Radni zrobili objazd po najbardziej zrujnowanych budowlach w Kędzierzynie-Koźlu

2

Któż ich nie kojarzy. Kamienica na rogu ulic Łukasiewicza i Żeromskiego, dawna spółdzielnia Braill’a albo pustostany w Porcie. Straszą, stwarzają zagrożenie i nie wiadomo, co z nimi zrobić – kędzierzyńsko-kozielskie rudery. Niedawno radni miejscy z bliska przyjrzeli się niektórym z nich.

Komisja strategii i rozwoju rady miasta zwykle obraduje w budynku magistratu, ale tym razem postanowiła ruszyć w teren, aby naocznie przekonać się, jak wielkim problemem są w Kędzierzynie-Koźlu opuszczone i zrujnowane budynki.

– Odwiedziliśmy te miejsca, które – delikatnie to ujmę – nie stanowią najlepszej wizytówki miasta. Takich nieruchomości na terenie Kędzierzyna-Koźla, a w szczególności na Starym Mieście, jest mnóstwo. W większości są to obiekty znajdujące się w rękach prywatnych – tłumaczy przewodniczący komisji Andrzej Kopacki.

Radni zastanawiali się, jak „skłonić” właścicieli do zadbania o swoje nieruchomości w zakresie chociażby prac zabezpieczających. Pomóc może straż miejska, nadzór budowlany czy też konserwator zabytków.

Niestety, stwierdziliśmy co najmniej kilka przypadków, gdzie stan techniczny nieruchomości grozi katastrofą budowlaną. Obawiamy się, że może dojść do nieszczęścia, dlatego chcemy zmobilizować niektóre służby do działania – dodaje Kopacki, zaznaczając, że z nadzieją czeka na rozpoczęcie pracy przez powiatowego konserwatora zabytków, co ma nastąpić wraz początkiem przyszłego roku. Dotąd taki urząd nie funkcjonował. – Będziemy go traktować jako naszego sojusznika w działaniach zmierzających do poprawy estetyki miasta – zapowiada przewodniczący. Kopacki był jedną z osób zabiegających o utworzenie urzędu.

Niektóre zrujnowane budynki prawdopodobnie nadają się tylko do wyburzenia. Jak wspomniana była spółdzielnia niewidomych, która nie przedstawia żadnych walorów architektonicznych. Ale już na przykład kamienica na rogu Łukasiewicza i Żeromskiego to piękny zabytkowy obiekt, który kiedyś trzeba będzie odbudować. O ile wcześniej się nie zawali. Co mogłoby się w nim znaleźć? Eleganckie apartamenty, biurowiec, hotel? Z pewnością, ale raczej nic się nie zmieni, dopóki miasto tkwić będzie w demograficznym regresie. Biznesplan żadnej z tych inwestycji dziś by się nie obronił.

rudery kędzierzyn-koźle pustostany (1)

rudery kędzierzyn-koźle pustostany (2)

rudery kędzierzyn-koźle pustostany (3)

rudery kędzierzyn-koźle pustostany (4)

rudery kędzierzyn-koźle pustostany (5)

2 KOMENTARZE

  1. Trzeba przypomnieć że kamienice w Koźlu właściciel chciał zrobić, miał na to ogromne pieniądze, ale wszystko zniszczył konserwator, przez to ta firma zbankrutowała. Ciekawe jak konserwator chce pomóc?, może lepiej niech w ogóle się nie miesza to wtedy ktoś to wyremontuje.

Skomentuj