Radni zgodzili się na sprzedaż byłego budynku Politechniki Opolskiej w Kędzierzynie-Koźlu

17

Na dzisiejszej sesji rady miasta Kędzierzyna-Koźla radni przyjęli uchwałę wyrażającą zgodę na sprzedaż budynku szkolnego przy ulicy Kozielskiej, gdzie do niedawna mieścił się wydział Politechniki Opolskiej, a wcześniej szkoła podstawowa.

Przeciwko zgodzie na sprzedaż głosowali radni z klubu Prawa i Sprawiedliwości.

– Sprzedaż to najprostsze wyjście, powinniśmy zastanowić się, czy nie ma lepszego pomysłu na ten budynek, który przecież znajduje się w doskonałej lokalizacji – mówił radny Dominik Szustakiewicz z klubu radnych PiS.

Radna Katarzyna Kukolka argumentowała z kolei, iż budynek byłej szkoły ze względu na doskonałą lokalizację tuż przy centrum handlowym mógłby pozostać w zasobach miasta i na przykład zostać zaadaptowany na powierzchnie biurowe lub zamieniony na mieszkania.

Jak odparł wiceprezydent Artur Maruszczak, znalezienie chętnych na dzierżawę budynku ze względu na stan, którym się on znajduje, byłoby trudne – obecnie na terenie miasta jest dużo wolnych powierzchni różnego przeznaczenia. Gmina nie ma też zapotrzebowania na kolejne przestrzenie dla swoich instytucji.

Prezydent Sabina Nowosielska dodała, że budynek byłej szkoły nie byłby dobrą lokalizacją dla lokali mieszkalnych ze względu na bardzo ruchliwą ulicę. Z kolei adaptacja na powierzchnie biurowe wiązałaby się z koniecznością bardzo kosztownej przebudowy.

– Cała górna kondygnacja budynku, jak i jego otoczenie, wymagają kapitalnego remontu, także dolna kondygnacja, jeśli miałoby się mieścić tam coś innego niż szkoła. To oznaczałoby bardzo duże nakłady inwestycyjne, które musiałaby pokryć gmina – powiedziała prezydent Sabina Nowosielska.

Prezydent Nowosielska dodała także, że mimo doskonałej lokalizacji, do tej pory nie było komercyjnego zainteresowania obiektem.

Ostatecznie za wyrażeniem zgody na sprzedaż byłej szkoły głosowało 16 radnych.

Po wystawieniu nieruchomości na sprzedaż okaże się, czy są chętni na jej zakup. Bardziej niż sam budynek, przyszłego inwestora interesować może duży teren (boisko), na którym jest on posadowiony – mógłby powstać tam kolejny w tej części miasta obiekt handlowy lub usługowy.

17 KOMENTARZE

 1. „Prezydent Sabina Nowosielska dodała, że budynek byłej szkoły nie byłby dobrą lokalizacją dla lokali mieszkalnych ze względu na bardzo ruchliwą ulicę” hahaha… Ale reszta budynków mieszkalnych przy tej samej drodze jest git? Za duża inwestycja na biur? To może skromniej sobie urządźcie.

 2. Takiej bogatej gminy nie stać na remont? Znajomy królika już łapki zaciera, bo po kilku „nierozstrzygniętych” przetargach kupi teren ten za psie pieniądze. To miasto nie ma szczęście do prawdziwego gospodarza-wizjonera.

 3. Normalne – nie potrzebujemy, nie opłaca się.
  A tam już pewnie czeka znajomek, który „kupi to za wdowi grosz”.
  Jemu będzie się opłacało.

 4. A może tak zasiedlić ten budynek Romami,będą mieli blisko na działki ogrodnicze i jest miejsce na rozpalenie ogniska romskiego z muzyką,tańcami i śpiewem,to oni(Romowie)są folklorem naszego miasta.

 5. Idealne miejsce na mieszkania socjalne, jeden pokój + wspólny węzeł sanitarny a dla tych co będą chcieli zarobić centrum handlowe pod nosem, kwiecień już tuż, tuż czs na adaptacje a później to już tylko eksmisję.

 6. Najdurniejsze było wciśnięcie do portu zbiorników węglowodorów obok osiedla.
  Przecież można było oddać deweloperom!
  Tylu bogaczy ma jachty.Czyli przyszłość pokaże czekoladopodobne!

 7. Pewnie ze się nie opłaca. Opłacać się będzie tylko przyszłemu nabywcy który za bezcen teren wykupi i juz rączki zaciera. Interes życia. Po co cokolwiek remontować w tym mieście… Czy reorganizowac. Dobrze że inwestycja w malunek pod wiaduktem miała sens. Koziołki też zmieniły moje życie na lepsze. Co tam lokale mieszkalne. 🤦🏻‍♀️

  • Budynek wraz z gruntem będzie sprzedany w publicznym przetargu, tak jak inne miejskie nieruchomości. Każdy kto zechce, może w nim wziąć udział. Kupi ten, kto da więcej. Nie pisz więc bzdur, Koźlico, o wykupieniu za bezcen, tyko przystąp do przetargu, zaoferuj najwyższą cenę, kup, wyremontuj i pokaż, że się opłaca.

 8. Skoro jest duży plac za budynkiem, to może warto pomyśleć o zaadoptowaniu budynku na spotkanie różnych grup wiekowych i rozwijanie zainteresowań. Plac mógłby być latem wykorzystywany do spotkań plenerowych.

 9. Kto szuka mieszkania do kupna na terenie Kędzierzyna Koźla ten wie, że łatwej drogi nie ma. Najcześniej tylko klitki 40 metrowe w kosmicznych cenach. Ale pozdrawiam serdecznie miłośników lokomotywy w sercowe baloniki. Każdego cieszy co innego.

 10. Jest to bardzo solidny szkolny budynek. Oprócz tzw.”świeckiej” szkoły podstawowej tu rozpoczynało działalność w latach 50-tych Kędzierzyńskie Liceum Ogólnokształcące.Przez rok uczęszczałem tam do
  szkoły podstawowej. Wydaje się, że budynek ten nadawał by się na przedszkole (chyba,że mamy ich już wystarczająco) lub dom dziennego pobytu seniorów.

Skomentuj