Ptasia grypa w Kędzierzynie-Koźlu. Wybito dwa stada, dziś zebrał się zespół kryzysowy

15

Na fermie kaczek na os. Lenartowice w Kędzierzynie-Koźlu wykryto ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków. Reakcja służb była błyskawiczna.

– Natychmiast została wydana decyzja o zabiciu kaczek w tym gospodarstwie. Podjęliśmy też decyzję prewencyjną o zabiciu kaczek w gospodarstwie kontaktowym, ze względu na bliskość z ogniskiem – mówi Joanna Zdobylak, powiatowy lekarz weterynarii.

Dziś (24.02) w starostwie zebrał się powiatowy zespół kryzysowy, by omówić podjęte działania.

– Gospodarstwo znajduje się w Kędzierzynie-Koźlu, w związku z tym wyznaczyliśmy obszar zapowietrzony, czyli okręg od ogniska o promieniu trzech kilometrów, on wykracza poza granice naszego powiatu. Dlatego to wojewoda swoim zarządzeniem określi zakazy i nakazy, które mają zabezpieczyć przed rozprzestrzenianiem się choroby – dodaje Joanna Zdobylak.

Wkrótce zostaną umieszczone maty dezynfekcyjne, które wydzielą zagrożony obszar.

– Nasze służby zareagowały bardzo sprawnie. Teraz czekamy na rozporządzenie wojewody. Na pewno sprzyja nam pogoda, bo choroba szybciej rozprzestrzenia się w temperaturze poniżej zera. Musimy zachować wszelkie środki ostrożności, od mat po znaki bezpieczeństwa – tłumaczy starosta Małgorzata Tudaj.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Kędzierzynie-Koźlu

15 KOMENTARZE

  1. Zagrożenia związane z ptasią grypą są na tyle poważne, że władze powinny podjąć decyzje o zmianach planów zagospodarowania przestrzennego dla wszystkich gmin w naszym powiecie i zakazać intensywnej produkcji zwierzęcej. Głównie drobiu.
    Zapłacić producentom odszkodowania na odtworzenie produkcji w innym rejonie.
    Na to muszą się znaleźć środki.

    • Alusia, ty tak serio, bez żadnych wspomagaczy polotu intelektualnego wpadłaś na tak „genialne” rozwiązania?
      W zasadzie to świetne wyjście. Dlaczego mam brudzić u siebie, skoro mogę u innych. Dlaczego mam składować odpady u siebie, skoro mogę u innych. Dlaczego mam wytwarzać fetor na moim terenie, skoro mogę z dala od siebie.

      • Balladyno.
        Ile dopuszczasz ofiar aby mi przyznać rację?
        Z tych zagrożeń nie ma co żartować. Znanych na terenie naszego powiatu jest kilka przypadków śmierci osób zarażonych grzybicą płuc. Pracowały lub mieszkały w pobliżu kurników.
        W pomiocie kurzym doskonale rozwijają się zarodniki grzybów powodujących tą groźną chorobę.
        Ale jako Balladyna możesz tego nie czuć.

        • Siostro,
          Ty naprawdę jesteś egoistką. Nie możesz pojąć tego, że przenosząc uciążliwą produkcję w inny rejon, narażasz innych na niebezpieczeństwo. Ale cóż to, ważne, że odsunęłaś niebezpieczeństwo od siebie. Teraz niech się inni martwią. To takie nasze, polskie, katolickie?

          • Kogo w ten sposób bronisz?
            Producentów, kurczaki?
            Ustawa o planowaniu przestrzennym pozwala kształtować nasze środowisko z zachowaniem praw dotychczasowych producentów. Przewiduje różne typy odszkodowań. Tak, że producenci nie poniosą straty.
            Kędzierzyn jest wyjątkowo zanieczyszczonym miastem i należy jak tylko można go chronić.
            Problem kurników to w najmniejszy sposób kwestia zapachowa. To zarodniki grzybów wywołujących histoplazmozę, to chemia, którą wdychamy przy dezynfekcji hal, to wreszcie grypa ptasia.
            Tak, że proszę, nie ironizuj i nie bagatelizuj tych problemów.

  2. Ptasia grypa – jak się zarażamy?
    Głównym rezerwuarem ptasiej grypy jest drób oraz dzikie zwierzęta, takie jak gołębie oraz kaczki i gęsi. Wirus ptasiej grypy może rozprzestrzeniać się w powietrzu, a także poprzez nawozy. Źródłem możliwego zakażenia oprócz wody, może być również skażona pasza oraz niezdezynfekowana odzież robocza i sprzęt oraz zanieczyszczone środki transportu. Wirus ptasiej grypy ginie powyżej 50 stopni Celsjusza, dlatego nie należy się obawiać jedzenia gotowanego/smażonego drobiu czy jaj. 

    Wirus ptasiej grypy rzadko powoduje zakażenie u ludzi. Gdy jednak do tego dojdzie, to grypa przebiega o wiele ciężej od “klasycznej” ludzkiej grypy. Sporadycznie obserwuje się następujący przebieg choroby: gorączka, ból gardła, kaszel. Następnie może pojawić się wirusowe zapalenie płuc, w wyniku którego dochodzi do ostrej niewydolności oddechowej.

    Ptasia grypa – powikłania 
    U osób, u których ptasia grypa nie spowodowała śmierci mogą występować powikłania, które w znacznym stopniu opóźniają powrót do zdrowia. Może pojawić się:
    odma opłucnowa (powietrze dostaje się do jam płuca wskutek pęknięcia opłucnej);
    uszkodzenie płuc (powstające na skutek sztucznej wentylacji za pomocą respiratora);
    krwotoki;
    zespół Reye’a (szczególnie u dzieci) – często zachodzi konieczność przeszczepu wątroby

  3. Pod naciskiem mieszkańców Koźla Rogów radni zmienili plan zagospodarowania przestrzennego i zapobiegli rozbudowie kurników.
    Powinniśmy iść tą drogą. Mamy tyle zanieczyszczeń z firm chemicznych, że powinniśmy ograniczać rozwój intensywnej produkcji zwierzęcej.
    W końcu świat jest dla nas, dla ludzi a nie dla kurczaków.

    • Proponuję następne fermy zwierzęce zakładać na księżycu. Lub Marsie. No, może na Wenus.
      Zgodnie z zasadą, świat jest dla nas, nie dla kurczaków.

  4. Może przy okazji, a właściwie dla bezpieczeństwa mieszkańców, szanowni państwo pomyślą i podejmą wyzwanie, aby pozbyć się setek czarnych latających ( też mogą roznosić różności) po całym mieście?

  5. Proponuję znaleźć truciciela co wypuszcza benzen w powietrze a nie czepiać się kaczek. Już bez waszych wątpliwych komentarzy ( nie mówię tu o wszystkich) właściciele tej fermy i ich bliscy dość wycierpieli przez ostatnie dni więc darujcie sobie komentarze w stylu świat nie dla kurczaków. To takie żałosne i Polskie

    • Ja mam pretensje do radnych i urzędników a nie do producentów. Nie zazdroszczę producentom pracy ani zysków. Ale nie róbcie z produkcji jakiejś misji. To po prostu jest interes i tyle. Tylko, że podobnie jak z benzenem zyski zostają u producenta a uciążliwości, zagrożenia zdrowia i życia u okolicznych mieszkańców.
      Jest bardzo niewiele skutecznych i uczciwych przepisów prawa, które pozwalają na godzenie interesów obu stron. Jednym z lepszych jest ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
      I ludzie mają prawo domagać się jej stosowania.
      Ustawa nie krzywdzi producentów. Pozwala na zabronieniu produkcji z rekompensatą dla producentów.
      I nie mieszajmy do tego jakichś tragedii, wiary. To jest żałosne.

  6. Ptasia grypa będzie pojawiać się w Lenartowicach dopóki właściciele gołębników zlokalizowanych nad Kłodnicą będą wyrzucać odchody ptaków prosto do rzeki. I jeszcze małe pytanko: Czy w tej sytuacji można wypuszczać gołębie – aktualnie latają bez przeszkód.

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj