Radni zagłosowali jednogłośnie. Powiat pomoże poszkodowanym przez nawałnicę

0
Radni jednogłośnie podjęli uchwałę o udzieleniu pomocy finansowej poszkodowanym przez wichurę gminom.

Radni powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego jednogłośnie podjęli uchwałę w sprawie przekazania pomocy finansowej dla gmin Bierawa i Cisek.

Nadzwyczajna sesja rady powiatu jest pokłosiem wydarzeń z 7 lipca, kiedy to przez powiat kędzierzyńsko-kozielski przeszła nawałnica. Najgorzej sytuacja wyglądała na terenie gminy Cisek i Bierawa. W Landzmierzu wiatr zerwał dachy z kilkudziesięciu budynków mieszkalnych, wyrządził też spore straty w budynkach gospodarczych.

– Przez część naszej gminy przeszła trąba powietrzna, która dotknęła głównie wsi Landzmierz. W wyniku tego zdarzenia uszkodzonych zostało 84 budynków, w tym 49 mieszkalnych. Pięć budynków gospodarczych uległo całkowitemu zniszczeniu – opowiadał wójt gminy Cisek Alojzy Parys.

Wstępne szacunki dotyczące zniszczeń, które trąba powietrzna wyrządziła w Landzmierzu, mówiły o stratach w wysokości 1,2 miliona złotych w budynkach mieszkalnych oraz ponad 250 tysięcy złotych w budynkach gospodarczych.

– Na podstawie kosztorysów odtworzeniowych tych zniszczeń wiemy już, że straty są znacznie wyższe. Okazuje się, że ściany szczytowe w wielu budynkach zostały naruszone – mówił Alojzy Parys.

Na terenie gminy Bierawa wichura najwięcej szkód wyrządziła w Lubieszowie i Dziergowicach, w Bierawie uszkodzeniu uległ jeden budynek.

– Chciałbym bardzo serdecznie podziękować za dobrą współpracę ze służbami kryzysowymi starostwa powiatowego i wojewody – mówił wójt Bierawy Krzysztof Ficoń.

Wicestarosta powiatu Józef Gisman na dzisiejszej sesji opowiedział radnym o kulisach akcji ratunkowej.

– Około godziny 18.50 byliśmy na miejscu wraz z wójtem Parysem, radnym Rajmundem Frischko i komendantem Mirosławem Stadniczukiem. Najważniejsze było sprawdzenie, czy nikomu nic się nie stało. Około godziny 20 mieliśmy na miejscu pierwsze plandeki i mogliśmy rozpocząć zabezpieczenie budynków mieszkalnych. Bardzo intensywną pracę wykonali strażacy, na miejscu pojawiło się wiele jednostek OSP. Służby pracowały do rana, mogliśmy też liczyć na pomoc ratowników z innych powiatów, przyjechały praktycznie wszystkie wozy drabinowe z województwa.

Po zapoznaniu się z działaniami służb oraz sytuacją w poszkodowanych miejscowościach radni jednogłośnie przegłosowali uchwałę o udzieleniu pomocy finansowej dla gminy Bierawa (20 tysięcy złotych) i gminy Cisek (130 tysięcy złotych).

Skomentuj