Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 24 września 2024 19:20

Kiedy warto wybrać się na konsultację do poradni ortopedycznej?

Ortopedia to specjalizacja medyczna, która początkowo skupiała się na leczeniu wad kręgosłupa u dzieci. Z czasem jednak objęła swoim zasięgiem również osoby dorosłe, a także nie tylko diagnostykę oraz leczenie, ale też profilaktykę różnych nieprawidłowości ze strony całego układu ruchu. Czy przed odwiedzeniem ortopedy potrzebne jest uzyskanie skierowania i kiedy warto wybrać się na konsultację do poradni ortopedycznej?
  • 27.03.2024 12:08
  • Autor: Grupa tipmedia
Kiedy warto wybrać się na konsultację do poradni ortopedycznej?

Czy do ortopedy trzeba mieć skierowanie?

Skierowanie do ortopedy jest potrzebne tylko w przypadku, gdy wizyta ma się odbyć bez konieczności uiszczenia opłat przez samego pacjenta, czyli w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Taki dokument może zostać wystawiony przez lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ) lub dowolnego specjalistę, który uzna, że w danym przypadku występuje potrzeba przeprowadzenia profesjonalnej konsultacji ortopedycznej.

W prywatnej placówce nie trzeba mieć skierowania. To rozwiązanie opłacane przez samego pacjenta, ale przez wiele osób uważane za korzystniejsze ze względu na krótszy czas oczekiwania na wizytę u ortopedy. To atut szczególnie w dużych miastach takich jak Opole, gdzie może brakować wolnych terminów na NFZ. W prywatnej poradni łatwiej też dostać się na dodatkowe konsultacje u innych specjalistów (np. podologa).

 

Kiedy należy udać się na konsultację ortopedyczną?

Z konsultacji ortopedycznych korzystają głównie osoby mające już zdiagnozowane zaburzenia ze strony układu ruchu. To zwykle pacjenci ze schorzeniami takimi jak wady postawy, choroby zapalne stawów, przewlekłe zespoły bólowe czy zmiany zwyrodnieniowe. Najczęściej udają się oni na wizytę wtedy, gdy potrzebna jest ocena ich stanu zdrowia lub analiza postępów leczenia – przeważnie są to regularne kontrole.

Na konsultację ortopedyczną należy się udać również po doznaniu urazów układu ruchu (m.in. złamań kości, skręceń czy zwichnięć stawów). Do ortopedy można się też wybrać w celu omówienia planu rehabilitacji po różnych zabiegach – np. operacji stawu kolanowego. Ponadto na konsultację ortopedyczną warto wybrać się, gdy nagle zaczęły pojawiać się jakiekolwiek dolegliwości ze strony układu ruchu. Najczęściej pacjenci zgłaszają się z bólem kości albo stawów, problemami z poruszaniem się czy niedowładem kończyn.

 

Dlaczego nie wolno zwlekać z wizytą u specjalisty?

Wszelkie nieprawidłowości w obszarze układu ruchu mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia – szczególnie gdy występują przez dłuższy czas. Z tego powodu nie powinno się ignorować niepokojących objawów i należy umówić się na wizytę w poradni ortopedycznej (najlepiej zlokalizowanej niedaleko miejsca zamieszkania – np. osoby z woj. opolskiego powinny wybrać Opole) w najbliższym dostępnym terminie. Dzięki temu można szybciej znaleźć przyczyny problemów, jak również przeanalizować ich możliwe rozwiązania.

Artykuł sponsorowany