Radni powiatowi wizytowali zbiornik Racibórz Dolny. To on chroni nas przed powodzią

13

Radni Powiatu Kędzierzyńsko-Kozielskiego wzięli udział w spotkaniu zorganizowanym przez Wody Polskie w Gliwicach na zbiorniku przeciwpowodziowym Racibórz Dolny. Celem wizyty było zapoznanie się z zasadami funkcjonowania tego obiektu hydrotechnicznego.

Spotkanie odbyło się 16 września i było poświęcone roli, jaką pełni zbiornik w kontekście ochrony przeciwpowodziowej Kędzierzyna-Koźla. Obiekt ten po raz pierwszy swoją funkcjonalność zaprezentował w październiku 2020 r., kiedy zapobiegł ryzyku zalania jednoimiennego szpitala, jednostki strategicznej pod kątem walki z pandemią covid-19. Fala wezbraniowa, powstała wówczas na Odrze w wyniku w obfitych opadów deszczu, została spłaszczona przez zbiornik, dzięki czemu placówka została uchroniona przed poważnymi zniszczeniami.

W trakcie wizyty kędzierzyńscy radni spotkali się z kierownikiem zbiornika oraz z kierownikiem Centrum Operacyjnego Ochrony Przeciwpowodziowej Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach. Spotkanie to było okazją do zapoznania się z ogólnymi informacjami na temat obiektu, a także z zasadami działania jego sterowni i maszynowni. Ponadto, radni udali się na budowlę przelewowo-spustową, główny element zbiornika, gdzie dokładnie przyjrzeli się mechanizmom regulowania przepływu wody.

13 KOMENTARZE

 1. No tak wycieczka na koszt płatnika czyli nas. Może radni to by zaczęli wizytować miejsca wskazane przez mieszkańców i rozmawiać z nimi o ich bolączkach. Chyba po to są radnymi !
  Czy aby tylko ten zbiornik chroni mieszkańców i ich mienie ? Oprócz zbiornika jest jeszcze w planach polder w Kotlarni. Lecz są jeszcze inne urządzenia hydrotechniczne oraz wały przeciwpowodziowe które mają zamiar część rozebrać za rzekome usterki po ponad 20 latach ich eksploatacji https://kk24.pl/ekspertyza-wykazala-ze-wal-chroniacy-kozle-jest-w-zlym-stanie-konieczna-rozbiorka-i-badanie-gruntu/

  • Podwyżki to nam funduje eurokołchoz nakładając na Polskę ogromne opłaty klimatyczne.😕

   Dzięki temu MAMY podwyżki cen wody, śmieci, paliw, transportu i wszystkiego !!!! co tylko jest związane z transportem – WSZYSTKIE PRODUKTY !!! 😠

   OCZYWIŚCIE, największym zagrożeniem dla naszego globu jest polski węgiel🙄. Mimo że Niemcy mają znacznie więcej np kopalni węgla brunatnego, to eurokołchoz na Polskę nakłada kary. Co oczywiście pięknie wpływa na wzrost cen energii i wszystko do czego potrzebna jest energia.👍😛

   Ale TVN czy tzw. gadzinówka wyborcza (dla Polaków ) ,winę za te podwyżki cen WSZYSTKIEGO !!! obarcza PiS-iorów , które nie chcą słuchać rozkazów donaldu Tusku i jemu podobnych folksdojczów . 😎

  • Co wy frajerzy ! Jak te jełopy u góry PO-PIS kłócą się i nic dobrego z tego nie wynika. A wy frajerzy to powielacie ich durne kłótnie. Oj sklerozę macie. Każda władza która rządzi rozdaje podwyżki. Najpierw sobie – do pensji a później nam do zapłacenia.

 2. Niech ktoś z ekipy wytłumaczy jaki cel miała ta wycieczka/wizytacja najnowszej zapory w Polsce? Czy ktoś z zacnego grona zrozumiał zasady działania całej instalacji? I czy nie było by lepiej jak każdy wsiadłby na rower i po rozjechaniu się na ulicę miasta niemożliwości podpisywał albo porobił zdjęcia wszystkich dziur które mimo września nie zostały jeszcze załatane i które drogi są w pierwszej kolejności do remontu. I to by była udana wycieczka.

 3. Radni-nieporadni! Zajmijcie się w końcu mostem nad Kanałem Gliwickim w Blachowni. O tym macie debatować z Wodami Polskimi, a nie tylko z imprezy na imprezę latać.

Skomentuj