Przy dwóch miejskich podstawówkach mogą powstać kolejne inteligentne przejścia dla pieszych

1

Urząd miasta stara się o dofinansowanie do budowy dwóch kolejnych inteligentnych przejść dla pieszych. Inwestycje mają zostać zrealizowane przy szkołach w Blachowni i na osiedlu Piastów.

Pierwsze inteligentne przejście dla pieszych w Kędzierzynie-Koźlu powstało pod koniec ubiegłego roku przy ulicy Łukasiewicza. Bezpośrednio przed dojazdem do zebry jezdnia została pokryta specjalnym materiałem, który zwiększa przyczepność kół pojazdów, skracając tym samym drogę hamowania. Na bocznych krawędziach pasów zamontowano „kocie oczka”, które świecą się w momencie zbliżania się pieszego do przejścia.

Miejscy urzędnicy uznali, że rozwiązanie zastosowane na ulicy Łukasiewicza zdało egzamin, poprawiając bezpieczeństwo pieszych i rozpoczęli starania o przebudowę dwóch kolejnych przejść.

– Jedno z nich miałoby powstać na alei Jana Pawła II na osiedlu Piastów, drugie przy ulicy Szkolnej w Blachowni – opowiada wiceprezydent Kędzierzyna-Koźla Artur Maruszczak, dodając: – W obu przypadkach staramy się pozyskać dofinansowanie z rządowego programu. Przy budowie przejścia przy ulicy Łukasiewicza dotacja pokryła ponad 99 proc. kosztów inwestycji, liczymy na to, że i tym razem uda się pozyskać podobne kwoty.

Środki na budowę kolejnych inteligentnych przejść dla pieszych mają pochodzić z rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka na lata 2018-2020.

1 KOMENTARZ

Skomentuj

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj