Przyjaźnią się z przyrodą i książką. Podsumowanie proekologicznej akcji Miejskiej Biblioteki Publicznej

0

Aż 500 nowych zielonych plecaków trafiło do przedszkoli w naszym mieście, aby propagować czytelnictwo i zaszczepiać w dzieciach dbałość o środowisko. W Domu Kultury „Chemik” odbyło się uroczyste podsumowanie akcji „Przyjaciel przyrody i książki” zorganizowanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Kędzierzynie-Koźlu. 

Przyjaciel Przyrody i Książek to akcja czytelniczo-ekologiczna skierowana do dzieci w wieku przedszkolnym organizowana od 2009 roku przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Kędzierzynie-Koźlu, dofinansowana ze środków budżetu miasta Kędzierzyna-Koźla i przy współpracy z wydziałem ochrony środowiska i rolnictwa. Realizacja projektu polega na wypożyczaniu plecaczków z książkami przez rodziców dzieci uczęszczających do przedszkoli. Każdy plecak, specjalnie oznaczony kolorowym logo, zawiera 5 książeczek.

W akcji biorą udział najmłodsi obywatele naszego miasta. W tym roku padł rekord, bo w stosunku do poprzedniego mieliśmy dużo więcej wypożyczeń. Mamy w Kędzierzynie-Koźlu naprawdę dobre wyniki, jeśli chodzi o czytelnictwo. Dzieci biorąc udział w tej akcji chroniącej środowisko nie tylko się świetnie bawią, ale i uczą – mówi Izabela Migocz, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kędzierzynie-Koźlu.

W akcji wzięły udział 24 przedszkola w naszym mieście, zarejestrowano ponad 18 tysięcy wypożyczeń.

Dzieci wypożyczają plecaki co tydzień, za każdym razem mają inny plecaczek. Są bardzo zainteresowane i zawsze odnosząc przeczytaną zawartość jednego, pytają o kolejny. Chcą więcej i wciąż pytają, kiedy pójdziemy do biblioteki – mówi Justyna Maciejewska z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1

Finał akcji rozłożono na dwa dni, podczas których dzieci odbierały nagrody i obejrzały film w kinie. Każde przedszkole otrzymało również pakiet gier i książek o tematyce proekologicznej.

Skomentuj