Rada miasta Kędzierzyna-Koźla potępiła rosyjską agresję na Ukrainie. Jest też deklaracja pomocy

42

W czwartek zebrała się rada miasta Kędzierzyna-Koźla. Przyjęto stanowisko dotyczące rosyjskiej agresji na Ukrainie. Nasze miasto gotowe jest także nieść pomoc.

– Spodziewałam się, że dyplomacja zwycięży, dzisiejsza sytuacja chyba wszystkich zaskoczyła. Mamy miasto partnerskie Kałusz niedaleko Lwowa, rozmawiałam z merem, zaoferowałam naszą pomoc, co potwierdziłam także pisemnie. Jeśli będzie potrzeba, pomożemy – powiedziała prezydent Sabina Nowosielska.

Prezydent zadeklarowała, że miasto w razie potrzeby będzie gotowe do przyjęcia uciekających przed wojną rodzin. W każdej chwili może zostać zwołana specjalna sesja w tej sprawie.

Do porządku obrad radni wprowadzili punkt z oświadczeniem (treść przygotował radny Michał Nowak) dotyczącym sytuacji na Ukrainie, które na sesji odczytał przewodniczący Ireneusz Wiśniewski. Stanowczo potępili rosyjską agresję i zadeklarowali gotowość pomocy Ukrainie. Zaapelowali także o jedność. Apel został przyjęty jednogłośnie.

Radna Ewa Czubek zapytała, czy miasto podjęło kroki w celu organizacji miejsc pobytu dla uchodźców. Wojewoda skierował do gminy zapytanie, czy miasto dysponuje takimi obiektami z wyłączeniem placówek oświatowych. Jak powiedziała prezydent Sabina Nowosielska, nie ma tego rodzaju budynków, jednak przystosowane mogą zostać obiekty sportowe i należące do OSP.

Jak powiedziała Sabina Nowosielska, kontaktuje się z nią wielu mieszkańców, którzy deklarują gotowość do przyjęcia uchodźców. Urząd miasta opracowuje plan działań.

Radny Grzegorz Chudomięt pytał, czy obiektem dla uchodźców nie może zostać budynek byłej szkoły podstawowej przy ulicy Stalmacha. Okazuje się jednak, że jest on wykorzystywany przez inne placówki oświatowe, łącznie z kuchnią. Prezydent Nowosielska dodała, że według jej wiedzy w pierwszej kolejności dla uchodźców przeznaczone zostaną ośrodki wypoczynkowe na wschodzie Polski.

Jutro w starostwie odbędzie się narada w sprawie aktualnej sytuacji po ataku Rosji na Ukrainę.

42 KOMENTARZE

 1. Radny Chudomięt chętnie rozporządza majątkiem nie swoim, co jest typowe dla spragnionych władzy, czy już przygotował swoje prywatne pokoje dla gości zza Buga? Może by od tego zacząć !!

 2. Putin to psychopata! Widać jak przemawia to ma obłęd w oczach.Juz groził w wypowiedzi że użyje wszelkich środków. To kto następny? Europa i cała ta Unia jest beznadziejna!!! Potraficie tylko gadać i nic poza tym darmozjady. Zacznijcie działać a nie biernie patrzeć, bo niby wojna nie dotyczy nas! Za chwilę ta wojna może być u nas i co wtedy? Dalej będziecie bzdury opowiadać?

 3. Prezydent Miast powiedziała : że miasto w razie potrzeby będzie gotowe do przyjęcia uciekających przed wojną rodzin. Bardzo fajnie ale nie rozumiem, jak można deklarować się na coś takiego skoro dla Kędzierzynian nie ma mieszkań co dopiero dla uchodźców??

 4. Rozumiem napaść ale my sami nie potrafimy sobie pomóc bo przecież ile biedy czy ilu staruszków potrzebuje pomocy a ci coś deklarują. Ludzie mieszkań nie mają lub pomoc finansową nie wszyscy otrzymują a Ukraincą chcą pomagać. Oni niech walczą a nie uciekają a może my mamy za nich walczyć ?

 5. Świat się zmienia, ludzie się zmieniają, my się zmieniamy. Jest jednak jedna rzecz, która się nie zmienia. Mianowicie to, że na tym forum zawsze można się spotkać z komentarzami, pełnymi szacunku, współczucia, empatii dla innych ludzi. Jesteście wspaniali. Wasz humanizm i wasze postawy są najlepszą wizytówką tego miasta. Możecie być z siebie dumni.
  Ręce opadają.
  Czy wam nie przyszło do głowy, aby w chwili, gdy inni ludzie stają w obliczu wojny, powstrzymać się od głupawych komentarzy. Czy nawet to, że ktoś wyraził solidarność z tymi, którzy już niebawem mogą stracić życie, musi być pretekstem do tego, aby na niego wylewać pomyje?
  Idźcie ofiary spełnione.

 6. A budynki po koszarach w Koźlu. Na razie prowizorycznie ale idzie wiosna. W ciągu kilku miesięcy, do zimy można je przystosować lepiej.
  Może odkupić od Aldi sprzedany niedawno budynek po PSP nr 14?

    • Małpa Alina (sorki, nie mam znaczka 'małpa’ i musiałem tak napisać) nie zajmuj się wyszukiwaniem lokali, bo UM ma lepsze rozeznanie w tej materii, niż Ty. Tak przy okazji, koszary nie należą do miasta, więc nie może ono decydować w imieniu właściciela.

     • No i co z tego. Pan Artur Bocianowski, obecny właściciel koszar, któremu nie udało pozyskać się funduszy w 2020 roku na remont z programu „Mieszkanie Plus”, pewnie chętnie wszedłby we współpracę z Miastem w formule partnerstwa publiczno-prywatnego.
      Ruch najprawdopodobniej należy jednak do naszej Gminy.
      PS
      Nazywanie znaku @ małpą jest plebejskie. Naprawdę tę literę czytamy z angielskiego „at”.

  • Alina – starsza osoba, może już emerytka, trochę idealistka nie znająca realiów obecnego świata. Raczej nie zna obcych języków, rzadko zamawia jedzenie na wynos. Socjalistka gotowa rozdawać wszystkim pieniądze z budżetu, nie mając przy tym pojęcia, że to ciężej od niej pracujący ten budżet zasilają.
   Aparat tekstowy raczej nie jest pełen deficytów jak większości z was, skończyła podstawówkę z dobrymi ocenami, ma maturę, ksiądz głaskał ją bo dobrze znała 10 przykazań. Alina jest troszkę mądrzejsza od większości na tym forum, jest przy tym trochę naiwna, próbuje się wykazać ale to wszystko na co ją stać.

 7. Jest nie sprzedany jeszcze i w dobrym stanie budynek szkoły rolniczej w Komornie. Można dogadać się z gminą biorąc na siebie koszty utrzymania uciekinierów wojennych.
  Jest również potężny Dom Pielgrzyma na Górze Św. Anny. Z mnichami pewnie można się dogadać.
  Myślę, że na takie cele UE samorządom nie poskąpi środków.

 8. Można jeszcze umieścić uchodźców w internacie przy byłej szkole w Komornie, hotelu Lech na Blachowni czy w budynku dawnej biblioteki pedagogicznej.
  Na terenie powiatu w gminach też by się znalazło trochę wolnych lokali typu socjalnego.

 9. Młodzi ludzie opuszczają Ukrainę i jada do Polski, zamiast bronić swojego kraju, widać jak im zależy na Ukrainie, powinni ich zawracać na granicy wszystkich facetów

 10. Rządzący tym światem!!! Czy taki problem dla was jest zamknięcie portów i lotnisk dla rosyjskich czy białoruskich bandytów, blokadę kont i wszczynanie wszelkich operacji finansowych? Gwarantuje że jeśli wykluczy się sportowców, odwoła wszystkie imprezy w tych krajach, jednym słowem wprowadzi pełna izolacje, obywatele sami zrozumieją ze czasy zamordyzmu minęły i od środka rozniosą imperialne zapędy swoich władz które puki co potrafią kłamać swoim mieszkańcom. Tylko totalna izolacja zmusi obywateli tych krajów do działania wbrew propagandzie.

 11. Polska podobnie jak w 2015 powinna zamknąć się na uchodźców, to przecież te slogany wyniosły PiS – obrońców polskiej rasy na Wiejską. Teraz kategorycznie powinni stosować się do tej samej doktryny.

  Dlaczego PiS chce przyjąć Ukraińców, przecież oni zabijali Polaków, a czy taki Irakijczyk zabijał Polaków – nie nie zabijał. Nie rozumiem tej schizofrenii i dwulicowości PiSu, jak tak można zmienić zdanie argumentując to wojną !! A co na Bliskim Wschodzie nie było ??

  Jakżeż to zakłamana niekonsekwentna banda nieudaczników, Polska następna w kolejce…

 12. Szkoda tylko że władza lokalna tak szybko nie działa i się nie jednoczy żeby pomóc mieszkańcom w trudnej sytuacji życiowej choćby osobom starszym czy schorowanym no ale przecież to nie jest tak medialne jak aktualnie Ukraina i trzeba podążać za trendami!

  • Szkoda mi ciebie… To musi strasznie boleć, kiedy jedna szara komórka tak cały czas obija się od ściany do ściany twojego pustego łba.

 13. gdzie sa ci co umieraja na ten straszny covid, ponoc putin ma dostac nagrode nobla w dziedzinie medycyny bo wyleczyl swiat z c19

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj