Radni Kędzierzyna-Koźla protestują przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego w sprawie prawa unijnego

66
Sesja odbywa się on-line.

Na dzisiejszej sesji rady miasta przyjęto oświadczenie w sprawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że prawo krajowe ma prymat nad prawem Unii Europejskiej.

Uchwała została wprowadzona do porządku obrad na wniosek radnych klubu Sabiny Nowosielskiej-Koalicji Obywatelskiej.

O głos już na etapie wprowadzenia uchwały do porządku obrad poprosił radny Fabian Pszon ze Zjednoczonej Prawicy. Jak argumentował, jest oburzony, że tego rodzaju uchwała, dotykająca bardzo szerokiego zakresu ze sfery politycznej, jest wprowadzana na sesję w ostatniej chwili, a więc w dniu obrad. Jak powiedział, uważa, iż jest to nieuczciwe i uderzające w pracę rady. Apelował o rezygnację z wprowadzania projektu i odłożenie sprawy do kolejnej sesji.

Na drodze głosowania projekt wszedł jednak do porządku obrad – 13 radnych było za, 7 przeciw.

„Rada Miasta Kędzierzyn-Koźle wyraża także obawę, że ów wyrok jest początkiem
procesu zmierzającego do wyprowadzenia Polski z Unii Europejskiej. Członkostwo naszego
kraju w Unii jest niezwykle istotne nie tylko dla obywateli, ale także dla samorządów. Miasto Kędzierzyn-Koźle w ostatnich 17 latach zmieniło się nie do poznania, w ogromnej mierze dzięki funduszom unijnym (…) W trosce o przyszłość naszej Ojczyzny, miasta Kędzierzyn-Koźle i jego mieszkańców, wzywamy rząd Rzeczypospolitej Polskiej oraz Trybunał Konstytucyjny do respektowania prawa Unii Europejskiej, Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz zaprzestania podważania miejsca Polski na arenie międzynarodowej” – czytamy w pierwotnym projekcie oświadczenia (przed zmianami), pełna pełna treść na dole artykułu.

Stanowisko Klubu Radnych Sabiny Nowosielskiej-Koalicji Obywatelskiej przedstawił jego przewodniczący Adam Oczoś. W ostrych słowach skrytykował politykę rządu, mówiąc m.in., że władza niszczy system sądownictwa i mechanizmy demokratyczne. Mówił także o poparciu Polaków dla członkostwa w Unii Europejskiej, przestrzegając, że obecnie działania rządu zmierzają do polexitu.

Natychmiast w kontrze stanął radny Fabian Pszon. Zaczął od tego, że od wyroku minęły 3 tygodnie, zatem można było zasygnalizować debatę wcześniej, wówczas radni mogliby się do niej przygotować. „Robienie wrzutki” na ostatnią chwilę, jego zdaniem, jest okazaniem braku szacunku dla radnych będących w mniejszości. Następnie próbował rozwinąć dyskusję z radnym Oczosiem na temat istoty wyroku, jednak ten odpowiedział, że przedstawił już stanowisko klubu. Pszon użył także argumentu, że podobne wyroki określające relacje prawa krajowego do unijnego podejmowały także sądy w innych krajach.

Chwilę później do dyskusji włączył się przewodniczący rady miasta Ireneusz Wiśniewski, również bardzo dosadnie wypowiadając się o polityce partii rządzącej w relacjach z Unią Europejską, co gorliwe kwestionował radny Pszon.

Po długim wywodzie na temat obecnej sytuacji politycznej radny Grzegorz Chudomięt skwitował, że stanowisko rady miasta i tak nie ma sensu, porównał je do „głośnego chrząknięcia”, dając w ten sposób do zrozumienia, że nikt nie będzie się z nim liczył. Radny złożył także wniosek o modyfikację projektu stanowiska. Chciał, aby wykreślono z niego fragment mówiący o tym, że gdyby nie fundusze unijne, nie zrealizowano by wielu inwestycji na terenie miasta.

Głos zabrał także Michał Nowak, główny autor projektu stanowiska. Jak stwierdził, uważa, że skierowanie go na sesję dopiero dziś nie jest niczym nagannym, ponieważ dość szybko można się z nim zapoznać i dla każdego, kto śledzi wydarzenia, opisane w nim kwestie powinny być znane. Następnie podważał umocowanie Trybunału Konstytucyjnego ze względu na sposób powołania sędziów, mówił, że sąd ten nie ma kompetencji do oceny traktatów, a członkostwo w Unii nie polega na tym, aby wybierać dla siebie tylko to, co nam pasuje. Nowak, odnosząc się do wniosku Chudomięta, zapowiedział, że zmieni treść stanowiska, aby wybrzmiewało ono, że inwestycji „może by nie było”. W reakcji Grzegorz Chudomięt wycofał swój wniosek.

Radny Tomasz Scheller pytał autorów stanowiska, czy naprawdę sądzą, że rząd zwróci uwagę na głos gminy w sytuacji, gdy nie słucha Unii Europejskiej. Uznał, że jest to wyłącznie akcja polityczna, na co, jego zdaniem, rada miasta nie jest odpowiednim miejscem. Dziwił się, po co sprawy krajowe czy międzynarodowe sprowadzane są na forum gminy. Jego zdaniem konfliktuje to radnych, którzy marnują czas, zamiast zajmować się problemami mieszkańców.

Ostatecznie uchwała przyjmująca stanowisko została przyjęta 14 głosami za i 3 przeciw.

66 KOMENTARZE

 1. Zachciewa się małym ludziom wielkiej polityki. Kim Wy jesteście, że podważacie wyrok Trybunału Konstytucyjnego i na dodatek stajecie w obronie pospolitych złodziejaszków części do wiertarek, spódniczek i piratów drogowych.

 2. Nasłuchały się plafony tych bzdur w antypolskiej pseudostacji tFAŁSZnPO24 i dalej histeria trwa. Do roboty się weźcie w tym Pierdziszewie w końcu, bo dziadostwo coraz większe a nie głupotami się zajmujecie.

 3. Radni miasta możliwości powinni się zająć miastem a nie polityką kraju. Od tego są inni. Buziaczki w kub…ł. a jak nie to niech startują do sejmu RP.

 4. Radni Kędzierzyna-Koźla protestują przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego w sprawie prawa unijnego. POpaprańce do potęgi „n”.
  Buhahahahahahahahahahaha. Błazenada trwa. Ale tłuki. Faktycznie czubki.

 5. Kolejny żenujący popis kędzierzyńskiej targowicy.
  Najpierw kiedy im pasuje koszulki konstytucja, a teraz unia.
  Wczesniej pani prezydent podpisała się pod żenująca petycja samorządowców w sprawie „ochrony praworządności” i przekazania środków samorządom, a teraz jej koledzy w pe głosowali za blokowaniem środków dla Polski. Jestescie zwykłymi zdrajcami.
  A Nowak ukończył prawo? Przeciez to, ze konstytucja stoi ponad prawem unijnym było na pierwszym roku…

  • Ty Waldi jesteś tak pogięty że aż mi cie żal. Jak konstytucja by była sprzeczna z prawem unijnym to by trzeba było ją zmienić albo zmienić prawo unijne albo zrobić polexit. Na pierwszym roku to mówią że prawa międzynarodowego się przestrzega a ratyfikowana umowa międz ma pierwszeństwo w razie kolizji.

 6. Prawdziwi specjaliści od ustawodawstwa zabrali głos. Kompetencja i wiedza bije w oczy jak się czyta. Zapach słomy z wkładką z obory przed chwilą wniesiony na kamaszach troszkę wadzi, ale co tam. Rada Miasta KK jak powszechnie w Europie wiadomo ma w swoich podstawowych kompetencjach ocenę poczynań Trybunału Konstytucyjnego i Konstytucji. Tak, tak, świat czekał z niecierpliwością na Wasze słowa, drżeli co tam wymoździ jeden z drugą… Buchacha, żebyście się z taką wprawą zapałem zajmowali sprawami miasta, to może by coś z tych waszych działań wynikało…
  A ci co nie głosowali to za co biorą dietę? Kogo reprezentują? Czy sprzedali się Sabci i nie wypada głosować przeciw?

 7. Dziurami w drogach się zajmijcie,radni,jeszcze z tamtej zimy pozostały.
  Albo jedźcie przewozic uchodxców przez granicę.
  To ostatnia kadencja Koalicji Obywatelskiej,państwu juz dziękujemy,wypad z rady,won.

 8. Panie radny Wiśniewski myślałem, że jest pan mądrzejszy od radnego Nowaka, ale niestety nie miałem racji. Zajmujecie się bzdurami i weźcie się w końcu do roboty w tym mieście niemożliwości. Zdaje się, że nudzi się wam i nic innego sensownego nie potraficie. Kładkę nad rzeka Kłodnicą pół roku remontujecie.
  Pan Nowak i Wiśniewski popisują się, a mieszkańcy nie odbierają tego typu poczynań pozytywnie.
  Żenada, jak się nic innego nie potrafi to się robi to co się potrafi, czyli bicie piany i szkodzenie wizerunkowi naszego kraju.
  To, że rząd przekazuje ogromne pieniądze samorządom to ani słowa. Koń, by się uśmiał z 10-cio osobowej partii KO PO która ponoć funkcjonuje w kędziorkowie.
  Na targowisku dzieją się ciekawsze rzeczy Panie Nowak i Wiśniewski i radził bym tam wygłaszać swoje tyrady. było, by ciekawiej i jeszcze śmieszniej.

  • Panie Jura tak bardzo łatwo jest ferować oceny zasłaniając się nickiem. Może zaryzykowałby Pan i ujawnił swoją osobę a wówczas mieszkańcy/czytelnicy, biorąc pod uwagę Pana autorytet, mieliby możliwość zweryfikowania Pańskiego poglądu o moich umiejętnościach….

   • Panie Ireneuszu zapomina się, iż bawienie się w wielką politykę nie należy do kompetencji rady miasta. Te szumne inwestycje niby za europejskie pieniądze w mieście możliwości służą wyłącznie do poprawy wizualnego wizerunku miasta. Nic poza tym. Naprawdę w tym mieście są poważniejsze problemy które wy radni nie umiecie niby rozwiązać. Pytanie retorycznie brzmi dlaczego ?

    • To prawda. Radni miejscy i powiatowi zapominają jaki mają cel i po co są. To nie ma być kolejne rozdanie partyjne i dla partii działanie. Radny to taki człowiek ktory zostaje wybrany przez ludność i od niej dostaje mandat zaufania. Jest to swoisty koordynator między urzędem a ludnością. A u nas kto zasiada w radach ? Prywaciarze mający swój biznes, pracownicy urzędów lub jednostek miejskich i powiatowych, nauczyciele (bo ci bardzo chętnie chcą radzić bo uwżają się za mądrych), czasem lekarze i ewentualnie ermerytowni urzednicy. Przde wszystkim traktują to jako dodatkowe źródełko dochodu a przy okazji trampolina do sejmu lub senatu. Wszyscy partyjniacy nie ma nie zrzeszonego zwykłego człowieka.
     Więc jak tu ma być dobrze ? Ja im nie ufam. I moim skromnym zdaniem od conajmniej 15 lat waładze lokalkne to nie udacznicy którzy powinni odpowiadać za złe zarządzanie miestem.

 9. Już widzę jak się Polska Zjednoczona Partia PiS przejęła tym apelem,Jarosław to z przejęcia nie zaśnie dzisiaj w nocy.Kogo to obchodzi zdanie jakieś rady na tematy ogólnopolskie ,czy nie macie nic do roboty na swoim podwórku.

 10. SŁABO!!!!! 😳 !!!!!!!!!!
  Radni platformy powinni żądać rozwiązania Trybunału Konstytucyjnego, wykopania Prezydenta AD z urzędu😕

  A w jego miejsce powołać folksdojcza, który NAJBARDZIEJ nadaje się na ten urząd.🤣

  I oczywiście żądać delegalizacji PiS i WSZYSTKICH zapuszkować do tiurmy i psychuszek 😎

 11. Fragment powyższego tekstu artykułu : [….Na dzisiejszej sesji rady miasta przyjęto oświadczenie w sprawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że prawo krajowe ma prymat nad prawem Unii Europejskiej. Uchwała została wprowadzona do porządku obrad na wniosek radnych klubu Sabiny Nowosielskiej-Koalicji Obywatelskiej. …. ] Ja się pytam jako mieszkaniec nie sympatyzujący żadnej partii politycznej : czym ta zgraja nazywająca się radnymi się zajmuje ? Chyba są ważniejsze sprawy dotyczące miasta i jego mieszkańców tym bardziej że marnieje z roku na rok…. A późnie będą się chwalić czego to nie dokonali. Mniej polityki wiecej działania na korzyść miasta i mieszkańców. A tematem jest co ważniejsze jajko czy kura. Uważm że UE nie powinna wtrącać się w tego typu sprawy ba nawet nie powinno być to skutkiem dać czy nie dać pieniądze. Każdy kraj ma swą konstytucję tylko ta nasza stoi ością w gardle unijnych dygnitarzy. Bo w innych krajach tzw. starszej unii też nie jest wszystko zgodne z przepisami ale to nas karają. Wszystko zaczęło się od przegranej PO. Zaczęli wszelkie brudy tu krajowe przenosić na scenę europejską co jest objawem zdrady własnego kraju.
  Niestety PIS ma swoje sprawy które chce wdrożyć nie zawsze dobre, niepogodzenie się z poraszką PO bruździ aby wrócić na tron. Do tego ta UE która chce zniszczyć gospodarkę Polski ze wzgledu na swoje interesy. A pomiedzy tym wszystkim jesteśmy my obywatele. I kto tu w tym sporze ma rację ?

 12. Panie Starak, czubek pan jesteś i tyle. Łeb dupny, ale pusty. Inicjator kolejnej głupoty tuskomatołków. Co gamonie mają do wyroków TK? UE nic do tego, a kędzierzyńskie niePOrady chciały zaistnieć? Wysłać to do teleekspresu i niech cała Polska dowie się, jakie tegie umysły zasiadają w radzie miasta Koziołkowa-Matołkowa. Jeszcze chwila, a przebijecie śmiesznością i służalczością laudację firera Donalda fur Dojczlanda. Kolej na radnych z powiatu. Będzie wesoło. Czekamy.

 13. Rozumię obawy Radnych, Unia ma rację pobsadzali sądy, trybunały itp pisowcami i walcz o swoje. Matka 20 lat o rente walczyła bez zdolności do pracy. Czyszby Radni nie ufali słową i zapewnienią P. Porowskiej. Pisowcy nie lubią jak się im mówi co mają robić. 3 RP to jest fikcja, okupacja narodu Polskiego, unia o tym wie. W innych krajach też tak jest i problemów nie ma . Popatrzcie kto rządzi krajem i Rodakami . Plują na siebie na wzajem kto był większym złodziejem. Wstyd I chańba wiecie gdzie ich miejsce . Norymberga

  • Ty, sobie mordy nie wycieraj Polakami i rodakami – antypolska kreatura, będzie nam tu, Norymbergę, fundował / A propos Norymbergii, to, ci co tam byli sądzeni, nomen omen protoplaści „chyżego ruja” to, Twojej matce, szybko by szpicrutą, lub jakim innym pejczem, czy pałą, zdolność do pracy przywrócili – alternatywą, byłby tylko piec! Popierając zniemczoną UE i jej antypolskie działania, wkładasz tym wrednym niemiaszkom, szpicrutę, w ich, wrogie Polakom łapska – fundując nam kolejne zniewolenie. My Polacy, nie wyrażamy na to zgody / z naciskiem na POLACY i nie mam tu na myśli „poloków za pięćdwadzieścia” do których Ty, zapewne się zaliczasz, jak i cała reszta tu piszących antypolskich, oponentów / zdradzieckie mordy – cytując klasyka.

 14. Hehe. Po prostu brawo!!! Pięknie, ładnie i jakie wzniosłe hasła. Pełen podziw jak Sabcia ze swoją zgraja troszczy się o nasz Kraj. Szkoda tylko że z naszą społecznością już im tak nie idzie i problemu z benzenem na własnym podwórku rozwiązać nie potrafią. Ogarnijcie się POtałachy a jeśli i to jest dla Was panie Nowak i spółka za trodne to zawsze możecie złożyć rezygnację.

 15. Wyrażam wielkie uznanie dla Rady Miasta a zwłaszcza dla p. Oczosia który zaorał na sesji p. Pszona oraz dla p. Nowaka który napisał uchwałę. Proszę się nie przejmować zgrają pisiorów na tym forum tylko tu potrafią ujadać a do rady wprowadzili garstkę ludzi. Wynik wyborów świadczy czego chcą mieszkańcy.

  ***** *** * ************

 16. Jedną z głównych przyczyn, dla której Jarosław Kaczyński zniszczył Trybunał Konstytucyjny i obsadził go marionetkami, jest mało znana kompetencja tego organu, niezwykle groźna dla żoliborskiego autokraty: zgodnie z art. 44 ustawy o partiach politycznych, jeżeli Trybunał Konstytucyjny wyda orzeczenie o niezgodności z Konstytucją celów lub działalności partii politycznej, Sąd Okręgowy w Warszawie prowadzący ewidencję partii politycznych niezwłocznie wydaje postanowienie o wykreśleniu wpisu partii politycznej z ewidencji, a wówczas, zgodnie z art. 45 ww. ustawy, partia polityczna podlega LIKWIDACJI. Dlatego Kaczyński kleci większość rządową za wszelką cenę, bo wie, że konsekwencją utraty władzy przez tzw. Zjednoczoną Prawicę będzie koniec jego partii, i to wcale nie w przenośni.

 17. Nierozumiem i pojąć nie mogę by popierać że tak się wyrażę inicjatywę przeciw narodowi polskiemu. Przecież sami czerpią korzyści finansowe z tego tworu jakim jest U.E. a oni zamist bronić własnego kraju…. jest to objaw kretynizmu i hipokryzji. Całe to przedstawienie czyli walka między PO z PISem przeniosła się ze sceny polskiej na unijną. A sama U.E. a zwłasza pewni politycy unijni działają przeciw spoleczeństwu polskiemu. Narzucają rzekome prawa unijne. Dziwne że większość krajów tego tworu nie muszą przestrzegać praw tylko Polska.
  Wracając na nasze podwórko kędzierzyńsko-kozielskie kolejny raz władza się zbłaźniła. Uprawia hucpę na sesjach rady miasta za nasze spoleczne pieniądze. To jakaś kpina. Krapkowiecę czy Strzelce Opolskie się rozwijają powstają zakłady czyli nowe miejsca pracy, a tu w tym dziadostwie władza uprawia sobie politykę na nasz koszt. Do tego jakieś szemrane inwestycje w Azotach alba w mieszkania które nie będą własnością gminy. Już nie wspomnę o kupnie dwóch autobusów zamiast większej iliości bo rzekomo ekologia się liczy. W miescie gdzie są dwa zaklady chemiczne a nie potrafią czyli nie chcą znaleźć truciciela. A pani prezydent symatyzowała i politykowała bo miala cichą nadzieje że dostanie się do partii rządzonej przez Trzaskowskiego. Czy tak skrajnie nieodpowiedzialni ludzie nadal powinni zasiadać i zarządzać mieniem miejskim do tego tworzyć ustawy dotykające mieszkańców ? Jak tu można im wierzyć ?

 18. Rada Miasta się całkowicie skompromitowała i optuje za wasalizacją Polski. Niewiedza czy głupota?POLSKA słusznie domaga się przestrzegania traktatów i równego traktowania.

 19. TripleX a czy Andrzej Rzepliński,prezes poprzedniego TK był niezależny?
  Każdy jego czyn i wypowiedź świadczyła o poddańczym wprost przywiązaniu do PO.
  A żoliborski autokrata Polskę ulepsza,przeciwnie do Tuska który g…. zrobił przez 8 lat.A teraz został trollem internetowym,żarciki sobie stroi na poziomie nastolatka,pajaca z siebie robi.
  art.77 ustawy mówi że jesteś głupszy niż ustawa przewiduje.

 20. Jakim gamoniem i wazeliną ryżego donalda fur dojczlanda trzeba być, że coś takiego wymyślić? A może to akces na listy do parlamentu? Podobno inicjator ma wyższe wykształcenie. Czy Masełko w ramach tej rywalizacji też coś podobnego wymodzi?

 21. Jarosławowi Kaczyńskiemu to możecie buty lizać.
  Facet rządzi Polską,dużym europejskim krajem od kilku lat a wy,jego krytycy co osiągnęliście w życiu?
  Pewnie jesteście nauczycielami,elektrykami,sprzedawcami w sklepie,profesorami. No i co z tego?
  Może dziecko zrobiliście,łazicie do pracy i tyle,wielkie mi co. No ale Kaczyński to głupek a wy wszyscy geniusze.

  • Jarosław Kaczyński to mi buty może lizać i to 2 takie same, zawsze.
   Facet nie rządzi Polską, bo mu się wszystkie smycze urywają, kraj wschodnioeuropejski, który staję się pośmiewiskiem, a ja jako krytyk osiągnąłem w każdym zakresie więcej niż kawaler z kotem.
   Nauczyciel, elektryk, sprzedawca w sklepie, profesor to szanowane zawody zawsze takie były. Ci ludzie pracują: przekazują wiedzę, tworzą instalację, sterowanie służące ludziom, budują maszyny, dostarczają nam produkty życia codziennego mimo przeciwności pandemii, szkolą nowe pokolenia wykształconych młodych ludzi.
   Tak mamy dzieci, rodziny, pracujemy z ciekawymi ludźmi, każdy nowy dzień to frajda z nowych zadać, pomysłów i zadowolonych klientów.
   Kaczyński to głupek, a to MY jesteśmy geniuszami. Potrafimy mino bagna, inflacji, pandemii robić swoją robotę w naszych domach nie po tatusiu, ogarniać rodzinę, dzieci. Nikt nas nie wozi limuzyną, nikt nam nie gotuje obiadu, nikt nam nie podaje zegarka na odwrót. Nikt nam nie szepcze ciepłych słów do ucha. Buty pastujemy sami, a jak mamy łupież to idziemy do apteki.

   • Napociłeś się nad tą rozprawką naleśniku i nic z tego nie wynika. Przestań już rżnąć głupa na forum, bo aż trociny lecą. Łupież to masz chyba na butach, sądząc po tych dyrdymałach.

 22. Stek bredni maluczkiego,trybika w systemie,któremu się wydaje że jest kimś znaczącym.Same uogólniena,proste myślenie.
  Praca z ciekawymi ludźmi,ogarnianie rodziny.Ja pierdzielę.Miliardy takich „ważnych ” ludzi na świecie.
  Polska staje się pośmiewiskiem? Ale co konkretnie,jej kształt na mapie jest jakiś dziwny? Kto sie z niej śmieje,rolnik z Portugalii? Rybak z hiszpani? A może raczej lewackie elity Parlamentu Europejskiego?

 23. Rychu,
  jest taki były minister z peło, który zasłynął za sprawa lux zegarka, a przy tym był bardzo obrotny. Teraz jest już mniej operatywny i nie działa w kraju i na Ukrainie. Ponieważ bardzo intensywnie zajmuje się nim Prokuratura i nasze Sądy. Być może Sądy na Ukrainie także się o zdolnego faceta się upomną. Przewidują wróżki, że tego przedsiębiorczego pana w nieodległym czasie skierują do sanatorium gdzie wiszą metalowe firanki.
  Mamy także w Senacie pana któremu pacjenci coś mówią, a on zaprzecza i twierdzi, że to nieprawda.
  Ale z pełną determinacja odmawia zrzeczenia się immunitetu, aby się oczyścić czyli poddać weryfikacji.
  Pisza i mówią, że były spec od dróg polskich i ukraińskich to koleś idola, guru uzdrowiciela peło, który wrócił, aby naprawiać po swojemu nasz kraj. To mu się jednak nie za bardzo udaje, bo nie chcą go słuchać i przypominają jak to był zachwycony naszym zachodnim sąsiadem. Tego mesjasza z peło jedynego wodza wożą też czarnymi limuzynami, ale on nie ma, a może nie chce mieć czarnego kota Ciekaw jestem co na te tematy napiszesz, to ciekawsze jak twoje przemyślenia na temat kota.

Skomentuj