Radni Węgrzyn i Wiśniewski: szpital w Kędzierzynie powinien utworzyć tymczasowe oddziały

34
Szpital przy ulicy Judyma w Kędzierzynie-Koźlu.

Trudno powiedzieć, co jest obecnie większym zagrożeniem dla mieszkańców Kędzierzyna-Koźla – koronawirus czy brak dostępu do szpitala. Radny wojewódzki Robert Węgrzyn wraz z przewodniczącym rady miasta Kędzierzyna-Koźla Ireneuszem Wiśniewskim proponują, aby tymczasowe oddziały powstały przy ulicy Judyma.

Kompleks szpitalny przy ulicy Roosevelta w Koźlu decyzją wojewody od poniedziałku działa wyłącznie jako szpital zakaźny dla pacjentów z koronawirusem – jednocześnie jest to jedyny szpital w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim. W ramach kompleksu funkcjonuje m.in. szpitalny oddział ratunkowy, który udziela pomocy w nagłych sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia.

Radny wojewódzki Robert Węgrzyn i przewodniczący rady miasta Ireneusz Wiśniewski w piśmie do prezydent Sabiny Nowosielskiej proponują, aby tymczasowy SOR utworzyć w drugim szpitalnym budynku należącym do SP ZOZ przy ulicy Judyma. Po przekształceniu szpitala w Koźlu to tu przeniesiono Punkt Nocnej i Świątecznej Opieki Medycznej. W budynku mieszczą się także normalnie funkcjonujące oddziały dermatologiczny, geriatryczny i pulmonologiczny – na ostatnim z nich w miarę możliwości są zaopatrywani pacjenci internistyczni.

„Po przekształceniu szpitala powiatowego w wojewódzki szpital jednoimienny ponad 100 tys. mieszkańców miasta i powiatu zostało pozbawionych wielospecjalistycznych usług zdrowotnych na terenie obszaru swojego zamieszkania. Biorąc pod uwagę sygnały środowiska lekarskiego możliwe byłoby tymczasowe odtworzenie na terenie zasobów starostwa w szpitalu przy ul. Judyma oddziałów chirurgicznego, internistycznego ortopedycznego, pediatrycznego oraz ginekologicznego. Działania takie zostały wprowadzone podczas podobnego stanu kryzysowego tj. w czasie powodzi 1997 kiedy wyłączeniu uległ kozielski szpital. W opinii wnioskodawców działania te są niezbędne dla zapewnienia opieki naszym mieszkańcom” – piszą radni Węgrzyn i Wiśniewski.

Na terenie powiatu działają Zakłady Opieki Zdrowotnej – lista wraz z danymi teleadresowymi. Funkcjonuje pogotowie, z tym że pacjenci, którzy wymagają hospitalizacji, są transportowani do lecznic w innych miastach.

Ewentualna decyzja, czy poszerzać zakres funkcjonowania szpitala przy ulicy Judyma, będzie należała do władz powiatu i SP ZOZ. Podczas wczorajszej rozmowy z dyrektorem Jarosławem Kończyło w Studiu KK24.pl zapytaliśmy, czy jest możliwość utworzenia przy Judyma zastępczego oddziału ratunkowego, ale na chwilę obecną nie wchodzi to w grę. Cała rozmowa:

34 KOMENTARZE

 1. Pomysł dobry, szpital przy ul. Judyma powinien być rozbudowany bo:
  – jest w ścisłym centrum (Koźle to pierwsza lub ostatania dzielnica K-K, karetki muszą zawsze muszą jechać kawał drogi)
  – za szpitałem jest wystarczająco dużo działki na rozbudowę
  – teren nie jest zalewowy
  – w odziedziny większość osób może dojść pieszo

  • Jeszcze tylko podpowiedz kto miałby sfinansować tę rozbudowę. Już i bez tego szpital ledwo zipie bo jest skubany latami przez NFZ (nisko wycenione procedury przy lawinowo rosnących cenach), częste zmiany zarządzających tez nie wychodzą mu na dobre

  • Jak byś historie znał to byś tych pierdół nie pisał. Koźle nie jest ostatnią dzielnicą Kędzierzyna-Koźla – nie jest w ogóle dzielnicą. Stanowi część miasta i nie zapominaj o tym. A Kędzierzyn nie jest pępkiem. Także przemyśl co piszesz. Jeśli chodzi o tematykę artykułu…. Nikt teraz nie wybuduje kolejnych budynków. Przekształcenie szpitala na nowe dodatkowe oddziały ? Czy ci, którzy to wymyślili myślą ?

   • Czy Ci się podoba czy nie Koźla formalnie już nie ma są dzielnice Rogi, Zachód, Stare Miasto, Południe. Szpital jest zlokalizowany w bardzo złym miejscu, to zadupie nikt tam nawet mieszkać nie chcę, a widać to dobrze po cenach mieszkań (można kupić bardzo tanio). W śródmieściu powinien być szpital bo jest w centralnym miejscu i tutaj tętni życie Miasta (Pogorzelec, Śródmieście, Piasty). Teraz ze Sławięcic trzeba cisnąć hektar na to zadupie. Ktoś bez wyobraźni wymyślił taką lokalizacje.

    • ffgsg jesteś regularnym idiotą. Kędzierzyn był wiochą ale ty tego nie wiesz bo pewnie mleko masz pod nosem szczylu. Do tego piszesz jakieś idiotyzmy, o których pojęcia nie masz. Zawsze był tu szpital, a obok szpitala oraz za są domki jednorodzinne, na które cie nie stać. Mieszkasz gdzieś w wielkiej płycie i cwaniaka rżnie.

  • Nie mogło tak być bo w Koźlu są oddziały zabiegowe okulistyka ortopedia chirurgia itd i gdyby sie trafił pacjent zarażony a musiał by być wykonany zabieg to w Kędzierzynie nie mogło by to być . To jeden z warunków jaki decydował o przekształceniu tego szpitala .

 2. Bardzo dobry pomysl prosze pomyslcie takze o ciezarnych ktore nie maja transportu i ciezka sytuacje aby byla mozliwosc porodow i ciec w kkozlu gdyz jest problem z dostaniem sie wszedzie ograniczenia sa prosimy was pomyslcie o nas gdyz ta sytuacja to tez ogromny stres i zamartwianie sie a nie kazdy ma lekko prosze wymyslcie cos

  • A co mają zrobić rzeczywiście chorzy w tym przewlekle ? Co z udarami, zawałem serca ? Ciąża to nie choroba i w ostateczności możesz urodzić w domu lub wezwać pomoc medyczną tel.112.

  • Dawniej w tym szpitalu również był oddział położniczy. Zatem jak twierdzi @KAT , „ciąża to nie choroba” to tym bardziej nie powinno być z tym problemu.

    • Artykuł dotyczy szpitala w Kędzierzynie na ul. Judyma i wiele lat temu był w nim oddział położniczy (ginekologiczny). Zatem jak nie umiesz czytać z zrozumieniem, rozumieć kontekstu lub nie wiesz o czymś zatem nie pisz kmiotku zadufany w sobie. Zadowolony ? :)))

     • W porównaniu do ciebie to czytam ze zrozumieniem cymbale.
      A zarozumialcem to jesteś ty. Wystarczy przeczytać twoje wypowiedzi.

     • Wysiliłeś się inteligencie za 1 grosz. :))) Idź do sądu i podaj do sądu rodziców, szkołę i wszystkich wokół o to, że źle wyedukowali takiego cymbała. :))) Zrozumiałeś cokolwiek z tego ? :)))

     • niech żyje Kędzierzyn-Koźle :
      Biedny człowieku masz zaburzenia psychiczne więc zapisz się do psychiatry niech cię skieruje na oddział zamknięty i nie wypuszcza ciebie z niego.

     • Biednym człowiekiem nie jestem :)) Zaburzeń psychicznych też nie mam :)) @KAT jesteś jedynie nadętym człowieczkiem, nie mającym nie wiele do powiedzenia oprócz różnych głupawych uwag i nic po za tym :)) Pewnie na chałupkę przy szpitalu w wielkim Koźlu przy szpitalu ciebie stać skoro przy tym tak podniecasz się. To jest jedno z kryteriów ocenia innych przez ciebie.

     • Spójrz w lustro przecież jesteś marnym chorym psychicznie człowieczkiem. Wiem,że nie zdajesz sobie z tego sprawy. Wybaczam ci to. Dam tobie dobrą radę. Idź w końcu do psychiatry może ci jeszcze pomoże.

     • Napisz @KAT cokolwiek dla własnej radości ze cokolwiek napisał :)))

 3. Widać, że obaj radni to „Pomysłowe Dobromiry”. Szkoda tylko, że o wiele za późno.
  Jak był czas na obronę szpitala przed przekształceniem wtedy obaj siedzieli cicho.
  Co radny wojewódzki zrobił? Siedział cicho jak mysz pod miotłą. jest bliżej władz wojewódzkich więc czasu na reakcję i zapobieganie tej katastrofie medycznej jaką jest całkowite zablokowanie szpitala mógł zapobiegać o wiele wcześniej.
  Przecież Dyrektor szpitala wyraźnie powiedział, że nie ma takiej możliwości.

 4. A co gdy niektorzy nie moga rodzic w domu gdyz sa w zagrozonym stanie zycia i dochodza choroby przewlekle i poprostu porod silami natury jest niemozliwy dlaczego piszesz o czyms o czym sam nie masz pojecia tak jak by ci ktos glupio odp na twoje pytanie co z udarem? Lub zawalem ?wezwij pomoc medyczna 112 Najgorsze jest to ze ludzie sami sobie sieja nienawisc pomimo tak ciezkiej sytuacji epidemii zamiast byc zyczliwym gdyby wszyscy sie szanowali bylo by inaczej

 5. Porod w domu w zagrozeniu zycia przy chorobach przewleklych super sugestia KAT to tak jakby ktos ci glupio odpo na to co z zawalem co z udarem wylecz w domu smiechu warte jacy ludzie sa …..nawet w okresie epidemi tylko panuje nienawisc i brak szacunku ludzie badzcie bardziej zyczliwi

  • Pyt – odpowiedz sobie sam tylko szczerze. Ilu rocznie ludzi umiera na zawał serca czy wylew z powodu braku szybkiej pomocy medycznej ? Ile umiera rocznie kobiet w trakcie lub po porodzie z braku szybkiej pomocy medycznej ? I nie pisz więcej takich idiotyzmów. Naoglądasz się TVP lub TV Trwam, a może nasłuchasz się Radio Maryja…. Nie twierdzę ,że kobiety w ciąży mają zostać bez pomocy. Lecz ludzie z zawałem czy wylewem lub podobnymi schorzeniami, gdzie liczy się każda minuta (czyli rzeczywiste bezpośrednie zagrożenie życia) są ważniejsi. I nie porównuj kobiet w ciąży do w/w schorzeń.

 6. apel do radnego Węgrzyna, znanego restauratora, czy zafunduje darmowe posiłki potrzebującym tak jak inni restauratorzy, apel każdy może napisać …

 7. Obudziło się towarzystwo wzajemnej adoracji. Nie można było od razu. Dopiero po nagonce i opie….lu od mieszkańców Kędzierzyna-Koźla.

 8. KAT to ty siejesz zamety wez ogarnij sam siebie bo ci chyba zycie nie mile ludzie wiecej respektu taka spolecznosc gdy ktos patrzy na wlasny nos widzi tylko swoje ego wstyd kat taka sytuacja a tylko robic nienawisc a komus dogryzc ludzie kiedy wy zmienicie nastawienie widzi wlasny czubek swojego nosa i ma swoje widzi mi sie przemysl sobie swoje komentarze a nie narzucaj sie skoro nie masz respektu do innych zastanowcie sie zanim zaczniecie jeden drugiemu dogryzac widac jaka inteligencja nawet w epidemi!!! Nie masz szacunku widac sam do siebie chopie twoj nick mowi sam za siebie KAT jest i pozostanie KAT-EM POPROSTU Z TEGO WYNIKA ZE NIE MA RESPEKTU A TO SZKODA I TAK SPRAWIEDLIWOSC JEST JEDNA ……

  • Udajesz mądrego to przeczytaj te bzdety coś sam nabazgrał, a tak naprawdę to odpieprz się i mnie nie pouczaj. Aha straszyć to ty możesz ….

 9. Ja zwracam się z prośbą o oddział psychiatryczny. Mam orzeczenie forumowe o wrodzonym idiotyźmie i wszystkich POdobnych jednostkach chorobowych. Chętnie zamknę się w izolatce jako pierwszy pacjent.

  • Branice czekają. Wystarczy zgłosić się dobrowolnie na leczenie. Na pewno znajdzie się miejsce. Gratulacje za inicjatywę i chęci :)))

 10. I jakie efekty Panowie Węgrzyn i Wiśniewski, gadać i postulować potrafi każdy. A Pan Węgrzyn włączył się w pomoc szpitalom jako restaurator ? Wiele restauracji rozdaje posiłki, Radny Sejmiku powinien dać przykład a nie gadać.

 11. Ach, gadanie, obmyślanie postulatów jest takie męczące. Nie ważne, że nic z tego nie wychodzi, ważne że głośno wokół mnie. Ludzie zapamiętają, że aktywista i zagłosują nie pamiętając o tym. :))) Ciekawe jak wygląda obecnie działalność społeczna pana radnego i lekarza Rafał Olejnik prezesa kliniki „Nova.” :))

Skomentuj