„Publicystyka 2018″: Jubileuszowe święto kina niezależnego w Kędzierzynie-Koźlu

0

Już po raz 25. Międzynarodowy Festiwal Filmów Niezależnych im. Ireneusza Radzia „Publicystyka 2018” ściągnął do Kędzierzyna-Koźla twórców filmów z kraju i zagranicy. W tym roku swoje materiały przesłali po raz pierwszy filmowcy z Bangladeszu, Białorusi, Iranu, Libanu, Portugalii, Salwadoru, Syrii, oraz Szwajcarii.

Komisja tegorocznego festiwalu miała przed sobą trudne zadanie. W jej skład weszli: Piotr Gabrysz – komisarz Festiwalu, dr Piotr Aptacy – filmoznawca, adiunkt z katedry filmoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Bogusław Rogowski – realizator filmów amatorskich i dziennikarz z Kędzierzyna-Koźla oraz Marian Białas – menadżer kin „Chemik” i „Twierdza”. Ocenie poddali 196 tytułów zrealizowanych przez twórców niezależnych z Polski i świata. Po ponad 25 godzinach projekcji komisja wyłoniła 89 filmów, które zostały poddane ocenie jury.

W tym roku w składzie jury „Publicystyki 2018” znaleźli się: prof. Lionel Baier – filmoznawca i wykładowca z Uniwersytetu w Lozannie (Szwajcara), Andrzej Wojciechowski – operator filmowy i telewizyjny z Warszawy, Witold Kon – przewodniczący Polskiej Federacji Niezależnych Twórców Filmowych z Warszawy oraz prof. dr hab. Piotr Zawojski – wykładowca z Zakładu Filmoznawstwa i Wiedzy o Mediach Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

– Z chęcią przyjąłem zaproszenie i jestem w składzie jury, bo mam korzenie Polskie i kocham ten kraj. Czuje się zaszczycony, że właśnie tu mogę oceniać tylu znakomitych twórców kina niezależnego. Nie są to profesjonalni aktorzy, reżyserzy, ale dzięki temu prezentują niezwykłe dzieła. Jestem szczęśliwy, że w roli jurora mogę dokonać oceny ich prac –  mówi prof. Lionel Baier.

W tym roku filmy były oceniane w trzech grupach: polskie filmy amatorskie, filmy studenckie zrealizowane przez studentów szkół artystycznych i filmowych z Polski oraz filmy nadesłane przez zagranicznych twórców niezależnych z 31 krajów.

Festiwal objęty jest objęty patronatem Światowej Unii Filmu Niezależnego „UNICA” afiliowanej przy UNESO. Publicystyka to nie tylko święto filmu, ale również muzyki. Podczas uroczystego otwarcia festiwalu swój niezwykły talent zaprezentowali uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Kędzierzynie-Koźlu: chór „Red Voices”. Drugiego dnia publicystyki koncert Maestro Artur Banaszkiewicz zaprasza: Z Czardaszem przez świat – Turniej Wirtuozów.

Skomentuj