Przy kozielskim szpitalu od jutra będzie działało laboratorium badające próbki pod kątem koronawirusa

3

Szpital w Kędzierzynie-Koźlu od jutra będzie jedyną placówką powiatową w kraju wyposażoną w laboratorium dedykowane diagnostyce pod kątem koronawirusa. Rozpocznie ono prace już jutro i ma pozwolić na wykonywanie około stu testów dziennie.

Droga od pomysłu do jego wcielenia w życie była ekspresowa. W połowie marca Grupa Azoty ZAK poinformowała, że przekaże 750 tysięcy złotych na zakup aparatury do wykrywania koronawirusa oraz kardiomonitorów i respiratorów dla kozielskiego szpitala. Kilka tygodni później nowe laboratorium jest gotowe.

– Udało nam się zrealizować nasz plan i już 6 maja pracownia biologii molekularnej rozpocznie swoją działalność. Dziękujemy Grupie Azoty ZAK, która udzieliła nam ogromnego wsparcia – opowiada Jarosław Kończyło, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Kędzierzynie-Koźlu.

W połowie marca cztery największe spółki wchodzące w skład Grupy Azoty przeznaczyły 3 miliony złotych na walkę z koronawirusem. ZAK wydał aż 750 tysięcy złotych na doposażenie szpitala, ale to nie jedyne wsparcie. Spółka wspiera też lecznicę, przekazując surowce chemiczne wykorzystywane w szpitalu. Prezes Grupy Azoty ZAK zadeklarował, że firma jest otwarta na dalszą współpracę w tym zakresie.

– Większość naszych pracowników to mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla, powiatu i Opolszczyzny. Jesteśmy naprawdę usatysfakcjonowani tym, że w trudnych chwilach możemy wesprzeć szpital w walce z niewidzialnym wrogiem. Przekazanie darowizny szpitalowi spotkało się z pełną akceptacją strony społecznej, wszystkich pracowników, co napawa nas dumą – mówił Sławomir Lipkowski, prezes Grupy Azoty ZAK S.A.

Nowe laboratorium dedykowane jest wykonywaniu testów pod kątem koronawirusa. Pozyskany sprzęt w przyszłości ma mieć jednak o wiele szersze zastosowanie. – Pozyskaliśmy wysoce specjalistyczny sprzęt, który pozwoli na szybkie diagnozowanie osób, u których podejrzewamy koronawirusa. Co ważne, nowa aparatura w przyszłości znajdzie zastosowanie w innych badaniach z korzyścią dla naszych pacjentów i mieszkańców powiatu – opowiada Jacek Mazur, dyrektor ds. medycznych SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu.

Gdy pandemia koronawirusa przeminie, aparatura będzie wykorzystywana m.in. przy wykrywaniu wirusa HPV, różnych schorzeń ginekologicznych, a także diagnostyki górnych dróg oddechowych u pacjentów z oddziału anestezjologii.

Nowe laboratorium pozwoli na wykonanie około stu testów dziennie. Cały proces diagnostyczny od pobrania wymazu do wykonania testów ma trwać około 6-7 godzin. Badania będą prowadzone przez pracowników kozielskiego szpitala pod kierownictwem Eweliny Zmarzłej-Wczasek, którzy w pierwszych tygodniach będą wspierani przez dr Iwonę Gilowską, genetyk z Klinicznego Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu.

– Ze swojej strony chciałabym podziękować pani doktor Iwonie Gilowskiej, bez której nie bylibyśmy w stanie ruszyć z badaniami. Dziękuję też zespołowi, który podjął wyzwanie, co wcale nie będzie łatwe. Od jutra koncentrujemy się na badaniach, czujemy ogromną odpowiedzialność, ale chcemy pracować dla naszej lokalnej społeczności – podsumowuje Ewelina Zmarzły-Wczasek.

3 KOMENTARZE

  1. Wszystko ładnie i pięknie ale gdzie my mieszkańcy KK i okolic mamy teraz robić zwykłe oraz specjalistyczne badania skoro wszystko stoi i mamy 60 – 70 osób w ogromnym szpitalu. Poczekajmy aż lekarze odejdą. Zostaną ordynatorzy i dyrektorzy.

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj