Radni przeciw umieszczeniu tablicy od prezydenta Dudy na pomniku Powstańców Śląskich

41

Tablica upamiętniająca uczestników zrywów niepodległościowych sprzed stu lat nie zawiśnie na pomniku Powstańców Śląskich na placu Pamięci Rodła w Kędzierzynie-Koźlu. Radni miejscy większością głosów zdecydowali, że nie jest to dla niej najlepsze miejsce.

Podczas ostatniej sesji rady miasta debatowano nad uchwałą dotyczącą umieszczenia tablicy okolicznościowej upamiętniającej uczestników zrywów niepodległościowych z lat 1919, 1920 i 1921 na pomniku Powstańców Śląskich stojącym na placu Pamięci Rodła na osiedlu Pogorzelec. Tablice gmina otrzymała w prezencie od Prezydenta Rzeczypospolitej Polski.

– Nie wiemy, w jakich proporcjach ta tablica miałaby zostać przymocowana do pomnika, dlatego uważam, że to nie powinno być poddane głosowaniu. Byłem ostatnio na tym placu i jestem zdania, że żadna możliwość zaproponowana nam nie będzie właściwa. W tych kwestiach powinni się wypowiadać specjaliści, architekci, plastycy, bo pomnik to dzieło sztuki. Nie widzę możliwości przymocowania tam tablicy, a traktowanie pomnika jak choinki urąga temu upamiętnieniu – mówił radny Michał Nowak.

Do wypowiedzi radnego Michała Nowaka ustosunkował się sekretarz miasta Zbigniew Romanowicz.

Miejsce na tablicę jest na tym pomniku, można jedynie dyskutować, czy modernistyczny wizerunek orła znajdujący się po lewej stronie u szczytu pomnika będzie kolidował z tablicą wręczoną przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polski. Jednak jest tam dużo miejsca, wystarczająco, aby umieścić tablicę mającą około pięćdziesiąt na dwadzieścia kilka centymetrów. Na temat miejsca, gdzie ta tablica mogłaby się znaleźć wypowiedział się Instytut Pamięci Narodowej, który nie tylko pozytywnie zaopiniował ten kierunek, ale również wskazał, że najbardziej godnym miejscem jest właśnie ten pomnik – mówił Zbigniew Romanowicz.

Michał Nowak dodał, że puste miejsce pod orłem jest zabiegiem artystycznym i tablicą nie powinniśmy tego zaburzać.

W efekcie stosunkiem głosów 12 do 7 rada miasta odrzuciła projekt uchwały dotyczącej umieszczenia tablicy na pomniku powstańców śląskich. Na razie nie wiadomo, gdzie ostatecznie zostanie ona wyeksponowana.

41 KOMENTARZE

 1. Co to komu szkodzi?? Gdzie kompromis?
  Radni przeciwni projektowi to zaprzańcy,negujący wszystko co kojarzy się z przeciwnym obozem politycznym.
  Rocznikowo dorośli ale to mali ludzie,z niedużym rozumkiem.
  Dojrzały człowiek dyskutuje,analizuje,zmienia zdanie wobec argumentów.
  Głupki.

  • jak chcesz pooglądać kompromis, analizowanie, dyskutowanie (po 30 sekund), słuchanie argumentów drugiej strony włącz obrady sejmu, tam od paru lat tylko kompromis i słuchanie argumentów….

  • To taki zdziwiony człowiek, który dziwnym trafem został naszym prezydentem. Piszę naszym z wielkim bólem, bo ani on nie czuje się moim ani ja tak go nie widzę, ale kandydował i się k… stało. Historyczna hańba, więc jego tablica żadnej godności żadnemu pomnikowi nie przynosi.

 2. Miejsce na prezenty od wydmuszki prezydenta jest na śmietniku historii i to nie z powodu kwestii architektury czy estetyki. Szanujący się ludzie nie przyjmują od niego orderów. Szanujące się miasto powinno tą tablicę schować w piwnicy urzędu miasta albo wystawić na aukcje. Niech sobie to kupi pani czochara i powiesi w salonie obok portretu bliźniaków

 3. Przypominam szanownym dyskutantom, że Prezydenta Polski wybiera Naród w wyborach bezpośrednich. Można oczywiście merytorycznie Go krytykować ale uchwała radnych jest podła i małostkowa. Radni, obrażeni na Prezydenta, nie pozwolą powiesić tablic upamiętniających Powstańców Śląskich. A MN zaciera ręce z uciechy.

 4. Jestem, a w zasadzie do wczoraj byłem sympatykiem PO. To co zrobił Tusk, nawołując do antypolskie manifestacji poraża. Przede wszystkim jestem Polakiem i dobro mojego kraju i pomyślność moich rodaków (tych prawdziwych, a nie tylko polskojęzycznych) jest najważniejsze. Czy on chce odebrania nam suwerenności i praw na rzecz innych, a szczególnie Niemiec? Na to mojej, Polaka zgody nigdy nie będzie, a historia jego i takich, jak on osądzi. Żegnam to towarzystwo bez żalu.

 5. Rozczarowany, ty zawsze byłeś fanatykiem PiSu. Pisowskie przygłupy nie miały pojęcia, że konstytucją jest nadrzedna. Musiał im o tym powiedzieć trybunał.

 6. Lepiej niech Prezydent Andrzej Duda przekaże inną tablicę – z 10 przykazaniami, ponoć Bożymi – polskim parlamentarzystom. Z doniesień medialnych wnioskuję, że niektórym posłom czy senatorom, niezależnie od opcji politycznej, nakazy w rodzaju „Nie kradnij” czy „Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu” są kompletnie nieznane.

 7. Ryży szwab już nie wie co robić. Utracił bezpowrotnie władzę i wpływy w Polsce i wydaje mu się, że Polacy są tak głupi i ślepi i tego nie widzą. Tej mendzie nie zależy na Polsce i Polakach. Podnóżek Makreli dąży do siłowej konfrontacji. Oby się nie przeliczył, bo może być tragicznie.

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj