Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 1 października 2024 11:37

Jaką metodę osuszania budynku wybrać?

Duża wilgoć w budynku stwarza ryzyko pojawienia się pleśni. Jeśli chcesz zmniejszyć poziom zawilgocenia ścian, aby normalnie użytkować nieruchomość, masz kilka możliwości wyboru. Na rynku znajdziesz firmy, które oferują metody mechaniczne, chemiczne, ale i także wykorzystujące zjawiska naturalne. Jaki sposób będzie najlepszy w Twoim przypadku?
  • 25.08.2023 11:05
Jaką metodę osuszania budynku wybrać?

Najlepiej zacząć od oceny skali problemu. Jest to moment, w którym decydujesz się na osuszanie budynku przez doświadczoną firmę lub podejmujesz się zadania samodzielnie. Pamiętaj, aby możliwie szybko znaleźć źródło wilgoci. Jeśli tego nie zrobisz, to niemal wszystkie metody osuszania przyniosą tylko chwilową poprawę. Dlatego sprawdź, jak skutecznie pozbyć się wilgoci ze ścian.
 

Osuszanie budynków przy użyciu Systemu AQUAPOL®

Woda może pochodzić z gruntu. Jeśli dom lub blok nie ma izolacji, to wilgoć wsiąka w strukturę muru i ją degraduje. Po pewnym czasie pojawia się wilgoć, a ta tworzy optymalne środowisko do wykwitu pleśni. W takiej sytuacji sprawdzi się System AQUAPOL®.

Jest to rozwiązanie, które odwraca proces podciągania kapilarnego. Innymi słowy, jest to sytuacja, w której woda, zamiast kierować się w górę na kolejne kondygnacje, kierowana jest w stronę gruntu. Technologia sprawdziła się w ponad 55 tys. nieruchomości w całej Europie. System AQUAPOL® zapewnia 20-letnią gwarancję skuteczności działania.

System nie wymaga podłączenia do źródła prądu, a to pozwala ograniczyć koszty, np. w porównaniu do stosowania nagrzewnic i pochłaniaczy wilgoci. Co więcej, przez pierwsze trzy lata technicy każdego roku odwiedzają miejsce instalacji i weryfikują skuteczność działania urządzenia. Daje to pewność, że System AQUAPOL® to rozwiązanie, które posłuży przez lata.

 

Osuszanie budynków przy użyciu nagrzewnic i osuszaczy powietrza

Wszelkie urządzenia, które zmniejszają wilgotność w budynku, są skuteczne, o ile zadbasz o rozwiązanie problemu źródła wycieku. Bez tego wszelkie działania przy użyciu nagrzewnic i osuszaczy mają wyłącznie charakter doraźny. Najczęściej objawia się to chwilową poprawą i wycofaniem się wilgoci. Jeśli jednak sprzęty przestaną pracować, to w niedługim czasie wilgoć ponownie zawita do osuszanych budynków.
 

Osuszanie ścian metodą iniekcyjną

Iniekcja ścian to jeden ze sposobów na pozbycie się wilgoci. Polega ona na nawierceniu otworów w ścianach, a następnie wprowadzenie tam substancji, które mają stworzyć nieprzekraczalną dla wody zaporę. Jest to metoda inwazyjna, która nie zawsze może być użyta. Przykładem są, budynki objęte opieką konserwatora zabytków. 

Iniekcja ścian jest czasochłonna i nie gwarantuje 100% skuteczności. Jeśli pomiędzy wprowadzoną w mury substancją pojawią się wolne przestrzenie, to wilgoć może nimi przedostawać się do wnętrza. 

 

Czas na osuszenie Twojego budynku

Pozbycie się wilgoci z domu powinno być priorytetem, dla każdego, kto spotka się z tym problemem. Środowisko sprzyja wykwitom pleśni, a ta bardzo negatywnie wpływa na zdrowie domowników, a nawet może zagrozić ich życiu. Dlatego nie warto bagatelizować wilgoci w piwnicy czy za szafką, bo będzie tylko gorzej. Wybierz najlepszą dla siebie metodę lub postaw na doświadczoną firmę zajmującą się osuszaniem budynków. W tym drugim wypadku zyskasz gwarancję, że wilgoć nie wróci.

--- Artykuł sponsorowany ---