Radni wybrali nowych zasłużonych dla miasta. Jedna kandydatura wzbudziła kontrowersje

21
Radny Adam Sadłowski sprzeciwił się kandydaturze Marzanny Pogorzelskiej.

Do zaszczytnego grona zasłużonych dla miasta Kędzierzyna-Koźla dołączyły kolejne trzy osoby. Wśród nich znalazła się Marzanna Pogorzelska. Jej kandydatura podzieliła radnych. Nie wszyscy ją poparli.

Dyskusja podczas czwartkowej sesji rady miasta nie była nawet w części tak zajadła jak miało to miejsce przed dwoma laty, gdy rozważano przyznanie tytułu pisarzowi Januszowi Rudnickiemu, ale również i tym razem zarysowały się wyraźne podziały światopoglądowe.

Marzanna Pogorzelska to znany pedagog z Kędzierzyna-Koźla angażująca się w szeroko rozumiane działania na gruncie obrony praw człowieka i tolerancji. Prowadziła szkolne koło Amnesty International, włączała się także w działania Komitetu Obrony Demokracji. To właśnie jej zaangażowanie nie spodobało się niektórym radnym.

– Karierę pani Marzanny obserwuję już od dłuższego czasu. Może część z państwa tego nie wie, ale propaguje ona wolność, równość i braterstwo, miłujmy świat i ludzi, czyniąc to też w szkole wśród młodzieży (…) Wszystko pięknie i ładnie, gdyby tylko więcej zapału okazywała w patriotyzmie lokalnym i polskim – mówił radny Adam Sadłowski, który nie ukrywa swoich prawicowych poglądów. – Nie wiem, czy nadal jest działaczką KOD-u. Dlatego zastanawiam się, jakie są jej zasługi, bo w takim razie może powinniśmy pójść w stronę zasłużonych polityków. Znam prawicowych polityków, którzy też są zasłużeni – dodał.

Pod wnioskiem o nadanie tytułu Marzannie Pogorzelskiej podpisali się wszyscy nauczyciele I Liceum Ogólnokształcącego będący mieszkańcami Kędzierzyna-Koźla (jest to wymóg). Na sesji kandydaturę bronił radny Michał Nowak, który zarzucił Adamowi Sadłowskiemu manipulowanie.

– Apeluję, aby nie uprawiać polityki i ideologii, jesteśmy wspólnotą lokalną i powinniśmy kierować się zasługami dla naszego lokalnego środowiska. Wyrazem tego jest fakt, że pod wnioskiem podpisali się nauczyciele mający przecież różne przekonania, niemniej wszyscy byli nim zachwyceni – mówił, zwracając także uwagę, że w gronie zasłużonych dla miasta są już przecież osoby reprezentujące najróżniejsze postawy ideologiczne.

Kandydaturę bronił także wiceprezydent Wojciech Jagiełło, który podobnie jak Marzanna Pogorzelska, jest nauczycielem.

Jest w tym zawodzie coś wyjątkowego w momencie, gdy pozostawia się po sobie ślad. Ten ślad pani Marzanna nie tylko zostawiła, ale zostawia cały czas swoją działalnością edukacyjną, przekazując młodym ludziom wiedzę i wartości, dzięki którym są dobrymi obywatelami – przekonywał Wojciech Jagiełło.

Radna Ewa Czubek przypomniała natomiast, że Marzanna Pogorzelska była doceniana za swoją działalność (m.in. nagrodą im. Ireny Sendlerowej) zanim jeszcze ktokolwiek słyszał o KOD.

Radny Adam Sadłowski, podobnie jak radna Agnieszka Iłowska i radny Ryszard Masalski, pozostali nieprzekonani wobec kandydatury Marzanny Pogorzelskiej. Zagłosowali przeciw. Radny Grzegorz Mateja się wstrzymał. 17 radnych było za.

Tytuły przyznano również Danucie Staniś oraz Radosławowi Trusiowi. Cała trójka zostanie uhonorowana na sesji pod koniec grudnia.

 

21 KOMENTARZE

  • Wstyd,popierać kogoś kto jest,był w organizacji (KOD),chcącej obalić demokratycznie wybrany rząd nawet kosztem rozlewu krwi ( to tak na marginesie równości i tolerancji oraz całej obłudy lewackiej).Ale nie od dziś wiadomo ,że lewacy nie maja moralności i posuną się do każdego świństwa.Poparł bym tą kandydaturę tylko w jednym przypadku,jak die oficjalnie odetnie od zdegradowanego moralnie KODu.

 1. Prawicowi politycy mają niewyobrażalną wręcz skłonność do bycia głupcami i cynikami oraz do kontestowania wszystkiego co kłóci się z ich konserwowym i oklapkowanym spojrzeniem na rzeczywistość. Przeszkadzają im hasła wolności, równości, braterstwa, miłowania, szacunku i pokoju, choć to oni tak chętnie powołują się na chrześcijańskie wartości oraz to oni, jak nikt inny, próbują przypisać sobie tytuły tych prawdziwie i jedynie słusznie walczących z komunizmem. Komunizm, drodzy Państwo z prawej strony, to m.in. cenzura, brak szacunku, nietolerancja, brak poszanowania inności, brak poszanowania obywatela, groźby, zastraszanie itd.; metody jakie stosujecie, lub jakie chcielibyście stosować (o czym można się dowiedzieć z wygłaszanych przez Was haseł) nijak się mają do walki z komunizmem. Jeżeli chcecie być antykomunistyczny – polecam przypomnieć sobie o co tak naprawdę w komunizmie chodzi, dlaczego jest on kontestowany przez ogół społeczeństwa i jak to się ma do dzisiejszych realiów. Czemu Pani Marzanna Pogorzelska ma w ogóle jakikolwiek zapał okazywać w temacie patriotyzmu, czy to polskiego czy lokalnego? Czy jest jakiś przymus? Jakaś ustawa? Wymóg? Czy każdy ma propagować patriotyzm? Patriotyzm to miłość, a do miłości się nie zmusza. Może od razu zmieńmy cały system edukacji i szkolnictwa wyższego, by nauczyciele i wykładowcy przede wszystkim kształcili z patriotyzmu, a EWENTUALNIE jak im się zachce: z matematyki, polskiego itd. O to chodzi? Każdy wkłada do wspólnego koszyka tyle, ile może i to w tym, w czym się najlepiej czuje. Od wybitnych polskich sportowców nie oczekuje się patriotyzmu w dziedzinach naukowych czy artystycznych – a jedynie patriotyzmu sportowego („wynikowego”). Pan Sadłowski widać najchętniej widziałby patriotyzm jako laurkowo-portretowy, huczny i zmitologizowany kicz nakreślony (li i jedynie) prawicową grubą krechą, w której wszystko jest proste, nie ma szarości, tylko czerń i biel. Przypominam Panu Sadłowskiemu, że powstanie KOD było związane z kontrowersyjną polityką PiSu. Jeżeli ma jakieś pretensje – niech je adresuje do posła Kaczyńskiego (tak, posła – prezes z niego taki jak z profesor Pawłowicz Miss Intelektu). Założę się, że gdyby chodziło o jakiegokolwiek, choćby szeregowego polityka prawicowego, Pan Sadłowski nagle przestałby mieć podobne opory, niezależnie od tego czy ten ewentualny kandydat byłby osobą rzeczywiście zasłużoną, czy też nie. Gratuluje Pani Marzannie Pogorzelskiej. Jest jedną z niewielu tak zasłużonych aktywistek z Kędzierzyna-Koźla. Nie przypominam sobie, by ktoś poza nią wspierał projekty mające przywrócić pamięć o żyjących tu niegdyś Żydach.

 2. Mnie bardziej interesuje dlaczego zastepca komendanta strazy – jest z KK „kawaler co z matką mieszkał” – dostal mieszkanie sluzbowe ? Chlop jak dąb, wykształcony, miesza wszedzie i sieje spustoszenie gdzie się pojawi i nie potrafi odłożyć, kredytu wziąć i po męsku czegoś się dorobić ? kim ta biedna prezydent sie otacza?

  • A sąsiadki córka ma faceta co ją utrzymuje i ten z przeciwka kupił samochód droższy niż napisał i na dodatek kupuje gdzieś soki w hurtowni płacąc dużo mniej. A teraz wrocławiak do kościoła i jak wrócisz to napisz jeszcze coś co ci wątroba oddaje.

 3. Po przeczytaniu tego artykułu zastanawiam się jakie zioła pali Sadłowski. Bo to, że pali, jest przecież oczywiste. Gdyby było inaczej to takich horrendalnych bzdur by nie wygadywał. Ja oczywiście nie mam nic przeciwko temu jeśli ktoś sobie od czasu do czasu coś tam skręci. Ale w jego przypadku nie powinno to mieć miejsca. Jeśli jego organizm źle na to reaguje, to należy z tym przestać – im szybciej tym lepiej.
  Temu Sadłowskiemu ktoś powinien bliżej się przyjrzeć, ktoś powinien nim się zainteresować. Może ten człowiek potrzebuje pomocy, może nie radzi sobie z otaczającą go rzeczywistością? On się jedynie trochę zagubił i nie rozumie świata, który się tak szybko zmienia. Jego małomiasteczkowa mentalność pozwala mu wzrokiem ogarniać jedynie sprawy, o których ktoś go informuje z ambony lub prawicowego szmatławca. A to trochę mało. Może więc ktoś, kto więcej „zapału okazuje w patriotyzmem lokalnym i polskim” powinien wyciągnąć do niego rękę? Czy nikt nie widzi, że ten człowiek prosi o pomoc? Wręcz o nią krzyczy. Czyżby w tym mieście nie było prawdziwych patriotów, którzy innemu prawdziwemu patriocie gotowi są pomóc? Dlaczego jeszcze Sadłowskim nikt się nie zainteresował? Na zdjęciu widzę, że to jakiś poczciwina, więc może na tę pomoc zasługuje. Cholera, co za znieczulica w tym mieście, już nawet na prawdziwych patriotach nie można polegać.
  A najbardziej zdumiewa to, że przecież tych prawdziwych patriotów tak wielu się widzi w tym mieście. Szczególnie tych, którzy barwami narodowymi lub symbolami Polski Walczącej ten patriotyzm okazują. Najczęściej na spranych koszulkach i bluzach. Oczywiście największymi patriotami są ci, którzy noszą orły na brzuchach. Oczywiście nie przeszkadza im to, że koszulka już przykrótka, a zwisający piwny brzuch deformuje orła do kształtów indyka. Inne kwestie się nie liczą, ważne jest to, że to właśnie oni do tej elity patriotów należą i chcą to zademonstrować. Można odnieś wrażenie, że oni mają wręcz jakieś poczucie misji, którą mają do spełnienia. Że to właśnie oni wskażą kierunek tym, którzy pobłądzili i już nie bardzo wiedzą gdzie ich ojczyzna i jakimi wartościami należy się kierować, rzetelnie jej służąc. Nie chcę jednak roztrząsać tych kabaretowych form polskiego patriotyzmu, dlatego poprzestanę jedynie na apelu do wszystkich ludzi dobrej woli. Rozejrzyjcie się wokół siebie. Może Sadłowski nie jest jedynym przypadkiem w waszym otoczeniu, który potrzebuje pomocy. Nie odwracajcie się od takich ludzi. Spróbujcie im pomóc.
  Do Pani Marzanny Pogorzelskiej – chapeau bas!

 4. nie wiem po co ten cały „hejt” przecież każdy ma prawo do własnego zdania….. Pan Sadłowski ma swoje a Państwo macie swoje. Różnica między wami jest taka że radny osobiście żadnego z wąs nie obraził a wy po nim plujecie aż miło. Jeżeli to według was jest ta wspomniana rownoscia i braterstwo to żal mi was.

 5. Taki efekt dają Panie Kukiz JOW-y. W przypadku Rady Miasta KK nadreprezentację członków PO. I POjawia się nowa wersja patriotyzmu wg Pani Pogorzelskiej. Ciekawe czy ci „patrioci” oddadzą życie w obronie Ojczyzny jeśli będzie taka potrzeba. Bo nie wątpię, że Ci z MW czy ONR tak.

  • Co za patetyczne tony…Chyba czegoś Alina nie rozumiesz. Umrzeć za kraj w dzisiejszych czasach to klęska, porazka. Niczego Cię historia nie nauczyła? Ja nie oddam za Polskę nawet kropli krwi. Prędzej wyemigruję do Australii.

    • pierdziałaś w pierzynkę w Lancaster? , że cię tak wychowali? Podoba mi się jak hołota wrzeszcząca o dominacji niemieckiej robi to ubrana w dresy adidasa. Dokładnie to samo robisz ty patriotko rzekoma pisząc slave i master.

  • Czegóż tyś się Alina nachlała że w takie górnolotne tony walisz.
   Jak już tak jedziesz z grubej rury o odaniu życia za ojczyznę, to powiedz nam szczerze czy Ty byś to zrobiła bez
   zbędnego nadymania się w patosie swych słów.

 6. Ciekawe co mają do powiedzenia przeciwnicy Adama Sadłowskiego po opublikowaniu rankingu popularności radnych w plebiscycie NTO, ciekawe co będą mieli do powiedzenia po wyborach bo z takim poparciem wybory wygra w cuglach.

Skomentuj