Radni nie mieli żadnych wątpliwości. Powiat ma budżet na 2018 rok

1

Rada powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego przyjęła dziś budżet na przyszły rok. Po stronie dochodów znajduje się kwota 90,2 miliona złotych, zaś wydatki wyniosą 97,5 miliona złotych. Deficyt ma zostać pokryty z kredytu w wysokości siedmiu milionów złotych oraz wolnych środków.

Od początku tej kadencji samorządu radni powiatowi przyzwyczaili już, że o ile mają różne spojrzenia na wiele spraw, to budżet jest opracowywany, a następnie głosowany w spokojnej i merytorycznej atmosferze. Nie inaczej było dziś.

Za przyszłorocznym budżetem powiatu ręce podniosło wszystkich 21 radnych. Satysfakcji z takiego wyniku nie kryła starosta powiatu: – Pragnę bardzo serdecznie podziękować pani przewodniczącej, zarządowi, wszystkim radnym i pracownikom, którzy przyczynili się do pracy nad budżetem. To ciężki, ale dobry budżet. Dziękuję państwu za rozsądek, który zwyciężył przy głosowaniu – mówiła na gorąco Małgorzata Tudaj.

Przyszłoroczne dochody powiatu mają wynieść niespełna 90,2 miliona złotych przy wydatkach rzędu blisko 97,5 miliona złotych. Oznacza to, że wpływy do kasy samorządu będą wyższe niż w budżecie na 2017 rok (87,6 miliona złotych) przy zmniejszonych wydatkach (w budżecie na 2017 rok wydatki określono na poziomie 100,5 miliona złotych).

Jak co roku największe wydatki pochłonie oświata i wychowanie. Po stronie inwestycji, które najbardziej interesują zwykłego mieszkańca, znajduje się ponad 16 milionów złotych. Te pieniądze w głównej mierze zostaną zainwestowana w infrastrukturę drogową. Najważniejszym zadaniem będzie kontynuacja przebudowy drogi z Kędzierzyna-Koźla do Zalesia Śląskiego, która jest realizowana w ramach subregionu kędzierzyńsko-strzeleckiego. Poprawi się stan kilku chodników na terenie miasta oraz kilku dróg na terenie gmin wiejskich. W przyszłym roku powiat zamierza przygotować dokumentację techniczną pod przebudowę ulicy Królowej Jadwigi.

Reprezentujący klub Mniejszości Niemieckiej Józef Gisman wskazuje, że przyjęty plan finansowy jest elementem konsensusu i ciężkiej pracy wszystkich radnych: – Myślę, że jest to bardzo dobry budżet. Blisko 16 procent wydatków przeznaczymy na inwestycje, co jest niezwykle wysokim wskaźnikiem dla powiatu. Dużo inwestujemy w drogi i nasze jednostki, mamy też przygotowane środki na modernizację szpitala – ocenił wicestarosta.

Dla opozycji kluczowym argumentem do głosowania za przyjęciem budżetu było włączenie do niego zadań zaproponowanych przez wszystkich radnych.

– Większość naszych wniosków została uwzględniona w budżecie. To ambitny plan kładący duży nacisk na infrastrukturę, remonty i inwestycje. W tej postaci mogliśmy go zaakceptować. Zgłaszałem remonty na osiedlu Piastów, część z nich już jest prowadzona, inne są w planie. Mam nadzieję, że ulica Królowej Jadwigi, która łączy osiedle z drogą krajową nr 40, w niedługim czasie doczeka się przebudowy – skomentował Andrzej Lachowicz, szef klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości w radzie powiatu.

1 KOMENTARZ

  1. A czy ktoś wie ile kosztowało wykupienie 3,5 strony w Nowej Gazecie Lokalnej żeby opublikować listę tak kluczowych inwestycji dla miasta jak „Montaż progu zwalniającego”, „Wymiana uszkodzonego krawężnika” czy moja ulubiona pozycja: „Konserwacja rowu”?

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj