Przyłbice i chusty nie wystarczą. Maseczki obowiązkowe dla wszystkich. W jednym regionie zaostrzenie restrykcji

15
Dzisiejsza konferencja ministra zdrowia.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej Minister Zdrowia Adam Niedzielski przekazał najnowsze dane o sytuacji epidemicznej w Polsce. Nastąpią znaczące zmiany w restrykcjach.

– Widać, że trzecia fala się rozpędza, ale trzeba na tę sytuację patrzeć w perspektywie regionów – mówił Niedzielski, wskazując północne województwa jako obecnie najbardziej zagrożone.

Najgorsza sytuacja panuje obecnie w województwie warmińsko-mazurskim – dwukrotne przekroczenie średniej dla całego kraju. W regionie tym odnotowuje się również bardzo wysoką trafialność testów. Na drugim biegunie jest m.in. Dolny Śląsk, gdzie zachorowań jest stosunkowo mało.

Bardzo niepokojące jest rozprzestrzenianie się mutacji wirusa – w tym brytyjskiej.

W ciągu ostatnich dwóch tygodni odnotowujemy dzienny wzrost liczby zakażonych osób. Dziś mamy 12 146 nowych potwierdzonych zakażeń koronawirusem. Przekroczyliśmy barierę 10 tys. – podał minister Niedzielski.

– Przed nami czas rozwoju pandemii, rozwoju trzeciej fali, współpracując z analitykami, wskazujemy szczyt na średnim poziomie 10-12 tysięcy zachorowań – dodał. – Zdecydowaliśmy, że musimy wykonać mały kroczek wstecz, a dokładnie 1/16 korku, gdyż do tej pory nasze korki były bardzo odważne.

Obowiązujące restrykcje będą utrzymane z wyjątkiem województwa warmińsko-mazurskiego, gdzie nauka w klasach 1-3 wróci do trybu zdalnego, galerie, muzea, hotele i inne obiekty będą ponownie zamknięte.

– Zdecydowaliśmy się także wprowadzić obowiązek kwarantanny dla przekraczających granicę południową ze Słowacją i Czechami – chyba, że osoba przedstawi negatywny wynik testu – zaznaczył Adam Niedzielski.

Duża zmiana w zakresie obowiązku zasłaniania twarzy. Do tej pory można było uczynić to przy pomocy przyłbic chusty, szalików czy kominów. Od soboty obowiązkowe będą tylko maseczki ściśle przylegające do twarzy – według rekomendacji minimum chirurgiczne. Według danych rządu wirus rozprzestrzenia się nie tylko drogą kropelkową, ale też poprzez powietrze. Dlatego przyłbice nie są skuteczne.

Minister Niedzielski namawiał do stosowania aplikacji Stop Covid wskazującej, czy mieliśmy kontakt z osobą zarażoną, gdyż, jak tłumaczył, w krajach, gdzie jest ona często stosowana, znacząco pomaga w ograniczaniu rozwoju epidemii.

15 KOMENTARZE

 1. Przyłbice, chusty, szaliki zabronione – to dobrze. Powinni nakazać noszenia masek na nosie i ustach a nie jak to nie którzy tylko na ustach. Lecz sytuacja to znaczy fale będą się powtarzać do póki nie zaszczepią wszystkich. A z tym jest na razie krucho. Do tego sporo sceptyków którzy węszą w tym spisek.

 2. To popieram maski, nie przylbice i skoro my jadąc do niemiec musimy wypełniać druk do niemieckiego sanepidu i robić test przed lub po przyjeździe, tak samo powinni robić Niemcy i nie ważne czy jesteś obywatelem polskim, czy Niemcem, nie wpuszczać bez testów, lub kwarantanna

 3. Bez żadnego z 3 stanów nie można ograniczać praw i wolnosci ludzi. To co mamy od roku jest nielegalne. Więc możecie sobie straszyć ile chcecie. Sądy umazaja mandaty dane przez polincję i sanepidy.

   • Dobrze, że Ty ogarniasz doświadczalny króliczku! Rządzący czy mają rację czy nie od początku działali po za obowiązującym prawem oraz konstytucją! Za nimi sanepid i partyjna milicja. Każdy cieć i nie tylko udaje teraz milicjanta! RODO poszło się…
    Niczego nie trybisz???!!!

 4. Ale w sumie wirus może przedostać się przez oczy, wiec przylbice wskazane z maseczka, a skoro ma czas ktoś chodzić po sądach i lubi niech chodzi bez, jego zdrowie, jego życie, tyło zdala od innych

 5. Wyznawcy PISu powinniście się czerwienić bo wasi ulubieńcy kolejny raz sprzedają Polski Naród. A dokładnie 1,5 mln. dawek szczepionki Ukraińcom. Tu brakuje szczepionki opóźnia się szczepienie kolejnych grup a tu taki policzek wymierzony w polskie społeczeństwo.

 6. Raczej nie zapomną, bo odkąd królewna śmieszka rządzi pacanowem, to platfusy wyżynają co się da na osiedlach i dookoła. Więc zapomnieć ludziom nie dadzą tych dożynek każdego dnia pod oknami.

Skomentuj