Radni rozliczyli budżet miasta. Prezydent Sabina Nowosielska otrzymała wotum zaufania i absolutorium

9

W urzędzie miasta Kędzierzyna-Koźla odbyła się sesja absolutoryjna. Radni zatwierdzili wykonanie budżetu przez urząd prezydent Sabiny Nowosielskiej.

Obrady rozpoczęło wystąpienie prezydent Sabiny Nowosielskiej, która omówiła wszystkie najważniejsze aspekty funkcjonowania miasta w ubiegłym roku w ramach raportu o stanie gminy – inwestycje i inne wydatki budżetowe, pozyskiwanie środków zewnętrznych czy realizację budżetu obywatelskiego oraz programów społecznych. Rok 2021 mocno naznaczony był pandemią koronawirusa. Jak podkreśliła prezydent Sabina Nowosielska, mimo wielu trudności miasto starało się realizować wszystkie zaplanowane inwestycje, co z dzisiejszej perspektywy, gdy obserwujemy nieustanny wzrost cen, było strategią słuszną. Jeśli zadania zostałyby odłożone, a takie postulaty się pojawiały, dzisiaj gmina musiałaby ponieść znacznie wyższe koszty. W trakcie dyskusji radni sporo czasu poświęcili na temat przyszłości transportu publicznego i wykorzystania wodoru. W tym roku natomiast na ulice Kędzierzyna-Koźla wyjechały pierwsze autobusy elektryczne. Rozmawiano także o mieszkalnictwie i planach budowy nowych bloków.

Po tej części sesji radni głosowali nad udzieleniem wotum zaufania prezydent Sabinie Nowosielskiej. Uchwała została podjęta większością 14 głosów.

Dochody i przychody miasta w zeszłym roku wyniosły 358,2 mln (321 mln to dochody bieżące).

– Odnotowaliśmy wzrost wpływów z tytułu podatku CIT, to dobry znak, bo oznacza, że firmy mają się dobrze pomimo trudnych warunków – mówiła prezydent Sabina Nowosielska.

322,9 mln zł to suma wydatków i rozchodów. Były one nieco nieco wyższe niż planowano. Największą pozycją w budżecie jest oświata 89 mln zł, przy czym subwencja przekazywana przez państwo wynosi tylko około 40 mln zł. Wydatki majątkowe gminy (inwestycje) wyniosły prawie 30 mln zł. Największą pozycję stanowią wydatki drogowe – ponad 11,5 mln zł.

Na koniec roku zadłużenie miasta wyniosło ponad 119 mln zł. Miasto nie zaciągnęło planowanych kredytów. Sprawozdanie z wykonania budżetu miasta przenalizowała Regionalna Izba Obrachunkowa w Opolu, wydając ocenę pozytywną. Pozytywną ocenę wydały także wszystkie komisje problemowe rady miasta, w tym również komisja rewizyjna, która podjęła uchwałę z wnioskiem o udzielenie absolutorium.

Dyskusja poprzedzająca głosowanie skupiona była głównie wokół budowy przystani kajakowej w Sławięcicach. Inwestycję kontrolowała komisja rewizyjna. Zastrzeżenia dotyczyły głównie wysokich kosztów, w opinii niektórych radnych, jakie gmina poniosła na jej wykonanie.

– Słucham dyskusji i uwag i nie mogę w tym głosowaniu zagłosować przeciw czy się wstrzymać, bo błędów czy niedociągnięć jest naprawdę mało przy tej skali budżetu. Nie usłyszałem nic, co uzasadniałoby głosowanie przeciwko, choć ja również nie ze wszystkim się zgadzam. Jak każdy z nas, patrzę z perspektywy swojego osiedla, myślę jednak, że działania są zrównoważone – mówił radny Tomasz Scheller.

Po jego słowach oponował radny Grzegorz Chudomięt z Klubu Radnych Niezależnych. Według niego opozycja wskazała wystarczająco dużo argumentów, aby krytycznie oceniać politykę budżetową miasta. W jego opinii wiele wydatków jest niecelowych. Tu przywołał m.in. sferę mieszkaniową.

Ostatecznie absolutorium został udzielone większością 14 głosów. Radni przyjęli wyniki oklaskami.

Przewodniczący rady miasta wręczył Sabinie Nowosielskiej kwiaty. Prezydent podziękowała radnym, zapowiedziała dalszą pracę dla miasta, ale nie ukrywała też, że kolejne okresy budżetowe mogą być jeszcze trudniejsze.

9 KOMENTARZE

 1. partia nie pozwala obiektywnie głosować. pisy niestety tak mają. a ten Szustkiewicz, to spadł pod stół, że nic nie nacisnął?

 2. Panie Redaktorze Stepien, jest pan jedynym dziennikarzem , ktory systematycznie pisal o Budowie Portu Srodladowego w Kozlu. Wlasnie Mija 12 miesiecy , od ostatniej informacji w KK24 i NTO. Czy to juz definitywny upadek inwestycji KK Terminale w Kedzierzynie Kozlu?

 3. WSZYSTKO PIĘKNIE TYLKO CZY JEST KTOŚ KTO PILNUJE PRACOWNIKÓW URZĘDU MIASTA? SPRAWDZIŁEM W INTERNECIE WYDZ. OCHRONY ŚRODOWISKA PRACUJE 7:30 DO 15:30. O GODZ. 15:00 W UM OCHRONIARZ MÓWI ŻE TAM JUŻ NIKOGO NIE MA! TO JUŻ SZCZYT, NIEROBY Z UM ROBIA CO CHCĄ I TO JUŻ NIE PIERWSZY TAKI WYSKOK.

  • Gdybyś miał pojęcie to mógłbyś wziąć pod rozwagę również to, że pracownicy tego wydziału wykonują różne czynności w terenie poza urzędem. Spotkania, wizje lokalne, czy kontrolne odbywają się w czasie dogodnym 2 stronom, a czasem jest to wybrana przez Ciebie pora….

 4. Tak właśnie, czy w udzieleniu absolutorium brano pod uwagę tylko ilość sesji fotograficznych w których brała udział pani prezydent czy też jej obietnice wyborcze. Na pewno żadnym wyznacznikiem nie jest wypełnienie budżetu przepisywanego z roku na rok plus zwyżka infacyjna.

 5. Hmmmmm 😕 Skoro PiSowcy też jakby poparli wszystkie działania ukochanej władzuni, to jest dość ciekawe🙄. A NAWET bardzo ciekawe.🤔

  Może obecna ekipa radnych PiSowców też zakumała z której strony jest kromka POsmarowana w miasteczku NIEmożliwości 😆
  I może nawet na ich kromeczki TEŻ skapneło trochę masełka i miodku???😉

  Albo frakcja Porowskiej dostała taki rozkaz? Kto ich tam wie? 😎

Skomentuj