Rada miasta będzie forum dyskusji o problemie benzenu. Zaplanowano pierwsze spotkanie

23

Problem benzenu w powietrzu Kędzierzyna-Koźla, choć występuje od wielu lat, to właśnie w ostatnim czasie budzi największe emocje społeczne. Zdesperowani mieszkańcy już dwukrotnie wyszli na ulicę, domagając się od władz zdecydowanych działań mających na celu wyeliminowanie nagłych wzrostów stężenia tego szkodliwego związku w powietrzu.

To tak zwane piki. Do dzisiaj nie wiadomo nawet, jaki jest mechanizm ich powstawania, a dodatkowo obowiązująca norma określa jedynie dopuszczalne stężenie benzenu w skali średniorocznej i nie jest ona przekroczona. Prostego rozwiązania więc nie ma. Problem jest jednak palący. Dlatego z inicjatywy rady miasta powstaje forum, na którym spotkają się przedstawiciele strony społecznej reprezentującej mieszkańców z przedstawicielami władz samorządowych i nie tylko.

– Spotkanie będzie pierwszym poświęconym diagnozie zagrożeń oraz podjęciu wniosków i kierunków dalszej działalności. Dyskusja będzie miała charakter otwarty, obecni będą mieszkańcy, w tym inicjatorzy obserwowanych ostatnio protestów, prezydent miasta – zapowiada Ireneusz Wiśniewski, przewodniczący rady miasta.

Spotkanie odbędzie się 18 listopada o godz. 17 w Sali Rady Miasta UM Kędzierzyn-Koźle.

23 KOMENTARZE

 1. http://www.opole.pios.gov.pl:81/dane-pomiarowe/automatyczne/parametr/bzn/stacje/4-5/miesieczny/10.2019
  http://www.opole.pios.gov.pl:81/dane-pomiarowe/automatyczne/parametr/bzn/stacje/4-5/miesieczny/09.2019
  http://www.opole.pios.gov.pl:81/dane-pomiarowe/automatyczne/parametr/bzn/stacje/4-5/miesieczny/08.2019
  http://www.opole.pios.gov.pl:81/dane-pomiarowe/automatyczne/parametr/bzn/stacje/4-5/miesieczny/07.2019
  Proszę zobaczyć przebiegi stężeń benzenu dla Zdzieszowic i osiedla Piastów w Kędzierzynie.
  Widać zadziwiającą korelację tych przebiegów.
  Jedyne sensowne wytłumaczenie to zależność tych stężeń od kierunku wiejącego wiatru.
  Wniosek:
  Ponieważ wiatry wieją najczęściej z zachodu, a obie stacje pomiarowe są na zachód od trucicieli więc wykazywane są minimalne stężenia.
  Mieszkańcy Raszowej i Sławięcic wdychają 2 do 3 razy więcej benzenu niż pokazują pomiary.
  Należy w tych miejscowościach zainstalować stacje pomiarowe i wtedy okaże się, że norma średnioroczna jest tam mocno przekraczana.

 2. Jeśli ta cała akcja ma się udać to trzeba działać racjonalnie. Najpierw zmusić władze do postawienia nowych stacji pomiarowych na wschód od zakładów emitujących benzen. Najprawdopodobniej będą wskazywały średniorocznie 2 do 3 razy większe stężenia niż stacje na zachód od trucicieli.
  I wtedy WIOŚ musi podjąć działania z urzędu.
  Równolegle można naciskać na radnych o zmianę planu zagospodarowania przestrzennego aby na naszym terenie były zakazane tego typu produkcje.

 3. miasto ma tylko skromny 300mln roczny budżet
  w związku z powyższym nie zakupi drogich stacji pomiarowych,
  gdyż nie ma środków na ten właśnie cel

  pogadają, pogadają, pogadają

  • Czyli stacja w Zdzieszowicach mierzy tylko 10% emisji benzenu. Gdyby była w Raszowej to stężenie średnioroczne wyszłoby 3 do 4 razy większe.
   WIOŚ musiałby interweniować.
   Stacje w Zdzieszowicach i Kędzierzynie są z premedytacją ustawione w ten sposób aby wykazywały najniższe stężenia. Oczywiście jest to samooszukiwanie się bo mieszkańcy po drugiej stronie dostają o wiele większe dawki.

 4. Zamiast 50mln na basen, mogliby przeznaczyć 10mln na filtry czy coś… ostatnio też sobie pogadali przy kawce 6 h i nic z tego nie wyszło… a protesty nadal będą, czy oni tego chcą czy nie :)

   • A no na takie które zmniejsza emisje benzenu, drogie sa ale takie cos to mus, chyba ze mamy szybciej umierac, wyjeżdżać to wtedy nie trzeba :)

    • Mieszkaniecodkdok, a gdzież to się takie filtry zakłada, jaka jest nazwa tych filtrów i ile kosztują? Czy na Allegro też są wystawiane?
     Pytam, bo na podstawie Twojego komentarza widać , że jesteś świetnie zorientowany.

  • Ciekawa informacja. Jeżeli rzeczywiście PSP ma takie mobilne stacje to rozumiem, że nie stoją one zamknięte w garażach, tylko można z nich korzystać.
   Postawmy taką na miesiąc w Sławięcicach i sprawdźmy jakie tam są stężenia benzenu.
   Na logikę, skoro najczęściej wieją wiatry zachodnie, tam powinny być znacznie wyższe stężenia niż na Piastach.
   A niezależnie od powyższego naciskajmy radnych na zmianę planu zagospodarowania przestrzennego z zakazem emisji benzenu.

 5. przyjedźcie dyskutować do kędzierzyna na piasty, ndm-y, centrum miasta, jak normy będą przekroczone 1000 razy. świadomość ludzi rośnie z proporcjonalnie zwiększającą się ilością mieszkańców umierających np. na raka płuc itp.

 6. Naszą całą wiedzę opieramy o pomiary zaledwie jednej stacji na osiedlu Piasty.
  Jeśli rzeczywiście strażacy z PSP mają mobilne stacje do pomiaru stężenia benzenu to w pierwszej kolejności należy na jakiś czas postawić ją obok tej stacjonarnej aby zweryfikować poprawność jej pomiarów.
  A następnie pomierzyć stężenia również w innych dzielnicach – Sławięcice, Cisowa, Blachownia, Lenartowice, Śródmieście, Azoty, Pogorzelec, Kuźniczka, Kłodnica, Koźle Rogi, Koźle.
  A także w okolicznych miejscowościach np. Brzeźce, Stare Koźle, Stara Kuźnia itd.
  Dopiero to da nam obraz o skali problemu i pokaże być może miejsca gdzie stężenia benzenu są wyższe niż na Piastach.

Skomentuj