Rada miasta zaapelowała do premiera o zagwarantowanie mieszkańcom dostępu do szpitala

64

Mimo że od przekształcenia szpitala w Kędzierzynie-Koźlu minęły już ponad 2 miesiące, decyzja nadal budzi ogromne emocje. Podczas dzisiejszej sesji rady miasta przyjęła ona apel do prezesa rady ministrów sprawie „zagwarantowania mieszkańcom miasta Kędzierzyn-Koźle i powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego równego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej”.

Kozielski szpital jako placówka jednoimienna zakaźna nadal przyjmuje wyłącznie pacjentów z koronawirusem, choć w ostatnim czasie pojawiły się perspektywy na częściowe lub całościowe przywrócenie jego poprzedniej roli. Jak dziś poinformowało ministerstwo zdrowia – decyzje mają zapaść w najbliższych dniach.

Przyjęcie apelu przez radnych poprzedziła długa dyskusja – radni wielokrotnie powtarzali, że decyzja wojewody Adriana Czubaka, który wyznaczył szpital do przekształcenia, bardzo szkodzi bezpieczeństwu zdrowotnemu mieszkańców i nigdy nie powinna zapaść. Pytano również, czy władze powiatu, które prowadzą szpital, zrobiły wystarczająco dużo, aby sprzeciwić się decyzji. Przede wszystkim apelowano jednak o to, aby jak najszybciej zapewnić mieszkańcom bezpieczeństwo zdrowotne.

Tuż przed głosowaniem przewodniczący rady miasta Ireneusz Wiśniewski zaproponował, aby z apelu wykreślić zdanie o braku inicjatywy powiatu, jednak nie spotkało się to z aprobatą pozostałych radnych i wniosek ostatecznie nie padł. Usunięto jedynie słowo „nawet”, „starostwo powiatowe” zastąpiono słowem „starosta”.

Za przyjęciem apelu głosowało 22 radnych. Nikt nie był przeciw. Jego pełna treść (przed zmianami) poniżej:

64 KOMENTARZE

 1. Mamy na opolszczyźnie posła panią Porowską byłą wicewojewodę, znającą problemy związane z funkcjonowaniem opieki zdrowotnej która w trakcie kampani wyborczej deklarowała współpracę w dziedzinie ochrony zdrowia na naszym terenie i województwie. Pamiętam te wszystkie jej wypowiedzi na spotkaniach z mieszkańcami naszego miasta i może warto by było aby Rada Miasta zaprosiła panią Wiolettę Porowską byłą wicewojewodę, obecnie posła RP z PiS-u na spotkanie z mieszkańcami Kędzierzyna-Koźla, pełnomocnika wojewódzkiego PiS aby pomogła w przywróceniu szpitala powiatowego mieszkańcom naszego powiatu. Takie spotkanie powinna zorganizować radna miejska pani Kukolka, pełnomocnik powiatowy PiS-u.

  • A po co nam pora i kuku skoro to takie same pionki jak pozostałych 220 posłów i 40 senatorów są potrzebni tylko i wyłącznie do głosowania gdyż nie mają swojego zdania ani umysłu.

 2. Z przebiegu sesji widać było, że radni zajęci byli głównie obroną interesów kolegi radnego. Teraz piszecie apele, a wasi (za)radni (wszystko było słychać i widać) bronili lekarza, którego wskazywaliście, jako obrońcę służy zdrowia w czasie pandemii. Może i coś zrobił, ale to PO KWWSN i MN mają władzę i w mieście i w powiecie. Zamiast wpłynąć na swoich radnych, to teraz ich atakujecie? Wy sami takich kandydatów umieściliście na swoich listach wyborczych, a teraz macie do nich pretensje, że nie działają? POkrętna logika hipokrytów i działania „pod publiczkę”.

  • O czym Ty piszesz człowieku??? Radni dyskutowali o opiece zdrowotnej a nie żadnych interesach. Pomyliły ci się rady.

    • „Niech żyje” pisowcu jeden ciekawe czy szczekałeś jak radni bronili +Zbyszka Peczkisa który miał mieć wygaszony mandat za jazdę na rowerze pod wpływem.
     To jest taka tradycja że radni nie chcą wygaszać sobie nawzajem mandatów chcą aby zrobił to wojewoda więc niech robi. Pier…enie radnego lachowicza nic tu nie zmieni niech jego wojewoda dba o honor państwa

     • @Han Solo dlaczego pani (pan?) tak bulwersuje ? Aha, „To jest taka tradycja że radni nie chcą wygaszać sobie nawzajem mandatów chcą aby zrobił to wojewoda więc niech robi.” Zatem zgodnie z tą „piękną tradycją” KRYJĄ jednego z SWOICH łamiącego prawo celem osiągania własnych korzyści. PIĘKNIE I CUDOWNIE !!! :))

 3. Starosta, która jest z PO już dawno takie pismo do Premiera i Min. Zdr. wystosowała. Obudzili się śpiący rycerze. Widać, że w PO trwa walka o władzę. Bardzo często w swych wystąpieniach tzw. koalicjanci wymieniali klinikę i jej właściciela, jako koło ratunkowe w tym czasie. W powiecie go bronią, w mieście lansują. O co tu chodzi? Czyżby jednak coraz więcej było zainteresowanych prywatyzacją szpitala, a starosta im w tym przeszkadza? Żenuła.

 4. O towarzystwo wzajemnej adoracji działa :)) Gdzie WY, WY,WY byli od początku epidemii. Jedynie bruździć i szykanować potrawicie. :)) Teraz jesteśmy cacy, cacy i „bardzo troskliwi o naszych mieszkańców,” a wcześniej cichutko siedziało się by przeczekać.:)) Cała totalna opozycja „PO-KO” w charakterystycznym dla siebie działaniu :)) Gdzie była wasza inicjatywa ??? W d…. :)))

 5. Co PiS ludzie zrobili by szpital wrócił? Przecież mają pełnię władzy w Polsce, do tego „niezawisłe” sądy, zawisłą prokuraturę, ten szpital w K-K to kryminał ale swój swojemu koledze krzywdy nie zrobi a dlaczego by. Ewentualnie pomoże zrobić interes na maseczkach czy płynach. Bogacą się, bogacą się, a to POnoć wcześniej kradli. Tak kradli, że jeszcze dużo zostało.
  Żreć
  Żreć
  Żreć bo się ściemnia i woda blisko ryja

  • Radni z tzw. koalicji rządzącej powiatem PO KWWSN i MN na ostatniej sesji rady powiatu zajęci byli obrona przed wygaszeniem mandatu radnego Olejnika, a nie problemem szpitala powiatowego którym z wielkim opóźnieniem zajmuje się teraz rada miasta. Jest to po to po to aby siać zamęt, bić piane i niesłusznie krytykować rząd. Rząd funkcjonowanie szpitali już normalizuje i ten łabędzi kwik jest po prostu niepotrzebny. Jest za to na potrzeby kampanii wyborczej PO i całej opozycji.

 6. Ciekawe jest, że radni PiS głosowali ławą za uchwałą walącą w rząd PiS i decyzje jego przedstawicieli. Strach pomyśleć co za to dostanie biznes męża nowej szefowej PiS robiony na miejskim Mosirze. Jak zajrzycie do pytań radnych to zobaczycie, że ona serio pyta prezydentę jaka będzie pomoc dla przedsiębiorców na gminnym Mosirze. Jak tak dalej pójdzie to będzie głosowanie o wygaszenie mandatu z powodu konfliktu interesów pani radnej działającej pomocniczo na majątku gminy. Gdzie Ci ludzie mają rozum?

 7. Jeśli to jest prawda to należy rozpocząć procedurę wygaszania mandatu radnej Kukolki szefowej PiS w powiecie kędzierzyńsko kozielskim. J

 8. za co placimy skladki ze nie mamy na miesjcu dostepu do opieki medycznej

  to jest sprawa do prokuratury w sprawie narazenie zycia i zdrowia mieszkancow

  • „Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze.” Skoro angażują się właściwie WIELCY radcy i senator z totalnej opozycji PO-KO to MUSZĄ być naprawdę duże pieniądze. :)))

 9. Na filmie z posiedzenia Rady Powiatu widać było, że radny Masełko z PO ostatnio zrobił się jakiś ruchliwy. Latał po sali jak kot z pęcherzem. Ludzie ze zdziwieniem pytają co mu się stało. Inni mówią, że to może wizja awansu w powiecie tak mobilizująco na niego wpływa. Natomiast życzliwi martwią się, aby się nie przegrzał.

  • Przecież pomagał koleżance która nie mogła skorzystać z tabletu podczas głosowania, zniósł jej krzesło, interesował się jak można jej pomóc. Nie siej zamętu

  • Coś w tym jest. Obserwujemy, że ostatnio zachowuje się podobnie jak podczas kampanii wyborczej. Wówczas ganiał rowerkiem z przyczepką z przyczepionym banerkiem z swoją podobizną jak persching.

 10. Ale jaja. Suweren który wybrał tę władzę i z jej nadania wojewodę, apeluje do szefa szefów, by ten łaskawie przywrócił nam szpital do leczenia. A przecież leczenie mamy zapewnione konstytucyjnie.

  • Chyba jesteś ostatnim w tym powiecie który popiera starostę Tudaj. Nie wiem jak można popierać kogoś czyja głupia decyzja pozbawiła mieszkańców szpitala!!!!!!!!!!!
   Ale ta pani już niedługo będzie starostą. Chodzą słuchy że prezydentka Sabina ma już jej dosyć i chce naprawić błąd który zrobiła stawiając na tą niekompetentną panią

   • @Han Solo wypowiadaj się w własnym imieniu, a nie mieszkańców. Ponosi ciebie fantazja. :)) Nie podniecaj się „Wielki Chanie ” bo dostaniesz stan przedzawałowy i będzie LEKARZ R.Olejnik wskaże prowadzić tryb życia spokojniejszym. Dzięki czemu zyskają bliżsi. :))

   • POpaprańcy tylko na taką zmianę czekają i dorwą się do prywatyzacji szpitala. Dlatego tak walczą zaciekle z panią Tudaj, która jest temu przeciwna.

 11. Przecież to tylko o położenie łap na szpitalu chodzi. Nie ma w okolicy już nic więcej do przejęcia to będą chodzić, mędzić, kręcić, może w tym chaosie jakoś się uda tak namotać, tak zamieszać, zabełtać i potrząsnąć, że się ludzie nie zorientują jak z dnia na dzień szpital zacznie być novą kliniką dla tych raczej bogatszych a motłoch wiadomo, na nasyp po szczaw i mirabelki.

 12. Wnuki i dzieci TW atakują, bo marzy im się geszeft ze szpitalem? Ta PO, to dom spokojnej starości dla byłych działaczy i sympatyków PZPR.

 13. Ale wy głupi jesteście. Szpital był jest i będzie powiatowy i publiczny. Ale jest źle zarządzany a decyzja starosty na spółę z wojewoda o zrobieniu go jednoimiennym to gwóźdź do trumny. Przecież na takie przekształcenie musi się zgodzić cała rada powiatu. A się nigdy nie zgodzi bo wywiozą ich na taczkach.
  Widzę pisowców tu się zleciało jak mrówków. I walą kłamstwa jak w tvp. Tudaj musi odejść a waszych czterech śmiesznych radnych jej nie uratuje. Zrozumiano? Władza jest dla ludzi a nie ważnych stołków

 14. Ale ty głupi jesteś. Tu nie chodzi o nic innego, jak tylko o przejęcie szpitala w prywatne łapy. Zmiany mają tylko i wyłącznie temu służyć. Pewne grupki już przebierają nerwowo nóżkami. A ci co bezrefleksyjnie bronią radnego, nie wiedzą, że usiedli na minie. Ten spektakl będzie trwał, bo tu chodzi o ciężki szmal. Milczenie i brak działania Porowskiej, którą tak wspierali w kampanii wyborczej jest nad wyraz znamienne i jednoznaczne.

  • W jaki sposób znajdziesz 12 radnych którzy zagłosują za prywatyzacją szpitala
   Puknij się w czajnik facet
   A tudajowa musi odejść

 15. to jest szpital na który czeka Szumowski on chce go z bratem przejąć, sa na to już ustawy, Duda przebiera nogami by je podpisać, wieści z 1 ręki, prawej ręki

 16. No i co z tym apelem miejskich radnych? Wielka kicha, para poszła w gwizdek. Armatę wystawiono na wróbla.
  Nawet niedoczytałem się na oficjalnej stronie interneetowej miasta. Powiat milczy i ma rację, są ważniejsze sprawy do załatwienia, niż bicie piany miejskich rajców na potrzeby dołującej PO i jej mizernej kampanii wyborczej. Pani starosta Tudaj ma rację i pracuje dla dobra naszego powiatu i nie słucha krzykaczy i tzw. miejsko-powiatowej koalicji na czele z S.N.

  • @Ireneusz , a może andrej czy gregoryj APEL został wystosowany i zapewne wysłany.Gdyby nie odbił się szerokim echem wśród mieszkańców naszego powiatu, to nie byłoby twojego”powalającego z nóg”komentarza w stylu starego aktywisty jedynej słusznej partii – PZPR.
   Powinieneś szczerze sobie odpowiedzieć na proste pytania:
   -czy mieszkańcy naszego miasta i powiatu w okresie świąt Wielkanocnych pozostali bez opieki lekarskiej/
   -dlaczego szpital przy ul.Judyma nie stał się jak w czasie wielkiej powodzi szpitalem specjalistycznym zabezpieczającym dostępność mieszkańcom do pomocy lekarskiej?
   -dlaczego całodobowa a może tylko poniedziałkowo-piątkowa przychodnia w Koźlu nie posiada RTG/
   -czy starosta i radni powiatowi uczciwie po uderzeniu się w pierś przyznają się do jakiegokolwiek zaniedbania dotyczącego pozostawienia mieszkańców w czasie pandemii koronawirusa bez specjalistycznej opieki szpitalnej?

 17. Ale numer, jak się urodziłem to już nie było PZPR. Tą formację polityczną jedynie znam z opowieści. Mam jednak po twoim komentarzu wrażenie, że ty „do@ „Ireneusz”-andrej czy gregorij” jesteś tym starym towarzyszem lub ich potomkiem z PZPR-u. Mój dziadek mówi, że wystarczy wymienić radnych nazwiska i wiadomo zaraz z jakich opcji politycznych się wywodzą i do jakich partii należeli (PZPR, SLD, PO, ZSL, PSL, SD, UPR, KPN,LPR… itd..) i co robili wówczas za nieboszczki PZPR. Starsi ludzie dobrze pamiętają tych miejskich działaczy i ich rządy.
  Co do działalności starosty to dobrze, że współpracuje z PiS-em i tak ma trzymać i nie słuchać ludzi którzy tylko narzekają i krytykują, a sami nic nie robią wygłaszając jedynie hałaśliwe, puste slogany i hasła.

 18. No i radni wreszcie wykazali się jakąś aktywnością. Szkoda tylko, że spóźnioną i bezcelową. A może to właśnie tylko to było ich celem, żeby przyPOmnieć zaPOmnianych towarzyszy, ich dzieci i wnuki? Śmiechu warte. Rząd trochę poluzował, licząc na rozwagę i mądrość obywateli, a tu już się znowu zaczyna. W UM jest już 6 osób, które też mają rodziny i znajomych z którymi się kontaktowali. Niedługo szpital może być pełny chorych na koronę, a radni biją pianę. Nie macie nic innego do roboty?

  • Przecież własnie to radni z rady miasta w każdej chwili mogą się znaleźć w jednoimiennym szpitalu w Koźlu.
   W Urzędzie Miejskim W K-K jak podają jest już 6 zakażeń i może być jeszcze więcej. Panie przewodniczący rady wypadało, by przeprosić panią starostę Tudaj za krzywdzące oceny i tzw. apele. Wychodzi na to, że szpital jest potrzebny własnie dla rajców i pracowników urzędu miejskiego. Macie go pod ręka na miejscu.

 19. Kto z lokalnej PO jest faktycznie z PO? Przecież większość to zrzuty z nieboszczki PZPR, czy jak tam oni się teraz nazywają. Wystarczy prześledzić rodowód partyjny ich samych, ich wstępnych i zstępnych. Najgorszą rzecz, jaką mogą zrobić, to naśladować „swoich”antyPOlaków z parlamentu polskiego i brukselskiego. Czy zby ktoś was do tego inspirował? Nie idźcie tą drogą!

  • We wszystkich partiach, stowarzyszeniach, fundacjach są byli działacze PZPR .W Ruchu Solidarność było ich co nie miara. Obecnie kropią przysłowiowego wariata ze z bolszewizmem nigdy nie mieli nic wspólnego, że zawsze byli przykłady mi patriota. WSTYDU NIE MAJĄ. Pytanie powinno być inaczej postawione co zrobili przez ponad 30 lat III RP aby się zrehabilitowac? Co robią dla swoich rodzin, swoich kolesiow a co zrobili dla lokalnej społeczności ?

Skomentuj