Pyłomierz w Blachowni notuje wysoki poziom smogu. Urzędnicy uspokajają: to tylko awaria

0

Z naszą redakcją skontaktował się jeden z czytelników zaniepokojony wynikami jakości powietrza wykazywanymi przez pyłomierz przy ulicy Szkolnej. Od kilku godzin urządzenie pokazuje wartości kilkukrotnie przewyższające poziom alarmowy zanieczyszczenia pyłem zawieszonym PM10.

W środę o godzinie 12 urządzenie wykazało stężenie pyłu zawieszonego PM10 na poziomie 445 µg/m3, godzinę później stężenie sięgnęło 1934 µg/m3 przy dopuszczalnej normie dobowej w wysokości 50 µg/m3 , z kolei poziom alarmowania jest osiągany, gdy uśrednione stężenie pyłu osiągnie 300 µg/m3 na dobę.

Po czterech godzinach urządzenie przestało działać, pomiar został wznowiony w czwartek o godzinie 7 rano. Wtedy sytuacja powtórzyła się. Przez całe wczorajsze popołudnie i noc pyłomierz wykazywał stężenie pyłu PM10 przekraczające poziom 1600 µg/m3.

Skontaktowaliśmy się z urzędem miasta, który zarządza systemem pyłomierzy. – Na stacji w Blachowni mamy zgłoszoną awarię urządzenia. Nie działa też pyłomierz w Kłodnicy oraz na stadionie w Koźlu. Firma, która serwisuje urządzenia ma 48 godzin na usunięcie usterek. Nie ma powodów do obaw, wyniki wskazane przez pyłomierz w Blachowni są nieprawdziwe – mówi Jan Kwiczak z wydziału ochrony środowiska i rolnictwa w magistracie.

Miejski system tworzy 26 czujników rozmieszczonych we wszystkich częściach Kędzierzyna-Koźla. Poza pomiarem pyłów zawieszonych PM10 i PM 2,5 przekazuje także dane o wilgotności powietrza, ciśnieniu i temperaturze. Bieżące wyniki pomiarów można zobaczyć na stronie http://powietrze.kedzierzynkozle.pl/

Skomentuj