dla dobra powiatu i jego mieszkańców.

 13. Jedno z bogatszych miasta w tym kraju wygląda jak w latach 60-tych – szare i brudne. Młodzież ucieka i uciekać będzie, jedynie lekarze będą na nas zarabiać, bo się starzejemy i chorujemy. Nie mąci to radości towarzyszy z KO. Plemienna walka o koryta. Co Nowosielska chciała i chce udowodnić i komu? Żenada.

 14. Walka o koryta, i dobrze płate stołki, rady nadzorcze. Połowa radnych w powiecie to dorabiające emerytki i emeryci do wysokich emerytur. Można sprawdzić w oświadczeniach majątkowych.
  Ludzie mówią, że walczą o „dobro” powiatu, myśląc o sobie i swojej kieszeni.

   • Według oświadczeń majatkowych podanych w internecie i innych informacji to w radzie powiatu jako sterani pracą emeryci zamiast wypoczywać i ratować nadwatlone zdrówko to funkcjonują w radzie 2 razy w miesiącu pracowicie i przy tym pobieraja też nie małe emeryturki i umysłowo tyraja w pocie czoła w myś porzekadła ludowego, że bez pracy nie ma kołaczy. Niektórzy sa członkami rad nadzorczych w spółkach miejskich. Fajnie co? kasa pasuje. Zgadnijcie kto?

    • Czy to prawda jak mówią ludzie, że przewodnicząca rady powiatu jest szefową rady nadzorczej spółki miejskiej podobno zależnej od prezydent naszego miasta? Jeśli to by była prawda to fajnie się dzieje na naszym terenie.

     • a co nie może? a żaden radny nie pracuje w miejskiej albo powiatowej instytucji? przecież oni muszą z czegoś żyć!

 15. Byli i obecni członkowie pzpr i sld (farbowane lisy) poobstawiali szereg kierowniczych stanowisk w mieście i powiecie. Dzieci i wnuki resortowe rządza. „Brawo” mieszkańcy. Komitet i … wszystko jasne.

 16. A o aktywistach i pracownikach ZMS zapomniałeś. Pamiętają ludziska jedną sekretarkę w biurze ZMS-u w Azotach. Fajna laska wówczas była. Zgadnijcie co teraz robi?

 17. Paweł Masełko (KWW Sabiny Nowosielskiej). Kiedyś podobno startował z Mniejszości Niemieckiej, potem z Platformy Obywatelskiej, a teraz z Komitetu? Ale elastyczny. Jeszcze z PiS-u nie startował, ale wszystko przed nim. Byle siedzieć na stołku? Ile farbowanych lisów zasiada w naszych radach?

 18. Sodówka Sabinie uderzyła do głowy po wygranej w I turze. Myśli, że będzie rozstawiać wszystkich według swojego widzi mi się. Na razie to wchłonęła PO. Kto jej nie klaszcze, ten wróg. Zniszczyć. No to i PełOwcy klaszczą. Najgłośniej chyba Nowak, licząc że może wkupi się w jej łaski i ta przestanie go już poniżać. Komuna wróciła na całego.

  • „wróciła”? A niby kiedy jej tu nie było? „Byliśmy, jesteśmy, będziemy!”. Niby co się miało stać żeby to nie było ciągle aktualne?

 19. Tajne służby nadal działają w tym mieście? Dziadostwo widać wszędzie. Zamiast inwestować, remontować i naprawiać przez cały czas, to zabierają się za to na miesiąc przed wyborami, a „ciemny lud to kupuje” cyt. Miasto bogate finansowo, ale ubogie w dobrych menadżerów. Niestety, taka jest smutna prawda i jeszcze smutniejsza rzeczywistość.

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj